ΟΠΑΠ Α ΓΥΝAΙΚΩΝ: Σπουδαίο διπλό ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ στη Λεμεσό στην πρεμιέρα

Δημοσιεύθηκε 3:22 μμ
Κέρδισε τον Tiles Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ 1-3 - Νίκες για RoboMarkets ΑΕΛ, LEMESOS VOLLEYBALL και ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Σπουδαία παιχνίδια πρόσφερε η 1η αγωνιστική του 47ου πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών που ολοκληρώθηκε την Τρίτη 22 Οκτωβρίου 2024. Στο ντέρμπι η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ πέρασε με ανατροπή από το Γήπεδο του ΑΠΟΛΛΩΝΑ κερδίζοντας με 1-3 τον Tiles Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ.

Στο ‘KITION’ η Robo Markets νίκησε την ΑΕΚ επίσης με ανατροπή 1-3. Διπλό ουσιαστικής σημασίας πέτυχε η LEMESOS VOLLEYBALL που κέρδισε την ΑΝΟΡΘΩΣΗ στο ‘ΣΩΤΗΡΕΙΟ’ 0-3. Εξάλλου, μεγάλο παιχνίδι έγινε στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου όπου η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ επιβλήθηκε στο τάι - μπρέικ του ΔΙΚΕΦΑΛΟΥ ΓΕΡΙΟΥ με 3-2 σετ.

ΓΗΠΕΔΟ ΑΠΟΛΛΩΝ: Tiles Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. 1-3 (28-26, 20-25, 20-25, 23-25)

Η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της πρεμιέρας κερδίζοντας τον Tiles Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ με 1-3 σετ στο Γήπεδο του ΑΠΟΛΛΩΝΑ.

Η ομάδα της Λεμεσού με την οποία έκανε ντεμπούτο η Σερβοβόσνια κεντρική Stajiana Eric κέρδισε το πρώτο σετ 28-26 έχοντας τη συμπαράσταση του ένθερμου κοινού τους.

Οι πρωταθλήτριες στη συνέχεια ισοφάρισαν κερδίζοντας το δεύτερο σετ 20-25 και προηγήθηκαν 1-2 αφού κέρδισαν και το τρίτο σετ 20-25.

Το ντέρμπι κρίθηκε στο τέταρτο σετ με την ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ να επικρατεί 23-25 και να εξασφαλίζει το τρίποντο.

Tiles Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Viggars, Rachkovska, Eric, Mudritskaya, Vuckovic, Λάμπρου – Λίμπερο 1:Ζακχαίου - Αλλαγές; Χριστοφόρου, Κύρου.

OΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (M. LJUBICIC): Nogueras, Ηudima, Perez. Ριαλά, Drodz, Ζεμπύλα - Λίιμπερο 1: Κούτα - Αλλαγές: Προκοπίου, Παταρίδου.

‘ΚΙΤΙΟΝ’: AEK - RoboMarkets ΑΕΛ 1-3 (25-20, 24-26, 17-25, 22-25)

Ποδαρικό με νίκη έκανε στο 47ο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών η RoboMarkets ΑΕΛ. Μέσα στη Λάρνακα επικράτησε της ΑΕΚ με 1-3 σετ σε 100’ στην παρουσία 100’. Η νίκη της Λεμεσιανής ομάδας ήλθε με ανατροπή, αφού η ΑΕΚ προηγήθηκε με 1-0.

Στο πρώτο σετ οι ‘’κιτρινοπράσινες’ αφού προηγήθηκαν με 18-16 κέρδισαν το σετ με 25-20 και άνοιξαν το σκορ σε 21’.

Μεγάλο ματς έγινε στο δεύτερο σετ που κρίθηκε στους έξτρα πόντους με την RoboMarkets ΑΕΛ να κερδίζει 24-26 και να ισοφαρίζει 1-1.σε 30’

Στο τρίτο σετ οι Λεμεσιανές εξασφάλισαν διαφορά έξι πόντων 14-20 και πήραν το σετ 17-25 σε 21’ ανατρέποντας το σκορ.

Η ομάδα του Enrico Quarta κέρδισε το τέταρτο σετ που ήταν πολύ ανταγωνιστικό με 22-25 σε 28’ και πήρε τη νίκη.

ΑΕΚ (Λ. ΛΟΊΖΟΥ): Rang, Λοίζου, Blab. Parker,Α. Χαραλάμπους, Slavik - Λίμπερο 1: Δαύίδ, Λίμπερο 2: Ποπολίτοβα - Aλλαγές: Kουκουμά, Β. Χαραλάμπους.

RoboMarkets ΑΕΛ (E. QUARTA): Σπύρου, Kadyrova, Zvereva, Ventura, Janara, Ckharatasvilli - Λίμπερο 1: Κοκκή, Λίμπερο 2: Ηorsfall. - Αλλαγές: Παλιομυλίτη,

‘ΣΩΤΗΡΕΙΟ’: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ - LEMESOS VOLLEYBALL 0-3 (21-25, 15-25, 23-25)

Ουσιαστικής σημασίας διπλό πέτυχε η LEMESOS VOLLEYBALL στην πρεμιέρα του 47ου πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναικών αφού στο ‘ΣΩΤΗΡΕΙΟ’ κέρδισε την ΑΝΟΡΘΩΣΗ με 0-3 σετ σε 82’ στην παρουσία 100 φιλάθλων. Η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ ήταν ανταγωνιστική αλλά δεν πήρε κάτι από το παιχνίδι.

Στο πρώτο σετ οι ‘ ροζ’ ξέφυγαν 14-20 και επικράτησαν με 21-25 σε 25’. Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Α. Λιοτατή έλεγξε πλήρως το σετ και αφού προηγήθηκε 10-20 κέρδισε 15-25 σε 25΄.

Στο τρίτο σετ η LEMESOS VOLLEYBALL προηήθηκε 09-13, αλλά η ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ μείωσε. Ωστόσο, η Λεμεσιανή ομάδα κέρδισε με 23-25 σε 32’ και τον αγώνα 0-3 σετ.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ (Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Vajdova, Χειμωνίδου, Sowizral, Berdila, Asceric, Ιωάννου - Λίμπερο 1: Δημητρίου, Λίμπερο 2: Μαραγκού - Αλλαγές: Tσουτσούκη, Λοίζίδη, Θεμιστοκλέοους, Τζακίδου.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΛΙΟΤΑΤΗΣ): Akeo, Dotson, Παναγιώτου, De Souza Melo, Corah, Κέστα – Λίμπερο 1: Καραολή, Λίμπερο 2: Ιωάννου - Αλλαγές:

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΓ. ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ 3-2 (25-21, 25-23, 21-25, 22-25, 15-07)

Μεγάλο παιχνίδι με ανατροπή αλλά τη ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ να κερδίζει στο φινάλε, έγινε στο Γυμνάσιο Αγίου Νεοφύτου όπου οι ‘ερυθρόλευκες’ κέρδισαν τον αξιόμαχο ΔΙΚΕΦΑΛΟ ΓΕΡΙΟΥ με 3-2 σετ σε 115΄’

Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ σε ένα γεμάτο ματς προηγήθηκε 2-0 αφού κέρδισε τα δυο πρώτα σετ με 25-21 σε 24’ το πρώτο και 25-23 (οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 22-22) το δεύτερο σε 27’

Ο ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ επέστρεψε από το 0-2 και κατάφερε να ισοφαρίσει. Η ομάδα του Χριστόφορου Χαραλάμπους κέρδισε το τρίτο σετ . 21-25 στο φινάλε, αφού οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 20-20 και μείωσε 2-1 σε 25’. Στο τέταρτο σετ οι ‘κιτρινόμαυρες’ ξέφυγαν 17-21 και επικράτησαν 22-25 σε 26’

Στο τάι - μπρέικ η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ προηγήθηκε 10-03 για να κερδίσει 15-07 σε 13’ εξασφαλίζοντας τη νίκη και το δίποντο.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ); Τσοχατζή, Μotroc, Ιορδάνους, Kastrup, Χατζηκωνστάντα . Ripnaya - Λίμπερο 1: Χίτζιου, Λίμπερο 2: Χρίστου - Αλλαγές: Κυριάκου, Νικολάου.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ (ΧΡ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Odoom, Karabinovich, Παπαστυλιανού, Edwards, Kukobat, Παντελίδου- Λίμπερο 1: Μαραγκού, Λίμπερο 2: Χαραλάμπους - Αλλαγές: Dobrasinovich, Φωτίου.