Πετάνε ψηλά τα «Περιστέρια» και αφήνουν την Ομόνοια 29ης Μαΐου στον πάτο!

Δημοσιεύθηκε 8:06 μμ Ενημερώθηκε 8:20 μμ

Tεράστιο διπλό για την Ομόνοια Αραδίππου που επικράτησε με 2-1 της Ομόνοιας 29ης Μαΐου στην Περιστερώνα και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη, αφήνοντας παράλληλα τον αντίπαλό της στον πάτο της βαθμολογίας. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για την Ομόνοια Αρ., που έφτασε τους οχτώ βαθμούς, ενώ οι πράσινοι ακόμη ψάχνουν το πρώτο τους τρίποντο. Η ομάδα του Πετράκη έχει μόλις δύο βαθμούς.

Tα «Περιστέρια» ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι αφού κατάφεραν να πάρουν ισχυρό προβάδισμα στο σκορ, σε σύντομο χρονικό διάστημα. Αρχικά, ο Φεριέρ στο 15’ έκανε το 0-1 με κεφαλιά, ενώ στο 25΄ ο Σιντόνιο… μιμήθηκε τον συμπαίκτη του και με νέα κεφαλιά σημείωσε το 2-0. Οι γηπεδούχοι… προσπάθησαν να συνέλθουν από το γρήγορο σοκ και κατάφεραν να μειώσουν στο 42’ με σουτ του Ενέμ. Η ψυχολογία των παικτών της 29ης Μαΐου ανέβηκε και πίεσαν για την ισοφάριση πριν το τέλος του ημιχρόνου, κάτι που δεν κατάφεραν παρά τις πολύ καλές ευκαιρίες του Τρούγιτς.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν να απαντήσουν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο στο γκολ της Ομόνοιας Αρασίππου, ωστόσο, δεν μπορούσαν να βρουν τη μεγάλη ευκαιρία στα πρώτα στάδια. Έπρεπε να φτάσουμε στο 70’ για να καταγράψει η Ομόνοια 29ης Μαΐου την πρώτη καλή φάση με το σουτ του Ράμος, Τα λεπτά κυλούσαν και τα «Περιστέρια» τα έδιναν όλα για να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μία μεγάλη νίκη.

ΟΜΟΝΟΙΑ 29Μ: Μπρολ, Ντεσλάντες, Φερνάντες Γκαρσία (59' Ράμος), Χέιλεν (86' Μπέλα), Γκαρσία, Γουίλερ (59' Ποντικός), Ψάλτης (46' Φιάκας), Ενέμ, Καρπ (73' Φαμπίνιο), Φερνάντες, Τρούγιτς.

ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡ: Λόρια, Ποντικός (18' Κούτσακος), Βρόντης (80' Γκόμες), Ταβάρες (80' Χριστοδούλου), Τζερόμ, Σιήκκης, Μπάντζι, Φεριέρ (90+2' Καλλής), Μόργκαν, Θεοχάρους, Σιντόνιο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Σολωμού

Α' Βοηθός Διαιτητής: Νίκος Εγγλέζου

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρας Ευαγόρου

4ος Διαιτητής: Αντώνης Κωνσταντινίδης

VAR: Κώστα Ροβέρτος

AVAR: Λάμπρος Λάμπρου