Η ΑΕΚ έγραψε ιστορία στο πάρτι του Απόλλωνα!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 22.5.2022

Ο Απόλλωνας γιόρταζε, η ΑΕΚ έγραφε ιστορία!

Στον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής η ομάδα της Λάρνακας πήρε διπλό στο Τσίρειο με 1-0 και σε συνδυασμό με την ήττα του ΑΠΟΕΛ στην Πάφο (3-1), πήρε στο... 90' του πρωταθλήματος τη δεύτερη θέση και -για πρώτη φορά- το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League!

To κλίμα ήταν εορταστικό πριν καν ξεκινήσει ο αγώνας, καθώς οι περίπου 13.000 Απολλωνίστες έστησαν τρελό πάρτι στις εξέδρες, εν αναμονή της φιέστας για την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος μετά από 16 χρόνια. Στο τέλος, ωστόσο, γιόρταζαν... και οι δύο ομάδες, καθώς ο «κεραυνός» του Λέδες στο 50', αποδείχθηκε αρκετός για να δώσει στην ΑΕΚ μια ιστορική νίκη, που την οδηγεί στην παρθενική της εμφάνιση στα «αστέρια».

Ο πρωταθλητής Απόλλωνας ολοκλήρωσε τη σεζόν με 58 βαθμούς και η ΑΕΚ, δευτεραθλήτρια πια, στους 54.

Δεν ήταν καλός ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο. Από τη μία οι πρωταθλητές είχαν στο μυαλό... το πάρτι που θα ακολουθούσε μετά το τελευταίο σφύριγμα του Ιταλού διαιτητή, από την άλλη η ΑΕΚ ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να γίνει απειλητική στην περιοχή των κυανολεύκων. Ούτε καν το προβάδισμα της Πάφου επί του ΑΠΟΕΛ, που έδινε στους Λαρνακείς τη δυνατότητα με γκολ να μπουν σε θέση οδηγού για τη δεύτερη θέση, δεν βελτίωσε την εικόνα της ΑΕΚ, η οποία χρειάστηκε να φτάσει στο 45ο λεπτό για να φτιάξει την πρώτη της καλή φάση, με δοκάρι σε κεφαλιά του Γκαρθία. Μέχρι τότε, οι μοναδικές ευκαιρίες ήταν... κυανόλευκες, με τον Ονγκεντά στο 16' να βρίσκει... διπλό δοκάρι (μετά το πλασέ του η μπάλα κτύπησε πρώτα στο ένα και μετά στο άλλο!) και τον Αλμπάνη στο 38' να μην μπορεί να νικήσει τον Λεάλ.

Νωρίς στην επανάληψη, η ΑΕΚ βρήκε το «χρυσό» γκολ που της άνοιξε τον δρόμο για τη συμμετοχή στο Champions League. Και τι γκολ! Ο Λέδες, όπως έκανε και στο προηγούμενο ματς με τον Απόλλωνα (διαμορφώνοντας τότε το 3-3 στο φινάλε), σκόραρε με κεραυνό λίγο έξω από την περιοχή, δίνοντας στην ομάδα του το προβάδισμα, την ώρα που ο ΑΠΟΕΛ έχανε με 2-1 από την Πάφο, κάτι που σήμαινε πως η ΑΕΚ είχε τη δεύτερη θέση στην «αγκαλιά» της. Ο Απόλλωνας, παρότι δεν ενδιαφερόταν και ιδιαίτερα να της την... αφαιρέσει, δεν «παραδόθηκε» και πάλεψε το ματς, όμως ελλείψει βαθμολογικού κινήτρου και με τη φιέστα να απέχει πλέον λίγα λεπτά, η νίκη δεν ήταν η κύρια του έγνοια. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, πάντως, «άγχωσε» πολύ τους Λαρνακείς, πλησιάζοντας στο γκολ σε τρεις περιπτώσεις (74' Νογιόκ, 76' και 87' Αλμπάνης), όμως η ΑΕΚ κράτησε εντέλει τη νίκη που ήταν και ιστορική.

90' Αλλαγή για την ΑΕΚ, Ναούμ αντί Τρισκόφσκι.

87' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με κεφαλιά του Αλμπάνη, τρομερή επέμβαση του Λεάλ!

84' Αλλαγή για την ΑΕΚ, Ακοράν στη θέση του Φαράζ.

80' Αλλαγή για τον Απόλλωνα, Χαμάς αντί Τζουμ.

79' Απειλεί η ΑΕΚ με Γκιούρτσο, έξω το σουτ του.

76' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Αλμπάνη, ο Λεάλ αποκρούει το φαλτσαριστό πλασέ του.

74' Μετά από σέντρα του Νογιόκ ο Λεάλ δεν έδιωξε σωστά και η μπάλα πήγαινε προς τα δίχτυα του, όμως εντέλει την πρόλαβε.

-Η Πάφος προηγείται πλέον με 3-1 του ΑΠΟΕΛ, έτσι στην ΑΕΚ αρκεί να κρατήσει το υπέρ της σκορ ώστε να τερματίσει δεύτερη!

67' Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Ρομό αντικαθιστά τον Άλτμαν.

-Δεν έχει υπάρξει καμία άλλη φάση μετά το γκολ της ΑΕΚ.

65' Αλλαγές για τον Απόλλωνα, Νταμπό και Γιάνγκα αντί Ίντζια και Ογνκεντά.

-Ο ΑΠΟΕΛ έχει μειώσει σε 2-1 στην Πάφο, όμως με αυτά τα αποτελέσματα είναι η ΑΕΚ που τερματίζει δεύτερη και πηγαίνει στο Champions League!

50' ΓΚΟΛ, 1-0 η ΑΕΚ με τον Λέδες! Με τρομερό βολέ, όπως έκανε και στο προηγούμενο παιχνίδι με τον Απόλλωνα (3-3), ο Πορτογάλος άνοιξε το σκορ για την ομάδα του!

46' Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Τόμοβιτς αντικαθιστά τον Εσπινόσα.

46' Αλλαγή για τον Απόλλωνα, Αυλωνίτης αντί Κατελάρη.

45+2' Εκτέλεση φάουλ του Λέδες, περνάει από όλους η μπάλα, έξω.

-Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων για το πρώτο μέρος.

45' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, δοκάρι σε κεφαλιά του Γκαρθία!

42' Σουτ του Γκιούρτσο, άστοχο.

39' Κίτρινη κάρτα στον Εσπινόσα.

38' Δεύτερη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Αλμπάνη, ο οποίος από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον εξερχόμενο Λεάλ.

-Δεύτερο γκολ της Πάφου στον ΑΠΟΕΛ, έχει «χρυσή» ευκαιρία πλέον η ΑΕΚ.

-Δεν έχει απειλήσει καθόλου προς το παρόν η ομάδα της Λάρνακας.

16' Σουτ του Τζουμ, αδύναμο, μαζεύει εύκολα ο πορτιέρο της ΑΕΚ.

16' Διπλό δοκάρι για τον Απόλλωνα! Μετά από πλασέ του Ονγκεντά η μπάλα κτύπησε πρώτα στο δεξί κι ακολούθως στο αριστερό δοκάρι του Λεάλ!

-Τίποτα αξιοσημείωτο στο πρώτο δεκάλεπτο πέραν από την εντυπωσιακή παρουσία του κόσμου του Απόλλωνα.

-Στο άλλο παιχνίδι η Πάφος προηγήθηκε του ΑΠΟΕΛ με αποτέλεσμα να... ανοίξει η όρεξη της ΑΕΚ για τη δεύτερη θέση!

2' Αστοχεί σε τετ-α-τετ ο Ίντζια, όμως η φάση θεωρείται μη γενόμενη λόγω υπόδειξης οφσάιντ.