Ανακούφιση και πρόκριση για τον ΑΠΟΕΛ στο ντεμπούτο Μιλόγεβιτς

Δημοσιεύθηκε 11.10.2022

Αν και κράτησε για αρκετό χρονικό διάστημα την αγωνία στους φίλους του, ο ΑΠΟΕΛ πήρε την πρόκριση για τη δεύτερη φάση του κυπέλλου, κερδίζοντας στο στάδιο «N. Papas Group Aμμόχωστος» τον ΠΟ Αχυρώνα-Ονήσιλο με 3-0, στο ντεμπούτο του Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον πάγκο.

Οι γαλαζοκίτρινοι άνοιξαν πολύ νωρίς το σκορ στο παιχνίδι, όταν στο 7’ μετά από κόρνερ του Σαρφό με κεφαλιά ο Καρώ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παναγή για να γίνει το 1-0.

Από εκεί και πέρα, κράτησαν τη μπάλα για αρκετό χρόνο στα πόδια τους, όμως επιθετικά ήταν ακίνδυνοι, με τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς να κάνει συνεχώς παράπονα στους παίκτες για τις επιλογές τους.

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα της Λευκωσίας δεν ήταν απειλητική, εντούτοις έλεγξε τον αγώνα, δεν απειλήθηκε καθόλου (ο Μπέλετς δεν ένιωσε κανένα κίνδυνο) και οι αλλαγές που πραγματοποίησε ο Σέρβος τεχνικός βοήθησαν να κλειδώσει νωρίτερα η υπόθεση πρόκρισης.

Οι γαλαζοκίτρινοι ξαλάφρωσαν στο 72’ όταν (και πάλι) από εκτέλεση κόρνερ του Σαρφό, ο Κρέσπο βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι και ο Μπλουμ, που μπήκε στο 60’, με σουτ έκανε το 2-0.

Προτού κοπάσουν τα πανηγύρια… εντάθηκαν, καθώς στο 75’ άλλος ένας παίκτης που ήρθε από τον πάγκο, ο Ντάλσιο, πέρασε ωραία στον Κβιλιτάια που με σκαφτό σουτ έγραψε το 3-0. O Γεωργιανός επέστρεψε στα γκολ μετά από σχεδόν εφτά μήνες, καθώς το τελευταίο του τέρμα ήταν στις 9 Μαρτίου σε αγώνα κυπέλλου κόντρα στην Ανόρθωση.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του αγώνα

90+3' - Μαζεύει ο Παναγή στο σουτ του Μάγκλιτσα

90'- Eξαιρετική απόκρουση από τον Πανγή στο όμορφο σουτ από τον Εφραίμ

85'- Μακρινό σουτ του Νταουσβίλι, στα χέρια του Παναγή η μπάλα

75' - ΓΚΟΛ. 0-3. Ο Ντάλσιο πέρασε στον Κβιλιτάια, που με πλασέ νίκησε τον Παναγή

72' - ΓΚΟΛ. 0-2. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Σαρφό, ο Κρέσπο βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι και ο Μπλουμ με σουτ έδωσε αέρα δυο τερμάτων του ΑΠΟΕΛ

72' - Mεγάλη απόκρουση από τον Παναγή σε σουτ του Μπλουμ από το σημείο του πέναλτι

71'- Σουτ από τον Ντάλσιο κάπου βρήκε και πήγε κόρνερ

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέσσερις τελικές οι γαλαζοκίτρινοι, μία οι γηπεδούχοι

76%-22% η κατοχή της μπάλας, υπέρ του ΑΠΟΕΛ

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

18' - Έξω το σουτ από τον Μαρκίνιος

16' - Ο Αντρέου έφυγε στην επίθεση και βρέθηκε απέναντι στον Μπέλετς, όμως το πλασέ του έφυγε έξω

7'- ΓΚΟΛ. 0-1. Mετά από κόρνερ του Σαρφό, με κεφαλιά ο Καρώ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα

1' - Έναρξη του αγώνα

ΠΟ Αχυρώνας Ονήσιλος: Παναγή, Βάσκο (81' Κυριάκου), Αμπχρεμ, Ανδρέου (73' Χρίστου), Θεοδούλου (58' Κασάμα), Κονέ, Νικολάου, Λούκου, Καλαϊντζής (57' Ρέινολντς), Λάος (73' Αχιλλέως), Ντεντέ

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Φεράρι, Καρώ (83' Ντβάλι), Κρέσπο, Σούσιτς, Νταουσβίλι, Σαρφό, Βιγιαφάνιες (44' Ντάλσιο), Μαρκίνιος (60' Eφραίμ), Δώνης (60' Μπλουμ), Κβιλιτάια (83' Μάγκλιτσα)

ΣΚΟΡΕΡ: 7' Καρώ, 72' Mπλουμ, 75' Κβιλιτάια

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 2' Αντρέου, 11' Ντεντέ, 48' Κονέ / 39' Κβιλιτάια

Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης