ΑΠΟΕΛ-Ανόρθωση: «Νίκησαν» τα δοκάρια και η δυστοκία - Γαλαζοκίτρινο... προβάδισμα!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 15.5.2022

Ήθελαν, ήθελαν μα… δεν μπορούσαν! Χωρίς νικητή (1-1) ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής των πλέι μεταξύ του ΑΠΟΕΛ και της Ανόρθωσης στο ΓΣΠ. Σε ένα παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό, φάσεις, δοκάρια, κόκκινη και δύο γκολ. Το σκορ άνοιξε στο 19’ ο Χριστοφή ενώ στο 22’ ο Εντονγκαλά διαμόρφωσε το σκορ.

Τα… ευρωπαϊκά σενάρια!

Ο ΑΠΟΕΛ για να εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση και το εισιτήριο για το Champions League χρειάζεται είτε να νικήσει στην Πάφο, είτε να πάρει ισοπαλία και η ΑΕΚ να μην νικήσει τον Απόλλωνα, είτε και με ήττα εάν α) η ΑΕΚ δεν νικήσει τον Απόλλωνα και β) η Ανόρθωση δεν νικήσει τον Άρη.

Η Ανόρθωση, για να εξασφαλίσει ευρωπαϊκό εισιτήριο χρειάζεται έστω την ισοπαλία στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Άρη, ενώ για τη δεύτερη θέση και το Champions League χρειάζεται νίκη, ο ΑΠΟΕΛ να χάσει στην Πάφο και η ΑΕΚ να μην κερδίσει τον Απόλλωνα.

Μετά από το σημερινό αποτέλεσμα η βαθμολογία έχει ως εξής: ΑΠΟΕΛ 52, ΑΕΚ 51, Ανόρθωση 49, Άρης 47, Πάφος 43.

Το ματς…

Στο πρώτο μέρος ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο οργανωμένος και πειθαρχημένος. Μάλιστα 10’ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, όμως ο Αραγιούρι απέκρουσε στη γραμμή το σουτ του Σατσιά. Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Ανόρθωση πήρε κεφάλι στο σκορ, όταν στο 19’ ο Χριστοφή εκμεταλλεύτηκε την ασταθής απόκρουση του Σκουφέτ και ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα στο πλεχτό. Η ομάδα της πρωτεύουσας απάντησε σχεδόν αμέσως αφού στο 22’ ο Εντονγκαλά «τρύπωσε» στην αντίπαλη περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ και έφερε το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο μέρος, πρωταγωνιστές ήταν τα… δοκάρια. Στο 63’ ο Ντε Βινσέντι μπήκε στη πορεία της μπάλας (προηγήθηκε σουτ του Σατσιά) και με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Λόρια. Εφτά λεπτά αργότερα, η «Κυρία» απάντησε στις ευκαιρίες, όχι όμως με δοκάρι. Ο Αμπαρτζουμιάν έβγαλε υποδειγματική σέντρα όμως το πλασέ του Λάζαρου ανάγκασε τον Σκουφέτ να κάνει σπουδαία απόκρουση.

Τα δεδομένα για τους κυανόλευκους έγιναν πολύ δύσκολα στο 70’ καθώς ο Κορρέα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα λόγω χτυπήματος στο κεφάλι του Έσελινγκ. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα έβαλαν κάτω και στο 74’ ο Κορέια μπήκε με… παλικαρίσια ενέργεια στην περιοχή, βρέθηκε απέναντι από τον Σκουφέτ, όμως το πλασέ του κατέληξε στο δοκάρι.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90'+5 Τέλος του αγώνα!

90'+5 Τετ-α-τετ ο Οκριασβίλι, έπιασε το πλασέ το οποίο κατέληξε στην εξωτερική των διχτύων του Λόρια!

90'+4 Πλασέ του Αμπαρτζουμιάν μετά από αντεπίθεση, απέκρουσε με τα πόδια ο Σκουφέτ!

90' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

90' Σουτ-βολίδα από τον Χουσμπάουερ, απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Σκουφέτ.

86' Πιέζει ο ΑΠΟΕΛ χωρίς όμως να καταφέρνει να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα.

74' Δοκάρι για την Ανόρθωση. Μπήκε στη περιοχή ο Κορέια, πλάσαρε τον Σκουφέτ από κοντινή απόσταση όμως η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα.

70' Δεύτερη κίτρινη στον Κορρέα για επικίνδυνο φάουλ στον Έσελινγκ.

69' Εκπληκτική φάση για την Ανόρθωση. Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, πλασέ του ανενόχλητου Λάζαρου και εντυπωσιακή απόκρουση του Σκουφέτ.

63' Τεράστια φάση για τους γηπεδούχους. Μετά από φάση διαρκείας, ο Σατσιάς έπιασε το σουτ, ο Ντε Βινσέντι μπήκε στη πορεία της μπάλας και την έστειλε στο δοκάρι!

60' Πολύ καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ. Πλασέ του Σατσιά, η μπάλα κόντραρε στον Κορρέα και κατέληξε έξω.

58' Κίτρινη στον Χουσμπάουερ για θέατρο εντός περιοχής.

53' Κίτρινη στον Κορρέα.

50' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, έξω η μπάλα.

49' Σουτ-βολίδα από τον Σαρφό, απέκρουσε σταθώς ο Λόρια.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45'+1 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

39' Κίτρινη στον Πέδρο.

29' Κεφαλιά του Ουάρντα, πάνω από την εστία του ΑΠΟΕΛ.

22' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ! Υποδειγματική εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο, κεφαλιά του Εντονγκαλά και στα ίσα το ντέρμπι.

19' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Μετά από οργανωμένη επίθεση της Ανόρθωσης, ο Αμπαρτζουμιάν σέντραρε, ο Σκουφέτ απέκρουσε ασταθώς και ο Χριστοφή με δυνατό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

16' Άστοχο φαλτσαριστό σουτ από τον Ντε Βινσέντι.

15' Κακή σέντρα από τον Χριστοφή, στα χέρια του Σκουφέτ η μπάλα.

12' Λανθασμένες μεταβιβάσεις από τους παίκτες της Ανόρθωσης. Συνεχίζει να ελέγχει το ματς η ομάδα της πρωτεύουσας.

10' Τεράστια φάση για τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από οργανωμένη επίθεση, ο Σατσιάς έπιασε το δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι όμως ο Αραγιούρι απέκρουσε στη γραμμή!

7' Κεφαλιά του Σόουζα μετά από εκτέλεση κόρνερ, στα χέρια του Λόρια η μπάλα.

5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, χωρίς κάποια αξιόλογη φάση. Ελέγχει όμως το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ.

1' Έναρξη του αγώνα.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Πέδρο (89' Καρώ), Σαμπάλα, Βινίσιους, Έσελινγκ, Σόουζα, Σαρφό, Σατσιάς (76' Θεοδώρου), Εντονγκαλά (76' Εφραίμ), Ντε Βινσέντι (68' Κβιλιτάια), Οκριασβίλι.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορέα, Αραγιούρι, Κορέια, Αρτυματάς, Βερχόβετς (57' Χουσμπάουερ), Ιωάννου (68' Πόποβιτς), Λάζαρος (75' Noβότνι), Ουάρντα, Χριστοφή (75' Ντέλετιτς).

Σκόρερ: 22' Εντονγκαλά / 19' Χριστοφή

Κίτρινες: 39' Πέδρο / 53' Koρρέα, 86' Νοβότνι

Αποβολές: - / 70' Κορρέα (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Sacchi Juan Luca

Α' Βοηθός: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός: Καλογήρου Μάριος