Ήττα για την Εθνική μας από την Αυστρία

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 24.2.2022

Την ήττα γνώρισε η Εθνική μας ομάδα, με την Εθνική Αυστρίας να φεύγει με το διπλό με 86-77, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Α’ προκριματικής φάσης του Ευρωμπάσκετ 2025, παρά την πολύ θετική εικόνα που έδειξε το αντιπροσωπευτικό μας συκγρότημα. Κορυφαίος από την ομάδα μας ο Κωνσταντίνος Σιμιτζής,  ο οποίος έκανε ντεμπούτο σημειώνοντας 20 πόντους, 3 τρίποντα, 1 ασίστ και 1 ριμπάουντ.

Η Αυστρία μπήκε δυνατά στο παρκέ και πέτυχε 7 σερί πόντους μέχρι το 3’ για το 7-0. Η Εθνική μας μείωσε στο 4’ σε 7-4, ενώ στο 6’ η διαφορά μειώθηκε στον ένα βαθμό με το τρίποντο του Σιμιτζή (10-9). Η διαφορά αυξήθηκε με τους Αυστριακούς να κάνουν το 19-12 στο 7’ με το τρίποντο του Μουράτι και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 22-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν επιθετικά, φτάνοντας στο +12 με το εύστοχο τρίποντο του Ερσέκ στο 12’. Η αντίπαλη ομάδα διατηρούσε τη διαφορά με το λεϊ απ του Τίγκα να μειώνει σε 29-20 στο 14. Ο Μουόσα ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του, έκανε το 34-22 με λεϊ απ στο 15', ενώ οι εύστοχες βολές του Γιανναρά στο 17’ διαμόρφωσαν το σκορ σε 42-26. Το ημίχρονο έκλεισε με 47-34.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Μουράτι πέτυχε τρίποντο δίνοντας προβάδισμα 16 πόντων στην Αυστρία (50-34), ενώ ο Μαντοβάνη ευστόχησε σε τρίποντο στο 22’ μειώνοντας σε 53-39. Το συγκρότημα του Κορνέρ είχε το «πάνω χέρι» στο παιχνίδι, με το δεκάλεπτο να λήγει με τη διαφορά 17 πόντων (68-51).

Η ομάδα μας προσπάθησε να μειώσει στην τελευταία περίοδο με τον Στυλιανού να πετυχαίνει τρίποντο για το 70-56 στο 33’. Τέσσερα λεπτά αργότερα η διαφορά έπεσε στους 7 πόντους με το λεϊ απ του Κουμή (77-70), ενώ οι Αυστριακοί πέτυχαν 6 σερί πόντους στο ίδιο λεπτό (83-70). Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ παίρνοντας τη νίκη με 86-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 34-47, 51-68, 77-86

Κύπρος (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Γιανναράς 2, Κουμής 2, Μαντοβάνη 9 (1), Μουόσα 6, Τίγκας 12 (2), Ηλιάδης, Λοϊζίδης 5, Παντελή 9 (1), Πασιαλή, Σιμιτζής 20 (3), Στυλιανού 12 (2).

Αυστρία (Ραούλ Κορνέρ): Κλεπέις 19 (4), Λοχρ, Ογκουνσίπε 10 (1), Σκούτα 5 (1), Βότς, Ερσέκ 11 (3), Γκουτλ 2, Κόπελ, Μουράτι 15 (3), Ράντος 3,  Βουγίσεβιτς 21 (2).