Το όνειρο ξεθωριάζει αλλά... ακόμη δεν έσβησε!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 20.7.2021

Την είδε στα μάτια, μα λύγισε στο τελευταίο μισάωρο. Η Ομόνοια ηττήθηκε 2-0 απο την Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ και πλέον θα πρέπει να δώσει το 101% για να περάσει στην επόμενη φάση.

Οι Κροάτες επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί από το πρώτο ματς, καθώς τα δεδομένα για τους πράσινους δυσκολεύουν πολύ ενόψει του επαναληπτικού, στον οποίον θα πρέπει να νικήσουν με δύο γκολ διαφορά για να στείλουν τον αγώνα στην παράταση ή με τρία για να προκριθούν στο 90λεπτο.

Μέχρι το 65', όταν δηλαδή δέχθηκε το πρώτο γκολ από σουτ του Μάγιερ, η Ομόνοια παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο, κυρίως αμυντικά, ενώ είχε και πολύ καλές στιγμές για να σκοράρει κάποιο γκολ. Το δεύτερο γκολ σημειώθηκε στο 81' από κεφαλιά του Γιάκιτς έπειτα από σέντρα του Μάγιερ.

Ο επαναληπτικός έχει οριστεί για την ερχόμενη Τρίτη (27/7, 18:00) στο ΓΣΠ.

Το ματς...

Σοβαρή, πειθαρχημένη και... επιθετική παρουσιάστηκε η Ομόνοια στο πρώτο μέρος του αγώνα. Μάλιστα, στο μεγαλύτερο διάστημα του 45λεπτου, είχαν την κατοχή, δημιούργησαν πολύ καλές προϋποθέσεις με τους Λέτσγιακς, Ντούρις και Κούσουλο, όμως η αστοχία και ο Λιβάκοβιτς κράτησαν το μηδέν. Από την άλλη, όταν οι Κροάτες ανέλαβαν την πρωτοβουλία κινήσεων, κατέγραψαν κάποιες κλασσικές ευκαιρίες όμως οι πράσινοι είχαν εξαιρετική αμυντική λειτουργία (κυρίως οι Σέχου-Λανγκ), ενώ ο Φαμπιάνο για άλλη μια φορά έδειξε την κλάση του με τις πολύ καλές τους επεμβάσεις.

Όπως τέλειωσε το πρώτο μέρος, έτσι άρχισε και το δεύτερο. Ισοζυγισμένο με τις δύο ομάδες να προσέχουν τα νώτα τους. Οι Κροάτες όμως μετά το πρώτο 15λεπτο έδειξαν την κλάση τους και σκόραραν δύο γκολ. Στο 65' ο Γκόμεθ έδιωξε σχεδόν από το ύψος του κόρνερ, όμως η μπάλα έφτασε στα πόδια αμυντικών, ο Μάγιερ υποδέχθηκε την μπάλα και με πλασέ-βολίδα νίκησε τον Φαμπιάνο ο οποίος προσπάθησε να διώξει με τα πόδια χωρίς επιτυχία. Στο 81' τα δεδομένα δυσκόλεψαν περισσότερο για τους πράσινους αφού ο Γιάκιτς με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90'+4 Τέλος του αγώνα.

90' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

81' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ! Σέντρα του Μάγιερ, ο Γιάκιτς με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

80' Δυνατό σουτ από τον Ριστόφσκι, απογειώθηκε και απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

79' Άστοχο πλασέ από τον Τζιωνή μετά από πολύ καλή σέντρα του Λέτσγιακς.

73' Αποσυντονίστηκε η Ομόνοια μετά το γκολ που δέχθηκε, στα τελευταία τρία λεπτά άρχισε να βρίσκει και πάλι τα πατήματα της.

65' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ! Λάθος διώξιμο από τον Γκόμεθ, η μπάλα έφτασε στον Μάγερ ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Προσπάθησε ο Φαμπιάνο να διώξει με το πόδι όμως το σουτ ήταν πολύ δυνατό.

58' Μεγάλη φάση για την Ομόνοια. Συρτό σουτ από τον Ντισκέρουτ από το ύψος της περιοχής, στο σώμα του Τεοφίλ Κατρίν η μπάλα.

55' Σέντρα του Λέτσγιακς, σουτ στην κίνηση από τον Σέχου, ψηλά έξω η μπάλα.

53' Έδιωξε ο Φαμπιάνο ενώ έβγαιναν δύο παίκτες εντελώς ανενόχλητοι.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45'+3 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45'+2 Συρτό σουτ του Μάιερ, η μπάλα κόντραρε στον Λανγκ και κατέληξε μόλις έξω.

45'+1 Τεράστια φάση για την Ντιναμό. Δεν πρόλαβε ο Μάιερ από πολύ κοντινή απόσταση. Πολύ καλή και η τοποθέτηση του Λανγκ.

45' Σουτ-βολίδα από τον Κούσουλο, απέκρουσε ο Λιβάκοβιτς.

43' Aπευθείας εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ, μόλις έξω η μπάλα.

36' Διπλή τεράστια φάση για την Ντιναμό με τον Πέτκοβιτς, ο Σέχου έδιωξε δύο φορές τα δύο πλασέ του επιθετικού των Κροάτων!

34' Πρόλαβε τον Όρσιτς ο Χούμποτσαν και έδιωξε πριν σκοράρει ο παίκτης της Ντιναμό.

30' Άνοιξαν οι ουρανοί στην Κροατία! Άρχισε η βροχή στο γήπεδο.

29' Κίτρινη στον Κούσουλο.

27' Σε θέση βολής ο Ντούρις, αστόχησε ο επιθετικός της Ομόνοιας. Πολύ καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.

23' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ από τον Μάγιερ, έδιωξε με τις γροθιές ο Φαμπιάνο.

21' Καλή προϋπόθεση για την Ζάγκρεμπ, ο Φαμπιάνο δεν πρόλαβε και κόρνερ για τους γηπεδούχους. Χωρίς απειλή μετά την εκτέλεση του.

19' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γκόμεθ, μόλις έξω η μπάλα.

16' Άστοχη κεφαλιά από τον Τσέποβιτς.

9' Πολύ καλή στιγμή για την Ομόνοια. Μπήκε στην περιοχή ο Λέτσιακς, προσπάθησε να δώσει στον Μποτεάκ όμως ο κίπερ των Κροάτων πρόλαβε και έδιωξε.

8' Χωρίς φάσεις στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις από τους παίκτες των δύο ομάδων.

3' Εκτέλεση κόρνερ από τον Γκόμεθ, στα χέρια του Λιβάκοβιτς η μπάλα.

1' Έναρξη του αγώνα.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Νταμίρ Κρζναρ): Λιβάκοβιτς, Ριστόφσκι, Μουμπάνζ, Τεοφίλ Κατρίν, Λαουρίτσε, Γιάκιτς, Ιβάνουσετς (63' Καστράτι), Μάγερ, Αντέμι (42' Μίσιτς), Όρσιτς (79' Τσοπ), Πέτκοβιτς (79' Γκαβράνοβιτς).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Λανγκ, Χούμποτσαν, Λέτσιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Ντισκέρουτ (62' Τζιωνής), Μποτεάκ, Ντούρις (82' Κακουλλής), Τσέποβιτς (82' Λοΐζου).

Σκόρερ: 65' Μάγερ, 81' Γιάκιτς / -

Κίτρινες: 87' Γιάκιτς / 29' Κούσουλος

Αποβολές:

Διαιτητής: Πάβελ Γκιλ (Πολωνία)

Κλοπ: «Δεν έγινα κακός προπονητής από τη μία μέρα στην άλλη»

Μουρίνιο: Θέλει να επιστρέψει στην Premier League και την Τσέλσι

Παρί: Υπέγραψε ο Σκρίνιαρ, πιέζει την Ίντερ για να τον πάρει από τώρα

Μυθική μονομαχία Παυλίδη-Δουβίκα και απόλυτη μοιρασία με δέκα γκολ στο Άλκμααρ-Ουτρέχτη!