Πεντάρα με χατ-τρικ του Ρετέγκι η Αταλάντα, νίκη και δεύτερη θέση για την Ουντινέζε

Δημοσιεύθηκε 9:21 μμ

Η Αταλάντα δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη Τζένοα την οποία συνέτριψε με 5-1 για την 7η αγωνιστική της Serie A. Τη νίκη πανηγύρισε και η Ουντινέζε μετά το 1-0 κόντρα στη Λέτσε ανεβαίνοντας δεύτερη στη βαθμολογία.

Στις νίκες επέστρεψαν Αταλάντα και Ουντινέζε για την 7η αγωνιστική της Serie A. Οι Μπεργκαμάσκι, με φόρα από την εκτός έδρας επικράτηση επί της Σαχτάρ για το Champions League, διέλυσαν τη Τζένοα με 5-1, με τον Ρετέγκι να πετυχαίνει χατ-τρικ. Τους τρεις βαθμούς πήρε και η Ουντινέζε που «λύγισε» τη Λέτσε χάρη στο γκολ του Ζεμούρα.

Η Ουντινέζε, μετά από δύο ήττες, επικράτησε της Λέτσε με 1-0 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της Serie A. Οι Φριουλάνι δημιούργησαν ευκαιρίες από νωρίς, με τον Καμπασέλε να απειλεί στο 4', αναγκάζοντας τον Φαλκόνε σε δύσκολη επέμβαση, ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε ξανά με τον Καμπασέλε, η κεφαλιά του οποίου σταμάτησε στο δοκάρι (38'). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι βρήκαν τη λύση με το εντυπωσιακό σουτ του Ζεμούρα στο 75' που έβαλε την Ουντινέζε μπροστά με 1-0. Η Λέτσε προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν κατάφερε να βρει τον τρόπο για να απειλήσει την αντίπαλη εστία και αρκέστηκε σε μία ακόμα ήττα που την άφησε στην 18η θέση.

Στις νίκες επέστρεψε και η Αταλάντα που επικράτησε στο Μπέργκαμο με 5-1 της Τζένοα έχοντας τον Ρετέγκι σε μεγάλη μέρα. Οι γηπεδούχοι σκόραραν στην πρώτη τους καλή στιγμή στο ματς, όταν ο Λούκμαν γύρισε μέσα στην περιοχή όπου καραδοκούσε ο Ρετέγκι κάνοντας με κοντινή προβολή το 1-0 στο 24'. Η Τζένοα δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική στο ματς που αποδείχθηκε έύκολη υπόθεση για τους Μπεργκαμάσκι. Ο Ρετέγκι σκόραρε ξανά στο 50', ενώ ο Έντερσον με «κεραυνό» ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 δέκα λεπτά μετά. Ο Ρετέγκι ολοκλήρωσε το χατ-τρικ από το σημείο του πέναλτι στο 74' για το 4-0, ενώ ο Ντε Ρουν βρήκε δίχτυα με εντυπωσιακό σουτ στην κίνηση στο 80'. Η Τζένοα πέτυχε το γκολ της τιμής με Εκατόρ τρία λεπτά αργότερα για το τελικό 5-1.