Επέστρεψε στις νίκες και... μπήκε μες στα πόδια τους η ΑΕΚ!

Δημοσιεύθηκε 8.1.2024

Την πρώτη της νίκη στο 2024 πανηγύρισε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 2-0 της ΑΕΖ στο «ΑΕΚ Αρένα» για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Λόπες στο 32ο λεπτό και ο Σολ στο 64' σκόραραν τα γκολ για τους κιτρινοπράσινους, απέναντι στην ομάδα του Ζακακίου η οποία έπαιζε από το 42ο λεπτό με δέκα παίχτες, λόγω αποβολής του Σαρφό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η ΑΕΚ, η οποία επανήλθε στις νίκες μετά την γκέλα με τον Οθέλλο και πήρε το ένατο της τρίποντο στη σεζόν, έφτασε τους 33 βαθμούς, επέστρεψε στο +4 από τον έβδομο Απόλλωνα, ενώ μείωσε μόλις στους δύο βαθμούς τη διαφορά της από την τρίτη θέση, εκμεταλλευόμενη τις ήττες Ομόνοιας και Πάφου (ισοβαθμούν με τον Άρη στις θέσεις 3-5), ενώ επιπλέον μείωσε και στο -4 από τη δεύτερη Ανόρθωση (διατηρήθηκε το -9 από την κορυφή).

Από την άλλη η ΑΕΖ έμεινε για 13ο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη και διατηρήθηκε με 12 βαθμούς στη 12η θέση και εντός της ζώνης του υποβιβασμού.

H εξέλιξη του αγώνα

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

85' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με σουτ του Φαράζ, μόλις έξω.

78' Πολύ κοντά στο γκολ η ΑΕΖ, απέκρουσε ο Πίριτς την κεφαλιά του Ντελμίρο.

70' Εκτέλεση φάουλ του Σλόγκαρ, λίγο πάνω από τα δοκάρια.

64' ΓΚΟΛ, 2-0 η ΑΕΚ με τον Σολ, με προβολή μετά από μπαλιά του Φαράζ.

56' Αλλαγές για την ΑΕΚ, Φαράζ αντί Γκάμα και Γκιούρτσο αντί Τόνγκια.

52' Σουτ του Λόπες, απέκρουσε ο Μιλοσάβλιεβιτς.

51' Κεφαλιά του Πονς, σπουδαία απόκρουση από Μιλοσάβλιεβιτς.

46' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΖ με τον Σλόγκαρ, νικητής ο Πίριτς στο τετ-α-τετ.

45+2' Κίτρινη κάρτα στον Ντιγκινί.

45+1' Κίτρινη κάρτα στον Ευαγόρα Αντωνίου.

45+1' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με δυνατή κεφαλιά του Λόπες στο δοκάρι.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

42' Αποβάλλεται ο Σαρφό με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

39' Αγγίζει την ισοφάριση η ΑΕΖ με σουτ του Παστελλή, σωτήριο κόψιμο από τον Τόμοβιτς.

32' ΓΚΟΛ, 1-0 η ΑΕΚ με κεφαλιά του Λόπες μετά από εξαιρετική σέντρα του Ντίμερς.

30' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με κεφαλιά του Σολ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γιαντάλ διώχνει στη γραμμή.

25' Σουτ του Σλόγκαρ, μαζεύει ο Πίριτς.

22' Σουτ του Ντίμερς, λίγο πάνω από τα δοκάρια.

19' Σουτ του Γκάμα, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

16' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με φαλτσαριστό σουτ του Τόνγκια, λίγο έξω.

15' Εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς, άστοχη.

14' Κίτρινη κάρτα στον Σαρφό.

6' Επικίνδυνο γύρισμα του Ντιουνκού, δεν πρόλαβε ο Πονς να σκοράρει.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού (71΄ Καπτούμ), Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Τόνγκια (56' Γκιούρτσο), Λέδες, Πονς, Γκάμα (56' Φαράζ), Ντίμερς (71΄ Σάντσεθ0, Λόπες (76΄ Μάμας), Σολ.

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, E. Αντωνίου (76΄ Ιωσηφίδης), Γιαντάλ, Ντελμίρο, Ελευθερίου (58΄ Κ. Αντωνίου), Σαρφό, Ρέινολντς, Σλόγκαρ (76΄ Κάστρο), Χατζηβασίλη (46΄ Βάλντι), Ντιγκινί (62΄ Γιουσούφ).

ΣΚΟΡΕΡ: 32' Λόπες, 64' Σολ / -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: - / 14΄ Σαρφό, 45+1΄ Ε. Αντωνίου, 45+2΄ Ντιγκινί

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: - / 42' Σαρφό (2η κίτρινη)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τεχράνυ Ανδρέας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος