Τριάρα από ημίχρονο και ανεβαίνει η Ανόρθωση

Δημοσιεύθηκε 8:57 μμ

Τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγυρίζει η Ανόρθωση η οποία μετά την Ομόνοια κέρδισε δεύτερο σερί εντός έδρας παιχνίδι, επικρατώντας με 3-1 της Νέας Σαλαμίνας στο «Α. Παπαδόπουλος» για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι κυανόλευκοι σκόραραν και τα τρία γκολ τους στο πρώτο μέρος (από εκεί που δεν είχαν σκοράρει ξανά φέτος σε πρώτο ημίχρονο), με τους Χρυσόπουλο (24΄), Κονσεϊσάο (36΄) και Αρτυματά (38΄) να… καθαρίζουν από νωρίς το ματς, ενώ οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 76΄ με τον Φράγκο.

Άλμα τριών θέσεων έκανε η «Κυρία» που φτάνοντας τους οκτώ βαθμούς ανέβηκε στην έβδομη (ισοβαθμώντας με Ομόνοια Αραδίππου) ενώ οι ερυθρόλευκοι, που δέχθηκαν τέταρτη διαδοχική ήττα, καθηλώθηκαν με τρεις βαθμούς στην προτελευταία θέση.

Οργισμένη ανακοίνωση εξέδωσαν κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας οι οργανωμένοι οπαδοί της Νέας Σαλαμίνας, ντεμπούτο με τη φανέλα της Ανόρθωσης έκανε ο Κριχόβιακ που αγωνίστηκε ως αλλαγή.

Ο αγώνας

Η Ανόρθωση κρατούσε περισσότερο την μπάλα στο ξεκίνημα και αφότου απείλησε για πρώτη φορά στο 12΄ με τον Ίλιεφ, κατάφερε στο 24΄ να ανοίξει το σκορ με τον Χρυσόπουλο, με ένα γκολ που αρχικώς ακυρώθηκε με υπόδειξη οφσάιντ (στον Λόπες) αλλά μέτρησε χάρη στο VAR. Στην επόμενη της ευκαιρία (36΄) η «Κυρία» κατάφερε να διπλασιάσει τα γκολ της, με τον Κονσεϊσάο να επιχειρεί τη σέντρα από αριστερά και την μπάλα να παίρνει φάλτσα, να περνάει απ’ όλους και να καταλήγει στα δίχτυα του Μελίσσα. Δύο μόλις λεπτά αργότερα ήρθε το 3-0, με εκτός περιοχής σουτ του Αρτυματά και τα πράγματα είχαν πλέον πάρει τον δρόμο τους.

Η Νέα Σαλαμίνα, που στο πρώτο μέρος δεν έφτιαξε αξιόλογη φάση πέραν από δύο άστοχες κεφαλιές του Μιχαήλ στην αρχή και το τέλος του, μπήκε στο β΄ μέρος με διάθεση να βρει ένα γρήγορο γκολ ώστε να ξαναμπεί στο ματς και απείλησε δις στο ξεκίνημα, με Φράγκο (47΄) και Ντουρμισάι (49΄), που μόλις είχαν μπει στο παιχνίδι. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου τον έλεγχο, όμως στο 76΄ οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να μειώσουν, με τον Φράγκο να διαμορφώνει από κοντά το 3-1. Η Νέα Σαλαμίνα το πάλεψε, είχε δοκάρι στο 83’ με τον Παπαγεωργίου και ακόμη ένα σουτ του ίδιου παίχτη στο 85’, όμως δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

89' Ακυρώνει το πέναλτι ο Χριστοδούλου, ορθώς.

-Πάει στο on-field review o διαιτητής.

87' Πέναλτι για την Ανόρθωση για χέρι του Φράγκου σε κεφαλιά του Λόπες.

85' Σουτ του Παπαγεωργίου, πάνω από τα δοκάρια.

83' Δοκάρι για τη Νέα Σαλαμίνα μετά από μπαλιά του Παπαγεωργίου και απόκρουση του Ζίφκοβιτς.

82' Σπυριδάκης στη θέση του Μπεχαράνο.

82' Σταμούλης και Τεϊσέιρα αντί Κίκο και Χρυσόπουλου.

81' Σουτ του Λέουκο, έξω.

79' Παπαγεωργίου αντί Σεργίου.

76' ΓΚΟΛ, 3-1 μειώνει η Νέα Σαλαμίνα με τον Φράγκο. Μετά από αλλεπάλληλες κεφαλιές των Μιγκελίτο και Ντουρμισάι η μπάλα χτύπησε στον Κύπριο χαφ και κατέληξε στην εστία του Ζίφκοβιτς.

60' Κίτρινη στον Χρυσοστόμου.

59' Κριχόβιακ και Παρούτης αντί Χαραλάμπους και Ίλιεφ.

49' Κεφαλιά του Ντουρμισάι, κόντραρε, κόρνερ.

47' Πλασέ του Φράγκου, απέκρουσε ο Ζίφκοβιτς.

46' Φράγκος, Μπαχάσα και Ντουρμισάι αντί Γκμπελέ, Φερνάντες και Βέλλιου αντίστοιχα.

Δεύτερο ημίχρονο

-Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

41' Κεφαλιά του Μιχαήλ, έξω.

38' ΓΚΟΛ, 3-0 η Ανόρθωση με τον Αρτυματά! Με εκτός περιοχής σουτ.

36' ΓΚΟΛ, 2-0 η Ανόρθωση με τον Κονσεϊσάο! Ο Πορτογάλος έκανε την μπαλιά από αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα δίχτυα του Μελίσσα.

26' Κίτρινη στον Χρυσόπουλο για τον πανηγυρισμό του (σήκωσε τη φανέλα).

25' ΓΚΟΛ, μέσω VAR κατακυρώνεται το γκολ στην Ανόρθωση, 1-0 με τον Χρυσόπουλο.

24' Ακυρώνεται γκολ του Χρυσόπουλου με υπόδειξη οφσάιντ στον Λόπες, σε εκτέλεση φάουλ του Κίκο. Εξετάζεται η φάση.

-H Aνόρθωση κρατάει περισσότερο την μπάλα όμως δυσκολεύεται να γίνει απειλητική.

12' Καλή φάση για την Ανόρθωση με σουτ του Ίλιεφ από πλάγια θέση, απέκρουσε ο Μελίσσας.

3' Κεφαλιά του Μιχαήλ, πάνω από τα δοκάρια του Ζίφκοβιτς.

-Ξεκίνησε ο αγώνας.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Ζίφκοβιτς, Κονσεϊσάο, Μουγκαμπί, Μλάντοβιτς, Χρυσόπουλος (82΄ Τεϊσέρα), Κίκο (82΄ Σταμούλης), Αρτυματάς, Χρυσοστόμου, Σ. Χαραλάμπους (59΄ Κριχόβιακ), Ίλιεφ (59΄ Παρούτης), Λόπες.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Λέουκο, Τόμοβιτς, Μιχαήλ, Σεργίου (79΄ Παπαγεωργίου), Μπεχαράνο (82΄ Σπυριδάκης), Μιγκελίτο, Γκμπελέ (46΄ Φράγκος), Νάρσινγκ, Φερνάντεθ (46΄ Μπαχάσα), Βέλλιος (46΄ Ντουρμισάι).

ΣΚΟΡΕΡ: 24΄ Χρυσόπουλος, 36' Κονσεϊσάο, 38' Αρτυματάς / 76΄ Φράγκος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 26΄ Χρυσόπουλος, 61΄ Χρυσοστόμου / -

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωάννης Χριστοδούλου

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Π. Γιώργος

4ος Διαιτητής: Λιοτατής Νικόλας