Η Σίτι άρπαξε την μπουκιά από το στόμα της Άρσεναλ στο 90+8'

Δημοσιεύθηκε 8:47 μμ
Η Σίτι άρπαξε την μπουκιά από το στόμα της Άρσεναλ στο 90+8

Το μεγάλο ντέρμπι του "Έτιχαντ" είχε τέσσερα γκολ και ανατροπή αλλά όχι νικήτρια, με την Άρσεναλ να κρατάει στα χέρια της ένα τεράστιο τρίποντο αν και με 10 παίκτες σε όλο το δεύτερο μέρος αλλά την Σίτι να ισοφαρίζει σε 2-2 με τον Στόουνς στο 90+8'.

Το ματς

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον... συνήθη ύποπτο. Ο Σαβίνιο έκανε την κάθετη πάσα και ο Χάλαντ βγήκε απέναντι στον Ράγια, για να τον νικήσει με ψύχραιμο πλασέ και να κάνει το 1-0 με το 10ο γκολ του στις πρώτες πέντε αγωνιστικές.

Στο 15ο λεπτό ο Γκιουντογκάν άγγιξε το δεύτερο γκολ, όταν έστειλε τη μπάλα να βρει στο αριστερό δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ, για να ακολουθήσουν όμως δύο απανωτά σοκ για τους πρωταθλητές Αγγλίας.

Αρχικά είδαν τον Ρόδρι να τραυματίζεται και να αποχωρεί στο 21' (έντονη η ανησυχία των πολιτών για τη σοβαρότητα του τραυματισμού του Ισπανού μέσου) και ένα λεπτό αργότερα ήρθε η ισοφάριση με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής του Καλαφιόρι.

Το γκολ αυτό αυτό έφερε ισορροπία στο χορτάρι και ανέβασε την αυτοπεποίθηση των Λονδρέζων, οι οποίοι έφτασαν μάλιστα στην ανατροπή στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μέσα από στατική φάση.

Ο Σακά εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Γκάμπριελ βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι, για να πάρει μόνος του την κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή και να γράψει το 2-1 για τους κανονιέρηδες, σκοράροντας μάλιστα για δεύτερη σερί αγωνιστική μετά από το νικητήριο γκολ του στο ντέρμπι του Βορείου Λονδίνου κόντρα στην Τότεναμ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ (78' Στόουνς), Ρούμπεν Ντίας, Ακάντζι, Γκβάρντιολ, Ρόδρι (21' Κόβατσιτς), Γκιουντογκάν, Σαβίνιο (78' Γκρίλις), Μπερνάρντο Σίλβα, Ντοκού (69' Φόντεν), Χάλαντ

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράγια, Τίμπερ (90+2' Λιούις-Σκέλι), Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Καλαφιόρι (74' Κίβιορ), Ράις, Παρτέι, Χάβερτς, Σακά (46' Γουάιτ), Τροσάρ, Μαρτινέλι (87' Ζεσούς)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Γουέστ Χαμ - Τσέλσι 0-3 (4',18' Τζάκσον, 47' Πάλμερ)

Άστον Βίλα - Γουλβς 3-1 (73' Γουότκινς, 88' Κόνσα, 90+4' Ντουράν / 25' Κούνια)

Φούλαμ - Νιούκαστλ 3-1 (5' Χιμένες, 22' Σμιθ Ρόου, 90+2' Νέλσον / 46' Μπαρνς)

Σαουθάμπτον - Ίπσουιτς 1-1 (5' Ντίμπλινγκ / 90+5' Μόρσι)

Τότεναμ - Μπρέντφορντ 3-1 (8' Σολάνκε, 28' Τζόνσον, 85' Μάντισον / 1' Εμπεουμό)

Λέστερ - Έβερτον 1-1 (74' Μαβιντίντι / 12' Εντιαγέ)

Λίβερπουλ - Μπόρνμουθ 3-0 (26' 28' Ντίας, 37' Νούνιες)

Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

Μπράιτον - Νότιγχαμ Φόρεστ 2-2 (42' Χίνσελγουντ, 45' Γουέλμπεκ / 13' πεν. Γουντ, 70' Σόσα)

Μάντσεστερ Σίτι - Άρσεναλ 2-2 (9' Χάλαντ, 90+8 Στόουνς / 22' Καλαφιόρι, 45+1' Γκάμπριελ)

Πηγή: sport24.gr