«Αδιόρθωτος» ο Απόλλωνας, έχασε τρίποντο-ελπίδας η Ανόρθωση

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 30.4.2022

Έσωσε τον βαθμό ο Απόλλωνας, έχασε σπουδαία ευκαιρία η Ανόρθωση. Χωρίς νικητή (1-1) ολοκληρώθηκε το παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων για την 7η αγωνιστική των πλέι οφ, αποτέλεσμα το οποίο δεν… ήθελε καμία ομάδα. Το σκορ άνοιξε ο Χριστοδουλόπουλος (44’) ενώ ο Νταμπό (90’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Με αυτό τον βαθμό, η «Κυρία» έχει πλέον 45 βαθμούς και παρέμεινε στην 5η θέση. Όσον αφορά στην ομάδα της Λεμεσού, έμεινε στην κορυφή αλλά με 52 βαθμούς και αναμένει το αποτέλεσμα από το ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ, καθώς οι γαλαζοκίτρινοι βρίσκονται στο -2.

Ο Απόλλωνας μετρά έξι ισοπαλίες στα πλέι οφ και μια ήττα, στατιστικό που έφερε τα νέα δεδομένα στην βαθμολογία και του στέρησε την… άνεση που είχε από τους συνδιεκδικητές του.

Το ματς…

Όσον αφορά στο πρώτο 30λεπτο της αναμέτρησης οι φάσεις ήταν λιγοστές καθώς σημειώθηκαν πολλές λανθασμένες μεταβιβάσεις, που δεν… έδωσαν ρυθμό στο ντέρμπι.

Στη συνέχεια, Ντιγκινί και Αλμπάνης σημείωσαν τις δύο ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους που δεν βρήκαν στόχο και δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Λόρια, ενώ η πιο κλασσική φάση καταγράφηκε από τον Ουάρντα, η κεφαλιά του οποίου κατέληξε μόλις έξω, μετά από υποδειγματική σέντρα του Αμπαρτζουμιάν.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός βελτιώθηκε ενώ η Ανόρθωση ήταν αυτή που είχε τη λύση μέσω Λάζαρου. Ο Ελλαδίτης με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής (44’) άνοιξε το σκορ και έβαλε… φωτιά στο «Παπαδόπουλος».

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Αμμοχώστου διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα, ενώ ο Απόλλωνας παρά την κατοχή (70%), δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά και να βάλει το γκολ τις ισοφάρισης γρήγορα που θα του έδινε ελπίδα για κάτι καλύτερο.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι στο 80’ έχασαν σπουδαία ευκαιρία με τον Ρουσιά, ο οποίος σε τετ-α-τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον Γιοβάνοβιτς. Ο Απόλλωνας είπε την τελευταία του λέξη στο 90’ με τον Νταμπό που με δυνατή προβολή, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90'+5 Τέλος του αγώνα.

90' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ! Αδράνεια στην άμυνα της Ανόρθωσης μετά από εκτέλεση φάουλ και ο Νταμπό με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

80' Τετ-α-τετ ο Ρουσιάς, απέκρουσε το πλασέ του ο Γιοβάνοβιτς.

71' 30%-70% η κατοχή της μπάλας.

61' Τεράστια φάση για τον Απόλλωνα. Τετ-α-τετ ο Ντιγκινί, απέκρουσε ο Λόρια ασταθώς και ο Αμπαρτζουμιάν έδιωξε ανενόχλητος.

58' Μέτριος ο ρυθμός του δευτέρου μέρους, χωρίς κάποια αξιόλογη φάση.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

44' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Ο Ουάρντα έδωσε στον Λάζαρο ο οποίος με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

37' Απέφυγε τους αντιπάλους του ο Ουάρντα, μπήκε στην περιοχή όμως η σέντρα του ήταν κακή και κατέληξε έξω.

36' 35%-65% η κατοχή της μπάλας.

35' Σουτ του Αρτυματά, λίγο δίπλα από την εστία του Γιοβάνοβιτς η μπάλα.

32' Πρώτη φάση για την Ανόρθωση. Υποδειγματική σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, κεφαλιά του Ουάρντα, μόλις έξω η μπάλα.

30' Νέα φάση για τους φιλοξενούμενους. Ο Αλμπάνης με προσωπική ενέργεια απέφυγε τους προσωπικούς τους αντιπάλους, όμως το πλασέ του ήταν άστοχο.

28' Μεγάλη στιγμή για τον Απόλλωνα. Δεν πρόλαβε να πλασάρει ο Ντιγκινί προ κενής σχεδόν εστίας.

22' Διαδοχικά σουτ από πλευράς Απόλλωνα, στα σώματα η μπάλα.

16' Ισοζυγισμένο πλέον το παιχνίδι, χωρίς όμως κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

7' Άρχισε καλύτερη Ανόρθωση ωστόσο στα τελευταία λεπτά ο Απόλλωνας έχει τον έλεγχο.

5' Οργανωμένη επίθεση από τον Απόλλωνα, γύρισε ο Αλμπάνης όμως έδιωξε η άμυνα των γηπεδούχων.

1' Έναρξη του αγώνα.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Κορρέα, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Χριστοδουλόπουλος (46' Ιωάννου), Ουάρντα (73' Ρουσιάς), Χριστοφή (46' Χρυσοστόμου), Νοβότνι (63' Βερχόβερτς).

Απόλλων (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης (85' Ίντζια), Χάμπος, Ρομπέρζ, Χαμάς (58' Νταμπό), Αλεσάμι (85' Γιάνγκα), Κολ, Σπόλιαριτς (70' Ψύχας), Αλμπάνης (57' Ίλιεφ), Ντιγκινί, Πίττας.

Σκόρερ: 44' Χριστοδουλόπουλος / 90' Νταμπό

Κίτρινες: 23' Χριστοδουλόπουλος, 42' Αρτυματάς / 41' Τσόρνιγκερ, 60' Αλεσάμι

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Sacchi Juan Luca

Α' Βοηθός: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός: Τζιωρτζής Όμηρος