Ήττα - σοκ για την ΑΕΛ, πέταξε στα ψηλά η Δόξα!

Δημοσιεύθηκε 16.9.2022

Ούτε στον σημερινό αγώνα για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος απέναντι στη Δόξα η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη αφού υπέστη ήττα – σοκ (1-2) με την οποία έμεινε καθηλωμένη στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας με έναν βαθμό.

Απεναντίας η ομάδα της Κατωκοπιάς πέτυχε δεύτερη διαδοχική νίκη και ανέβηκε στην 4η θέση με εφτά βαθμούς (όσους έχει και η Πάφος με έναν αγώνα λιγότερο).

Οι πράσινοι «πάγωσαν» το Τσίρειο μόλις στο 9ο λεπτό με το γκολ του Αντενόν. Μετά από μπαλιά του Μπένι, ο Κοβάσεβιτς στο δεύτερο δοκάρι έκανε την κεφαλιά-πάσα και από πολύ κοντά ο Αντενόν με δεύτερη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι γαλαζοκίτρινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι πράσινοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους προβάδισμα.

Φουριόζα μπήκε στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Λεμεσού. Η εμφανής υπεροχή της απέφερε αποτέλεσμα στο 62’ με το γκολ – πέναλτι του Μπεραχίνο και αφού τρία λεπτά νωρίτερα οι γαλαζοκίτρινοι απώλεσαν πέναλτι με τον Τζάλμα! Οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν να είναι πολύ καλύτεροι και πλησίασαν στην ανατροπή αλλά το δοκάρι (73’) του Τζάλμα μετά από κτύπημα φάουλ στάθηκε σύμμαχος του Σισκόφσκι.

Η ΑΕΛ ήταν πολύ καλύτερη από τον αντίπαλό της, αλλά η Δόξα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Κόντρα στη ροή του αγώνα οι πράσινοι κατάφεραν να σκοράρουν με δράστη τον Μπένι στο 77ο λεπτό.

Οι γαλαζοκίτρινοι φάνηκε ότι δεν είχαν τα ψυχικά αποθέματα για να αντιδράσουν εκ νέου, μένοντας στον ένα βαθμό μετά από τέσσερις αγώνες και με τρεις ήττες στο ενεργητικό τους.

77' 1-2 η Δόξα! Κόντρα στη ροή του αγώνα οι πράσινοι κατάφεραν να σκοράρουν με δράστη τον Μπένι!

73' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζάλμα η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι.

-Πιέζει για την ανατροπή η ΑΕΛ.

-Τα είδαμε όλα σε λίγα μόλις λεπτά στο Τσίρειο.

62' 1-1 ισοφαρίζει η ΑΕΛ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεραχίνο!

60' Νέο πέναλτι για την ΑΕΛ για χέρι του Μπένι μετά από σουτ του Παπαφώτη!

59' Ο Σισκόφσκι αποκρούει το πέναλτι του Τζάλμα.

57' Πέναλτι για την ΑΕΛ σφυρίζει ο Μενέλαος Αντωνίου για χέρι του Κέρλα.

55' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Σις, να κάνει το σουτ εντός περιοχής, η μπάλα να βρίσκει σε αμυντικό και να αποκρούει σωτήρια ο Σισκόφσκι.

-Δίχως τη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο. Ισορροπημένο το δεύτερο ημίχρονο μέχρι στιγμής.

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος ημιχρόνου

-Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

42' Σουτ του Μπεραχίνο, έξω.

41' Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα με τον Ασαμόα, ο Μούριελ σώζει με τα πόδια!

39' Αλλαγή για την ΑΕΛ, Παπαφώτης αντί Μιραλάς.

38' Μακρινό σουτ του Παυλίδη, μάζεψε ο Μούριελ.

-Καλύτερη η Δόξα στα τελευταία λεπτά.

25' Δεν υπάρχει γκολ σύμφωνα με το VAR.

24' Κίτρινη κάρτα στον Παντελή.

24' Ζητά γκολ η ΑΕΛ μετά από διώξιμο πάνω στη γραμμή ή μέσα από αυτήν. Εξαιρετικά δύσκολη φάση, εξετάζεται από το VAR.

16' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, αποκρούει δύσκολα ο Σισκόφσκι τη σέντρα-σουτ του Τζάλμα.

14' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ! Μετά από γύρισμα του Κάσας από αριστερά, ο Μιραλάς πλάσαρε από την καρδιά της περιοχής, τρομερή απόκρουση από τον Σισκόφσκι, κόρνερ.

9' ΓΚΟΛ, 1-0 η Δόξα με τον Αντενόν. Μετά από μπαλιά του Μπένι, ο Κοβάσεβιτς στο δεύτερο δοκάρι έκανε την κεφαλιά-πάσα και από πολύ κοντά ο Αντενόν με δεύτερη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

8' Σουτ του Βαλιέχο, ο Μπίλοβαρ έβαλε την κόντρα, κόρνερ.

ΑΕΛ: Moυριέλ, Φραντζής, Παντελή, Μπίλοβαρ, Τζάλμα, Ζντραφκόφσκι, Τσιμπόλα (64' Κοντινέλα), Κάσα, Σις (76' Τσέποβιτς), Μιραλάς (39' Παπαφώτης), Μπεραχίνο (64' Mιλιντσεάνου).

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Στυλιανού, Αντενόν, Κέρλα (83' Μέσκα), Κοβάσεβιτς, Βαλιέχο (83' Κάλβο), Ίλιτς (71' Tραϊτσέφσκι), Ασαμόα, Μπένι, Παυλίδης (55' Τιντζιανί), Σαντίκ.

ΣΚΟΡΕΡ: - / 9' Αντενόν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 24' Παντελή / -

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αντωνίου Μενέλαος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος