«Αγκάλιασε» την παραμονή η Ένωση

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 22.3.2022

Σπουδαία νίκη πέτυχε την Τρίτη 22 Μαρτίου 2022 στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΎ» η Ε.Ν.Π. Σε αγώνα για τις θέσεις κατάταξης 7-8 κέρδισε την ΑΕ Καραβά με 3-0 σετ σε 79’ και βρίσκεται μια ανάσα από την παραμονή στην Α Κατηγορία Ανδρών  αφού προηγείται 3-0 στις νίκες.  Η Ε.Ν.Π. αναζητεί άλλη μια νίκη για την παραμονή και θα έχει  δυο ευκαιρίες στο Παραλίμνι. Η ΑΕ Καραβά δέχθηκε τρίτη ήττα και το έργο της δυσκολεύει.

Η Ένωση στο πρώτο σετ πήρε το ισχνό προβάδισμα 05-07 και 07-09, αλλά σταδιακά η Ε.Ν.Π. αύξησε τη διαφορά στο +4 10-14. Η ομάδα του Παραλιμνίου αύξησε και άλλο τη διαφορά σε 14-21, αλλά η ΑΕ Καραβά δεν τα έβαλε κάτω και μείωσε σε 19-23 αναγκάζοντας τον κόουτς  της  Ένωσης να καλέσει τάϊμ – όουτ. Η Ένωση κέρδισε το πρώτιο σετ 19-25 σε 23’ και προηγήθηκε 0-1.

Η ΑΕ Καραβά καλύτερη στην έναρξη του δεύτερου σετ προηγήθηκε 06-02 , αλλά οι «βυσσινί» μείωσαν 07-06 και ακολούθως προηγήθηκαν 09-10.Το δεύτερο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία, αλλά την Ε.Ν.Π. να κατορθώνει να παίρνει τους πολύτιμους πόντους κερδίζοντας το σετ 22-25 σε 26’ αυξάνοντας τη διαφορά στο σετ σε 0-2.

Η Ένωση έλεγξε το τρίτο σετ και προηγήθηκε 02-06 και 05-08. Η ομάδα του Παραλιμνίου έδειχνε να είναι πιο ουσιαστική στο Παλέ και προηγήθηκε 09-13, ενώ ξέφυγε στο + 5 13-18. Το 14-20 υπέρ της ομάδας της Ε.Ν.Π. διαμόρφωσε μάλλον «σταθερές» στο σετ, αλλά η ΑΕ Καραβά προσπάθησε να αλλάξει την κατάσταση μειώνοντας στο -4 17-21, αλλά η Ένωση πήρε το σετ με 19-25 σε 20’ και τον αγώνα 0-3 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (AD. HERRERA):Sakev, Herrera, Παναγιωτίδης, Καλαφάτης, Καρακατσάνης, Σοφοκλέους – Λίμπερο: Βαρνάβα – Αλλαγές: Φιλοκράτους

E.Ν.Π. (T. GALIMBERTI): Μαρουλλής, Σαββίδης, Σαράντης, Coutinho, Costa, Iακώβου – Λίμπερο: Πάπας.

Διαιτητές: Μ. Αντώρκας – Ι. Μιτσής

Επόπτες:Α. Αντωνίου – Μ. Πιττάλης

Σημειωτές: Ε. Σιαπάνη – Δ. Πέτρου

Παρατηρητής Διαιτησίας: Σ. Σεργίου

Παρατηρητής Αγώνα: Α. Κεφάλας