Πήρε το ντέρμπι η ΑΕΚ, νίκες για ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 19.3.2022

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής της 22ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, κερδίζοντας εντός έδρας τον Κεραυνό με 89-57. Αυτή ήταν η πέμπτη σερί νίκη για την ομάδα της Λάρνακας και 19η γενικά στη σεζόν και έτσι τερματίζει ως πρώτη στην κανονική διάρκεια της διοργάνωσης. Από την άλλη, το αήττητο σερί οκτώ αγώνων του Κεραυνού τερματίστηκε, με την ομάδα του Στροβόλου να μένει στη δεύτερη θέση, ένα βαθμό πιο κάτω.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Σακίλ Γκούντγουιν που είχε 27 πόντους, 1 τρίποντο, 15 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Το πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ κυριάρχησε. Τα πρώτα καλάθια ήρθαν από τους Γκουντγουίν και Σνάιντερ (4-0) στο πρώτο λεπτό, ενώ μέχρι το τέλος της περιόδου οι «κιτρινοπράσινοι» ανέβασαν τη διαφορά στους 19 πόντους (24-5).

Στο 15' η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο μετά το λέι απ του Μανωλόπουλο (35-12) φθάνοντας στους 23 πόντους, όσους ήταν και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το τρίποντο του Μπερνς (51-28).

Στο 25' οι γηπεδούχοι άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ στους 30 πόντους (62-32) με το λέι απ του Σνάιντερ, ενώ μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου επανήλθε στους 23 (68-45).

Η ΑΕΚ επιβεβαίωσε την επιτυχία της στην τέταρτη περίοδο και με εννέα πόντους περισσότερους (21 έναντι 12) πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 89-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-5, 51-28, 68-45, 89-57

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Γκουντγουίν 27 (1), Σνάιντερ 21 (1), Σιζόπουλος 8 (2), Χαντ 10, Κορωνίδης 3 (1), Κουτούρης, Παναγιώτου, Στυλιανού 3, Μανωλόπουλος 4, Παντελή 10 (2), Μαντοβάνης 3 (1)

Κεραυνός (Μιχάλης Ματσεντίδης)

Μπερνς 20 (4), Μαραγκός 4, Στυλιανού 3 (1), Μάλκολμ 13 (1), Ράζης 1, Πασιαλής 3, Μιχαήλ, Αντρέου 1, Γουάϊτ

Τη δεύτερη σερί και 12η συνολικά νίκη της πέτυχε η Ομόνοια παίρνοντας το διπλό επί της Ανόρθωσης, για τη 22η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίοι οι Σιν Φλουντ (31 πόντους, 7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 9 ασίστ) και Νάθαν Κριλ (18 πόντους, 2 τρίποντα, 20 ριμπάουντ και 1 ασίστ).

Η Ομόνοια έκανε αρχή στο παιχνίδι με δύο τρίποντα από τους Πηλακούτα και Κριλ, ενώ στο 3' με το δίποντο του Κριλ έφτιαξε διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (2-13). Τόσοι ήταν και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, που έκλεισε με το τρίποντο του Φλουντ (17-28).

Στη δεύτερη περίοδο η Ανόρθωση μπήκε με δύο καλάθια του Μάλορι και μείωσε στους επτά (21-28) και πλησίασε στους πέντε (36-41) με λέι απ του ίδιου καλαθοσφαιριστή ενάμιση λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Οι «πράσινοι» όμως με τρίποντα από τους Φλουντ και Πηλακούτα επανάφεραν τη διαφορά στους 11 πόντους (36-47).

Στο 23' η Ανόρθωση με το καλάθι του Παντούρη πλησίασε στους έξι πόντους (45-51), με την Ομόνοια να ανοίγει και πάλι την ψαλίδα του σκορ σε διψήφιο αριθμό στο 29' (53-64) με το καλάθι του Καραμπατάκη. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τις βολές του Παντούρη (55-64).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά μειώθηκε κατά τρεις πόντους, με την Ανόρθωση να πετυχαίνει 22 και την Ομόνοια 19, για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με τους «πράσινους» να παίρνουν το διπλό με σκορ 84-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-28, 36-47, 55-64, 78-84

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς)

Μπανιάρντ 4, Πάρκερ 15 (2), Μάλορι 19 (3), Μάρκου 18 (3), Τσίγκας, Σέπος, Γρηγορίου, Μαυρομάτης 2, Παντούρης 20 (1)

Ομόνοια (Ντάνιελ Νέλσον)

Σμιθ 14 (1), Φλουντ 31 (7), Πηλακούτας 9 (3), Παπαδημητρίου 8 (1), Κριλ 18 (2), Κωνσταντίνου, Καραμπατάκης 4, Πολυκάρπου, Τσίντας

Στις νίκες επανήλθε ο ΑΠΟΕΛ κερδίζοντας την ΑΕΛ στο Λευκόθεο με 102-94, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντομινίκ Πόιντερ (27 πόντους, 1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Κωνσταντίνος Σιμιτζής 26 πόντους, 4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Στο 5' με το καλάθι του Ιερωνυμίδη ο ΑΠΟΕΛ πλησίασε στους δύο πόντους (14-16), με την ΑΕΛ να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά με διψήφιο αριθμό (18-28).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ανατροπή με τον Σιμιτζή με τρίποντο στο 16' να κάνει το 38-35. Από εκεί και πέρα, υπήρξαν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και το ημίχρονο έκλεισε με τρίποντο του Ρίλεϊ για λογαριασμό των φιλοξενουμένων που πήραν το προβάδισμα ενός πόντους (50-51).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Λεμεσού μπήκε με καλάθι του Ρίλεϊ, με το συγκρότημα της Λευκωσίας στη συνέχεια να φτιάχνει σερί έξι πόντων και στο 21' ο Σιμιτζής με λέι απ έκανε το 56-53. Στο 24' η ΑΕΛ πήρε ξανά προβάδισμα με το τρίποντο του Πίγκραμ (58-59), με τον Θιμποντό στη συνέχεια να βάζει ξανά μπροστά τον ΑΠΟΕΛ (60-59). Από εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λευκωσίας κράτησαν το προβάδισμά τους ξεφεύγοντας μάλιστα με διψήφιο αριθμό (83-72).

Η ΑΕΛ στο τέταρτο δεκάλεπτο μείωσε κατά τρεις πόντους (πέτυχε 22 έναντι 19 του ΑΠΟΕΛ), με τους γηπεδούχους να παίρνουν το 16ο ροζ φύλλο τους με τελικό σκορ 102-94.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-28, 50-51, 83-72, 102-94