Η Φενερμπαχτσέ έσπασε το (εκτός έδρας) αήττητο της ΑΕΚ

Δημοσιεύθηκε 6.10.2022

Προσπάθησε η ΑΕΚ όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα (σ.σ. η πρώτη φετινή εκτός έδρας στην Ευρώπη) από την Φενερμπαχτσέ στο «Şükrü Saraçoğlu», χάνοντας με 2-0. Οι Τούρκοι κρατούν την πρωτιά του δεύτερου ομίλου του Europa League, μετά το πέρας των τριών αγωνιστικών, ενώ η ΑΕΚ είναι τρίτη με τρεις βαθμούς. Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Ρεν και Ντιναμό Κιέβου έμειναν στο 1-1.

Στο πρώτο ημίχρονο, αν και η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και είχε δοκάρι με τον Φαράζ που εν τέλει δεν καταγράφηκε επειδή είχε φύγει από θέση οφσάιντ, εντούτοις η Φενέρμπαχτσε είχε την υπεροχή. Το κακό για την ομάδα της Λάρνακας ήρθε στο 26’ όταν ο Ρόσι πέρασε ωραία στον Μπατσουαγί που με σουτ έκανε το 1-0, με τους Τούρκους να πλησιάζουν και σε δεύτερο τέρμα στο 35’ όμως ο Πίριτς – που είχε κι άλλες σωτήριες επεμβάσεις - έσωσε την εστία του στο τετ α τετ με τον Μορ.

Οι γηπεδούχοι εξάσκησαν έντονη πίεση στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο είχαν και δοκάρι μετά το σουτ του Μορ (25'), με τους κιτρινοπρασίνους στη συνέχεια να ανεβάζουν ρυθμούς. Στο 65' ο Φαράζ έφυγε μόνος στην αντεπίθεση και επιχείρησε να κρεμάσει τον τερματοφύλακα όμως ήταν άστοχος, ενώ ακολούθησαν άλλες δύο καλές προσπάθειες με τους Λόπες (71') και Λέδες (72'). Τα όνειρα της ΑΕΚ για βαθμολογικό κέρδος γκρεμίστηκαν στο 79', όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρόσι η μπάλα βρήκε στον Μάμα και κύλησε στα δίχτυα του Πίριτς για να γίνει το 2-0 και να κλειδώσει οριστικά το τρίποντο για την Φενερμπαχτσέ.

Τέλος του παιχνιδιού

79' - ΓΚΟΛ. 2-0. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρόσι, η μπάλα βρήκε στον Μάμα και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του

72' - Δεν βρήκε στόχο το μακρινό σουτ του Λέδες

71' - Μπλοκάρει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων στο πλασέ του Λόπες

65'- Mεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Φαράζ να φεύγει στην αντεπίθεση, προσπάθησε να κρεμάσει τον τερματοφύλακα, όμως η μπάλα πήγε έξω

55' - ΔΟΚΑΡΙ. Το δεξί δοκάρι της εστίας του Πίριτς - που άγγιξε και τη μπάλα - σύμμαχος για την ΑΕΚ, στο σουτ του Μορ

50'- Ψηλά το σουτ του Κρέσπο

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

-Έξι τελικές με πέντε στο στόχο οι γηπεδούχοι. Μία τελική, χωρίς να βρήκε τον στόχο, έχει η ομάδα της Λάρνακας

-60%-40% η κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο

Tέλος πρώτου ημιχρόνου

35' - Ο Τόμοβις έχασε τη μπάλα και ο Μορ βρέθηκε απέναντι στον Πίριτς που έσωσε την εστία του

26'- ΓΚΟΛ. 1-0. Ο Ρόσι έδωσε στον Μπατσουαγί, που με σουτ νίκησε τον Πίριτς για να ανοίξει το σκορ

17' - Ο Ρόσι έφυγε στην πλάτη της άμυνας, όμως το πλασέ του μάζεψε εύκολα ο Πίριτς

10'- Διπλή απόκρουση από τον Πίριτς, πρώτα στην εκτέλεση φάουλ του Ενρίκε και μετά στο σουτ του Αλιόσκι

6' - Ο Φαράζ έφυγε στην επίθεση γρήγορα με τον Φαράζ, που βρέθηκε φάτσα με τον τερματοφύλακα και με σουτ βρήκε το δοκάρι, όμως η φάση δεν μετρά καθώς υποδείχθηκε (σωστά) οφσάιντ ο παίκτης της ΑΕΚ

- Ξεκίνησε η αναμέτρηση. Καλή επιτυχία στην ΑΕΚ!

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μπαγιντίρ, Σάμουελ (72' Καντιόγλου), Γ. Ενρίκε, Σάλαϊ, Αλιόσκι, Κρέσπο, Γιούσεκ, Λ. Ενρίκε (72' Βαλένσια), Μορ (72' Καϊβέσι), Ρόσι (88' Αζίς), Μπατσουαγί (88' Γκιουλέρ)

ΑΕΚ: Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρθία, Μάμας, Σανχούρχο (69' Ναούμ), Λέδες (80' Πέρε Πονς), Φαράζ, Άλτμαν (69' Ολατούντζι), Λόπες (80' Τρισκόφσκι)

ΣΚΟΡΕΡ: 26' Μπατσουαγί, 79' αυτ. Μάμας / -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 39' Σάμουελ, 44' Λίνκολν / 9' Σανχούρχο, 12' Φαράζ, 39' Άλτμαν

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κρις Κάβανα (Αγγλία)

VAR: Πίτερ Μπάνκις (Αγγλία)

BINTEO: «Μην νομίζετε ότι θα είναι εύκολο» προειδοποιεί ο Μπεν Σιμόν