Η Ντόρτμουντ έπιασε την Μπάγερν και η Ουνιόν... την κορυφή

Δημοσιεύθηκε 4.2.2023

Εντυπωσιακή ήταν η 19η αγωνιστική στην Bundesliga, αφού -προσωρινά- έριξε την Μπάγερν από την κορυφή. Η Ντόρτμουντ την έπιασε ύστερα από το θρίαμβο απέναντι στη Φράιμπουργκ (των 10 παικτών) κι η Ουνιόν την προσπέρασε.

Στη Βεστφαλία, η Μπορούσια υποδέχεται την ισόβαθμη ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ και τη διέλυσε με 5-1 χάρη σε μία φάση στο 17ο λεπτό. Ο Κιλιάν Σιλντιγιά έχασε τον Καρίμ Αντεγέμι, προσπάθησε να τον κρατήσει πριν μπει στην περιοχή από αριστερά και δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, δύο λεπτά έπειτα από την πρώτη του.

Με παίκτη περισσότερο, η Ντόρτμουντ ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο, προηγήθηκε με τον Νίκο Σλότερμπεκ και παρότι οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 45' με τον Λούκας Χέλερ, δεν άντεξαν στο 2ο μέρος. Ο Αντεγέμι έκανε το 2-1 με την έναρξη του ημιχρόνου και τρία λεπτά αργότερα ο Σεμπαστιάν Αλέ άνοιξε λογαριασμό με την Μπορούσια, την παγκόσμια ημέρα κατά του καρκίνου, τον οποίο νίκησε τους προηγούμενους μήνες. Γιούλιαν Μπραντ και Τζιοβάνι Ρέινα απλά αύξησαν το μέγεθος του θριάμβου μέχρι το τέλος του αγώνα.

Στην κορυφή πάντως επέστρεψε η Ουνιόν, η οποία υπέταξε τη Μάιντς με 2-1 στο Βερολίνο και προσπέρασε την Μπάγερν. Η ομάδα του Ουρς Φίσερ ήταν ξανά αποτελεσματική σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι και προηγήθηκε με τον Κέβιν Μπέρενς στο 1ο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Μάρκους Ίνγκβαρτσεν στο 79', όμως πέντε λεπτά αργότερα ο Τζόρνταν Σιεμπατσό ανέκτησε το προβάδισμα κι έδωσε τη νίκη.

Η Μπόχουμ ήταν καταιγιστική απέναντι στη Χόφενχαϊμ, πήρε τη νίκη με 5-2 και την έπιασε στη βαθμολογία, στη μάχη που δίνουν οι δύο ομάδες για την αποφυγή του υποβιβασμού. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τρία γκολ στα πρώτα 40 λεπτά του αγώνα και στη συνέχεια άντεξαν στην απάντηση των φιλοξενουμένων. Ο Κώστας Σταφυλίδης έμεινε στον πάγκο των νικητών, με τον Βασίλη Λαμπρόπουλο εκτός αποστολής.

Πηγή: sport24.gr

Νάγκελσμαν: «Μια απόφαση μέσα από την καρδιά μου»

Ανίκητος: Ο Ντίμπου Μαρτίνες έχει επικρατήσει πέντε συνεχόμενες φορές στα πέναλτι!

Κινείται για Γκνάμπρι η Τότεναμ

BINTEO: Οπαδός της Φενέρ τα έσπασε όλα μετά την τελευταία απόκρουση του Τζολάκη!