Πήρε το «θρίλερ» κι ελπίζει στην εξάδα ο ΑΠΟΕΛ!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 10.2.2021

Μια τέραστιας σημασίας νίκη η οποία τον κρατά... ζωντανό στον στόχο της εξάδας πήρε ο ΑΠΟΕΛ!

Οι γαλαζοκίτρινοι, που σε περίπτωση ήττας έμεναν και μαθηματικά εκτός, επικράτησαν με 3-2 του Ολυμπιακού στο δραματικό παιχνίδι που έγινε στο Μακάρειο για την 24η αγωνιστική και μπήκαν ξανά σε τροχιά... πρώτου γκρουπ, στερώντας από τους γηπεδούχους την ευκαιρία να ανέβουν στην έκτη θέση.

Το σκορ άνοιξε ο Κλωναρίδης στο 24' έπειτα από κλέψιμο και ασίστ του Γκάρνερ, σε μια φάση όπου ήταν για κλάματα η άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι πάντως είχαν τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο μέρος.

Στο 56' ο Ενσούε με κεφαλιά διπλασίασε τα γκολ του ΑΠΟΕΛ και παρότι στο 62' ο Ολυμπιακός μείωσε με άτυχο αυτογκόλ του Ουζόχο (μετά από σουτ του Σάλι η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι, ακολούθως στο κεφάλι του και μπήκε στα δίχτυα), στο επόμενο λεπτό ο Γκάρνερ μετά από ασίστ του Κλωναρίδη σκόραρε το πρώτο του γκολ στην Κύπρο για το 3-1.

Οι μαυροπράσινοι δεν... πτοήθηκαν και στο 71' ο Μάντζης με κεφαλιά μείωσε σε 3-2 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, όμως δεν κατάφεραν εντέλει να πάρουν τον βαθμό.

Χάρη στη δραματική του νίκη, λοιπόν, ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στα τρίποντα μετά από τέσσερις αγώνες (τρεις σερί ήττες) κι ανέβηκε στους 27 βαθμούς, πλησιάζοντας στους δύο την έκτη Δόξα και στον έναν τον έβδομο Ολυμπιακό, ενώ είναι στο +1 από Νέα Σαλαμίνα (την οποία αντιμετωπίζει την Κυριακή) και στο +2 από την Πάφο που έχει αγώνα λιγότερο.

Ο Ολυμπιακός, από την άλλη, δεν μπόρεσε να κερδίσει για δεύτερη φορά τους γαλαζοκίτρινους και να πάρει δεύτερο σερί τρίποντο με τον Γιανέφσκι στον πάγκο, παραμένοντας στους 28 βαθμούς και αποτυγχάνοντας να ξεπεράσουν την έκτη Δόξα (29).

96' Κίτρινη κάρτα στον Εφραίμ.

94' Κίτρινη κάρτα στον Ουζόχο.

-Επτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

86' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Σαχάρ και Εντονγκαλά στις θέσεις των Ζαχίντ και Γκάρνερ.

82' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Εφραίμ στη θέση του Κατσαντώνη.

80' Κίτρινη κάρτα στον Γκάρνερ.

-Δραματικά εξελίσσεται το ματς στο Μακάρειο. Θα αντέξει ο ΑΠΟΕΛ ή θα βρει κι άλλο γκολ ο Ολυμπιακός;

77' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Κλωναρίδη, έξω το σουτ του.

75' Κίτρινη κάρτα στον Σαντάνα.

71' ΓΚΟΛ, 2-3 μειώνει ξανά ο Ολυμπιακός με κεφαλιά του Μάντζη μετά από σέντρα του Μανρίκε!

70' Κίτρινη κάρτα στον Ντε Βινσέντι.

67' Τετραπλή (!) αλλαγή για τον Ολυμπιακό, Μιχαήλ, Γκουστάβο, Μανρίκε και Πεχλιβάνης παίρνουν τις θέσεις των Τσούπιτς, Ανδρέου, Μίλετιτς και Σάλι.

63' ΓΚΟΛ, 1-3 ο ΑΠΟΕΛ με τον Γκάρνερ! Μετά από ασίστ του Κλωναρίδη ο Άγγλος από κοντά με πλασέ νίκησε τον Τσούπιτς.

62' ΓΚΟΛ, 1-2 μειώνει ο Ολυμπιακός με αυτογκόλ του Ουζόχο! Σουτ του Σάλι, κτύπησε στο δοκάρι, ακολούθως στο κεφάλι του άτυχου Ουζόχο και κατέληξε στα δίχτυα του!

59' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι με σέντρα-σουτ του Μίλετιτς από πλάγια θέση, έδιωξε δύσκολα ο Ουζόχο.

56' ΓΚΟΛ, 0-2 ο ΑΠΟΕΛ με τον Ενσούε! Με δυνατή... «πισινή» κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρενερ ο Ισπανό-αφρικανός νίκησε τον Τσούπιτς.

50' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Κατσαντώνη έπειτα από ωραίο κατέβασμα να γυρίζει και να σουτάρει, δύσκολη απόκρουση του Τσούπιτς!

46' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ντε Βινσέντι στη θέση του Λουντέμο ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Ο ΑΠΟΕΛ έχει το προβάδισμα όμως ο Ολυμπιακός ήταν πολύ απειλητικός (έχασε τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες) κι αν δεν αλλάξει κάτι στην εικόνα του αγώνα οι γαλαζοκίτρινοι θα κινδυνέψουν σοβαρά με ισοφάριση.

Τέλος ημιχρόνου

45' Ακόμη μία σπουδαία φάση για τον Ολυμπιακό με τον Μάντζη έπειτα από κάθετη του Σάλι να βγαίνει φάτσα απέναντι στον Ουζόχο και να σουτάρει άουτ.

44' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με κεφαλιά του Σαμπίνια που πέρασε μόλις έξω!

41' Σουτ του Γκάρνερ έξω από την περιοχή, απελπιστικά άστοχο.

38' Φοβερή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Μετά από μπαλιά του Κα και κεφαλιά του Σάλι, ο Μάντζης από πολύ κοντά έκανε κακό πλασέ στέλνοντας την μπάλα πολύ ψηλά!

32' Μακρινό δυνατό σουτ του Μάντζη, στην αγκαλιά του Ουζόχο.

30' Επικίνδυνη μπαλιά του Κλωναρίδη για τον Γκάρνερ, ο Ψάλτης έδιωξε με το κεφάλι σωτήρια προ του Άγγλου που ετοιμαζόταν να σκοράρει.

-Ο ΑΠΟΕΛ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και χάρη στην επιμονή του Γκάρνερ αλλά και τα τραγικά λάθη της άμυνας των γηπεδούχων, πήρε το προβάδισμα.

24' ΓΚΟΛ, 0-1 ο ΑΠΟΕΛ με τον Κλωναρίδη! Έκλεψε απ' τον Σαμπίνια ο Γκάρνερ, μπήκε στην περιοχή από πλάγια, έκανε το γύρισμα στον εντελώς ελεύθερο Κλωναρίδη ο οποίος εύκολα έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα!

17' Πρώτη καλή φάση για τον ΑΠΟΕΛ με σουτ του  Γκάρνερ από το ύψος της περιοχής, απέκρουσε σε κόρνερ ο Τσούπιτς.

12' Για τον Ολυμπιακό η πρώτη μεγάλη ευκαιρία, ο Κα από ιδανική θέση μετά από γύρισμα του Ψάλτη έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια!

6' Εκτέλεσε το φάουλ ο Ζαχίντ, η μπάλα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ.

5' Μετά από υπόδειξη του VAR ο Γιώργος Νικολάου δίνει τελικά φάουλ εκτός περιοχής!

5' Κίτρινη κάρτα στον Ανδρέου.

3' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ! Για ανατροπή του Γκάρνερ από τον Ανδρέου.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τσούπιτς (67' Μιχαήλ), Ψάλτης, Ανδρέου (67' Γκουστάβο), Σαμπίνια, Μίλετιτς (67' Μανρίκε), Σαντάνα, Νάνι, Σαρφό, Σάλι (67' Πεχλιβάνης), Κα, Μάντζης.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ενσούε, Μερκής, Βινίσιους, Γουίλερ, Λουντέμο (46' Ντε Βινσέντι), Ανουάρ, Ζαχίντ (86' Εντονγκαλά), Κατσαντώνης (82' Εφραίμ), Κλωναρίδης, Γκάρνερ (86' Σαχάρ).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ανδρέου (5'), Σαντάνα (75') / Ντε Βινσέντι (70'), Γκάρνερ (80'), Ουζόχο (94'), Εφραίμ (96')

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστος Ε. Χρίστου
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Σωτηρίου Λούκας