Ολοζωντανή για Champions League η ΑΕΚ, τέλος για Πάφο

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 14.5.2022

Στις νίκες επέστρεψε η ΑΕΚ (μετά από δύο ισοπαλίες στο πρωτάθλημα και δύο ήττες στο κύπελλο), κερδίζοντας με 2-0 στην «ΑΕΚ Αρένα την Πάφο, που είχε στον πάγκο της τον Μίτσελ Σαλγκάδο μετά την απομάκρυνση του Ντάρκο Μίλανιτς, και μένει ζωντανή στη διεκδίκηση του ευρωπαϊκού εισιτηρίου για Champions League.

Η ομάδα της Λάρνακας έφθασε τους 51 βαθμούς, όσους και ο ΑΠΟΕΛ (σ.σ. οι γαλαζοκίτρινοι υπερέχουν στην ισοβαθμία με την ΑΕΚ) που αγωνίζεται αύριο με την Ανόρθωση, που ακολουθεί με 48. Από την άλλη η Πάφος με 43 βαθμούς παραμένει στην έκτη θέση οριστικά και χάθηκαν και οι τελευταίες της ελπίδες για ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η ΑΕΚ έδειξε περισσότερη θέληση για τη νίκη από την αρχή. Μόλις στο 15’ πήρε κεφάλι στο σκορ, όταν μετά από σέντρα του Φαράζ ο Γκιούρσκο με μονοκόμματο σουτ έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 18’ ο Φαράζ είχε δοκάρι, ενώ στο 24’ ήρθε το 2-0 με τον Τρισκόφσκι να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που δόθηκε μετά από υπόδειξη του, κι αφού το είδε ο διαιτητής, για χέρι του Παλάσιος.

Η Πάφος προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Λεάλ στις φορές που χρειάστηκε δήλωσε παρών, ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σεμέδο στο 74’ με απευθείας κόκκινη, για σκληρό φάουλ στον Άλτμαν από πίσω.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

90+2' - Στην αγκαλιά του Ρούτκο η μπάλα μετά το σουτ του Γκιούρσκο

76' - O Λεάλ στέλνει κόρνερ τη μπάλα με το ένα χέρι, μετά το γυριστό του Κοβάσεβιτς

74' - ΚΟΚΚΙΝΗ. Ο Σεμέδο κάνει σκληρό φάουλ στον Άλτμαν από πίσω και δέχεται την απευθείας κόκκινη κάρτα.

66' - O Λεάλ διώχνει τον κίνδυνο στη σέντρα του Κοβάσεβιτς.

49'- O Ρούτκο απόκρουει σε κόρνερ το πλασέ του Γκιούρσκο

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

34'- O Ρούτσκο πέφτει και σώζει στην προσπάθεια του Τρισκόφσκι

24' - ΓΚΟΛ. 2-0. Ο Τρισκόφσκι εκτελεί εύστοχα και βάζει μπροστά την ομάδα του με δύο γκολ

23΄- Mετά από υπόδειξη του VAR κι αφού το είδε ο διαιτητής, δίνεται πέναλτι για χέρι του Παλάσιος

19' - Νέο σουτ από τον Φαράζ, στα χέρια του Ρούτκο η μπάλα

18' - ΔΟΚΑΡΙ. Σουτ του Φαράζ, η μπάλα στο δοκάρι

15' - ΓΚΟΛ. 1-0. Σέντρα από τον Φαράζ και ο Γκιούρσκο με μονοκόμματο σουτ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

6' - Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Τρισκόφσκι από κοντά έκανε το πλασέ με τον Ρούτκο να κάνει την απόκρουση

1' - Έναρξη του αγώνα

ΑΕΚ:Λεάλ, Χριστοφόρου, Μιλίτσεβιτς, Γκονθάλεθ, Γκαρσία, Φαράζ, Λέντες, Μάμας (82' Μάμας), Γκιούρσκο (90+5' Nαούμ), Άλτμαν (82' Εσπινόσα), Τρισκόφσκι (64' Ρόμο)

ΠΑΦΟΣ:Ρούτκο, Πάνιτς (56' Φυλακτού), Κβίντα, Παλάσιος, Ταλίς, Χότσκο, Ζ. Αουρέλιο (46′ Τόμετσακ), Βαλακάρι (81' Ντράγκομιρ), Ν. Αουρέλιο (46′ Κοβάσεβιτς), Σεμέδο, Ζάιρο (81' Αμπντουσαλάμοφ)

ΣΚΟΡΕΡ: 15' Γκιούρσκο, 24' Τρισκόφσκι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 68' Μάμας, 80' Γκιούρσκο / 35' Χότσκο, 58' Φυλακτού, 80' Ταλίς

ΚΟΚΚΙΝΗ: 74' Σεμέδο (απευθ.)

Διαιτητής: Piccinini Marco
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος