Όλα τα λεφτά στο τέλος... και από έναν Δόξα, Ολυμπιακός

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 4.3.2022

Δόξα και Ολυμπιακός ήθελαν πάση θυσία νίκη στην έναρξη των πλέι οφ, όμως τελικά καμία δεν τα κατάφερε, μένοντας στην ισοπαλία 1-1 με τέρματα που επιτεύχθηκαν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Οι ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες οι επικίνδυνες φάσεις σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τα νώτα τους στην άμυνα. Όλα τα λεφτά να είναι στο φινάλε της αναμέτρησης.

O Oλυμπιακός είχε την μεγάλη ευκαιρία να φύγει με το χρυσό τρίποντο, μιας και προηγήθηκε με 1-0 στο 88’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μανρίκε, το οποίο κερδήθηκε από τον Κα σε μαρκάρισμα από τον Κέρλα.

Η χαρά των μαυροπρασίνων όμως κόπηκε απότομα, αφού στην επόμενη φάση, στο 90’, ο Τιντζανί με κεφαλιά – μετά από σέντρα του Εμπραλίτζε – έκανε το 1-1.

Έτσι, οι δύο ομάδες έφθασαν τους 23 βαθμούς και βρίσκονται οκτώ βαθμούς πάνω από την ΠΑΕΕΚ και δέκα από τον τελευταίο Εθνικό.

Τέλος του παιχνιδιού

90' - ΓΚΟΛ. 1-1. Σέντρα του Εμπραλίντζε, ο Ντιντζανί ήρθε δυνατά και με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα

88'- ΓΚΟΛ. 0-1. Ο Μανρίκε είναι εύστοχος και δίνει προβάδισμα στον Ολυμπιακό

87' - O Kέρλα ανατρέπει τον Κα και δίνει πέναλτι ο Βασίλης Δημητρίου

84' - Σουτ του Ευτυχίδη, ο Μολ έπεσε και έσωσε την εστία του

76' - Με το αριστερό σουτ από τον Ντίας, μαζεύει ο Μολ

75' - Σουτ του Μποβέδα, στα χέρια του Σισκόφσκι η μπάλα

57' - Κεφαλιά από τον Σάσι πάει έξω

50' - Σουτ του Γουίλσον έξω από την περιοχή, ο Σισκόφσκι ελέγχει την πορεία της μπάλας που πάει έξω

48' - Μετά από κόρνερ, ο Σάσι από καλό σημείο κέρδισε την κεφαλιά όμως η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια

47' - Πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό με το σουτ του Κα έξω από την περιοχή, δεν ανησύχησε ο τερματοφύλακας της Δόξας αφού η μπάλα έφυγε χωρίς δύναμη εκτός εστίας

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

44'- Ο Εμπραλίτζε έκανε σουτ έξω από την περιοχή, κόντραρε σε αμυντικό και πήγε εύκολα στα χέρια του Μολ

26' - Πάνω από τα δοκάρια το σουτ του Εμπραλίτζε

12'- O Nάνι πάνω στη γραμμή σώζει το σουτ του Οικονομίδη

1' - Έναρξη της αναμέτρησης

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Οικονομίδης (60' Οικονομίδης), Κοβάσεβιτς, Τραϊσέφσκι (90' Ντρολέ), Κυριάκου, Εμπραλίτζε, Μέσκα (75' Ντιντζανί), Σάσι, Κέρλα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Σαμπίνια, Μπόβεδα, Μουκτάρης, Γκουστάβο (68' Χαραλάμπους), Κα (90+1' Κυριάκου), Γουίλσον (79' Ευτυχίδης), Μανρίκε, Πεχλιβάνης, Κονφέ, Νάνι (68' Γουακάσο)

ΣΚΟΡΕΡ: 88' πεν. Μανρίκε,

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 8' Κοβάσεβιτς, 25' Κέρλα, 53' Κυριάκου / 64' Μουκτάρης

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος