Όλτρα: «Δύσκολο να το εξηγήσω, είναι απλά άδικο»

Δημοσιεύθηκε 8.9.2022

Άδικη χαρακτήρισε ο προπονητής της ΑΕΚ Χοσέ Λουίς Όλτρα την ήττα από τη Ρεν (2-1) με γκολ στο 94ο λεπτό, μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου μετά το τέλος του πρώτου αγώνα για τον β' όμιλο του Europa League.

Αναλυτικά όσα είπε:

«Είναι δύσκολο για εμένα να εξηγήσω τον αγώνα. Είμαι ευχαριστημένος από το παιχνίδι μας. Όταν δέχεσαι γκολ το τελευταίο δευτερόλεπτο είναι απλά άδικο. Ευχαριστώ πολύ τον κόσμο, ευχαριστώ τους ποδοσφαιριστές που τα έδωσαν όλα. Το αποτέλεσμα είναι άδικο.

Σίγουρα είναι πιο δύσκολο μετά την ήττα. Για εμάς ο στόχος δεν αλλάζει, στόχος είναι να κερδίζουμε. Για 90 λεπτά παίξαμε πολύ καλά και αμυντικά και επιθετικά και αυτό κρατάμε, είχαμε διάρκεια. Δεχθήκαμε το γκολ στα τελευταία δευτερόλεπτα, αυτό είναι το ποδόσφαιρο.

Ο προπονητής της Ρεν είναι χαρούμενος από την εικόνα της ομάδας του. Είναι πολύ καλή ομάδα, με πολύ καλούς παίχτες. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τους παίκτες μου. Ο Ιβάν έκανε πολύ καλή δουλειά όπως και ο Φαράζ. Είμαι ευχαριστημένος από όλους τους ποδοσφαιριστές, έκαναν όλοι εξαιρετική δουλειά αλλά είμαι απογοητευμένος με το αποτέλεσμα».

Για το πώς θα διαχειριστούν την απογοήτευση από την ήττα: «Για να ελέγξουμε την απογοήτευση πρέπει από τώρα να σκεφτούμε το επόμενο παιχνίδι. Πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, αυτό που θα κάνουμε είναι να ενθαρρύνουμε τους ποδοσφαιριστές μας. Δύσκολος αντίπαλος η Νέα Σαλαμίνα η οποία έχει μόνο νίκες, θα παίξουμε στο πρωτάθλημα όπως παίζουμε στην Ευρώπη».

Για τον Ροσάλες που έγινε αναγκαστική αλλαγή: «Ίσως να μην τα καταφέρει την Κυριακή γιατί είχε έναν τραυματισμό πίσω στο πόδι. Από χθες δεν ένιωθε καλά, από το ημίχρονο και μετά δεν μπορούσε να συνεχίσει».