Γλέντι της Πάφου στο «Alphamega» με καλεσμένο τον… θυμωμένο Απόλλωνα

Δημοσιεύθηκε 29.10.2023

Γλέντησε τις εντυπώσεις ότι δεν μπορεί να κερδίσει μεγάλο παιχνίδι η Πάφος, η οποία πέρασε με εμφαντικό τρόπο από το στάδιο «Αlphamega» κερδίζοντας με 3-0 τον Απόλλωνα στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στους 17 βαθμούς έφθασε η Πάφος, έναν πίσω από τον Απόλλωνα που δέχθηκε την πρώτη του ήττα και κατέβηκε από την κορυφή όπου βρίσκεται ο ΑΠΟΕΛ με 20 βαθμούς.

Τα πράγματα πήγαν πρίμα από την αρχή για την Πάφο, σε αντίθεση με τον Απόλλωνα που εμφανίστηκε εμφανώς αρκετά πιεσμένος και με πολλά νεύρα. Στο 21’ ήρθε το πρώτο γκολ από πέναλτι που δόθηκε σε μαρκάρισμα του Πεϊμπέρνς πάνω στον Ντράγκομιρ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάνκοβιτς, ήταν εύστοχος και έκανε το 1-0.

Σημειώνεται ότι αυτό είναι το έβδομο στη σειρά παιχνίδι που σε παιχνίδι απέναντι στον Απόλλωνα δεν χάνει. Στα προηγούμενα έξι είχε τρεις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες.

Μετά το προβάδισμα, οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς στο 28΄ ο Χάμπος είχε διαμάχη με τον Μπρούνο, τον άρπαξε από το πρόσωπο και τον έριξε στο έδαφος και ως φυσικό επακόλουθο πήρε την κόκκινη κάρτα.

Στο 31’ η Πάφος είδε δοκάρι με τον Ζάιρο, στο 45+4’ της ακυρώθηκε σωστά τέρμα του Μπρούνο (για οφσάιντ) και εν τέλει ένα λεπτό αργότερα (45+5’) ο Ζάιρο έφυγε στην αντεπίθεση και με ιδανικό πλασέ έκανε το 2-0.

Στο μεταξύ, λίγο νωρίτερα είχε δεχθεί αποβολή και ο προπονητής του Απόλλωνα, Βλάνταν Μιλόγεβιτς.

Με τα δεδομένα όπως είχαν διαμορφωθεί στο πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο μέρος φάνταζε τυπικής διαδικασίας και έτσι αποδείχθηκε, με την Πάφο να διευρύνει το υπέρ της αποτέλεσμα στο 60’ με τον Ζάιρο να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα παίρνοντας το ριμπάουντ στο κόψιμο από τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα στο σουτ του Τουμάσι.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του αγώνα

72' - Ο Τουμάσι εκτέλεσε πλασαριστά το κόρνερ προς τον Μπότσκαι το οποίο κόπηκε με τα πόδια από τον Λέουβενμπεργκ

60' - ΓΚΟΛ. 0-3. Ο Τουμάσι έκανε ο πρώτο σουτ, έκοψε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα και στην επαναφορά ο Ζάιρο την έσπρωξε στα δίχτυα

57' - Ο Βαλμπουενά με εκτέλεση φάουλ βρήκε πολύ ωραία τον Μάρκες που πρόλαβε την έξοδο του Ίβουσιτς, όμως το τελείωμά του πήγε πάνω από τα δοκάρια

55' - Ο Λέουβενμπεργκ σώζει την εστία του στην προσπάθεια από τον Ζάιρο

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Tέλος πρώτου ημιχρόνου

45+5' - ΓΚΟΛ. 0-2. Ο Ζάιρο έφυγε στην αντεπίθεση, με τον Πεϊμπέρνς να προσπαθεί ανορθόδοξα να ανακόψει την πορεία της μπάλας, και με ιδανικό πλασέ έβαλε την ομάδα μπροστά με δύο τέρματα

45+4' - Μετά από κόρνερ η μπάλα της Πάφου η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα όμως ακυρώθηκε αφού ο Μπρούνο που έσπρωξε τη μπάλα στο μπλεχτό ήταν σε θέση οφσάιντ

45+2' - Ο Λέουβενμπεργκ έπεσε κι έδιωξε το σουτ του Πέπε σε κόρνερ

40'- Σουτ του Ναμ έξω από την περιοχή, εύκολα στα χέρια του τερματοφύλακα του Απόλλωνα η μπάλα

31' - ΔΟΚΑΡΙ. Το αριστερό κάθετο δοκάρι βρήκε ο Ζάιρο με γυριστό σουτ

28' - ΚΟΚΚΙΝΗ. Με δέκα παίκτες ο Απόλλωνας λόγω αποβολής του Χάμπου Κυριάκου που έσπρωξε στο πρόσωπο τον Μπρούνο

21' - ΓΚΟΛ. 0-1. Ο Τάνκοβιτς ευστοχεί και βάζει μπροστά στο σκορ την Πάφο

19' - Δίνεται πέναλτι σε μαρκάρισμα του Πεϊμπέρνς πάνω στον Ντράγκομιρ

13' - Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, ο Γκολντάρ προλαβαίνει τον Μάρκες και διώχνει σε κόρνερ

4' - Πάει έξω το σουτ από τον Αμπντουραχίμι

1'- Έναρξη του αγώνα

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Γιούρτσεβιτς (70' Βάργκα), Τέκιε, Πέρετζ (54' Σπόλιαριτς), Χ. Κυριάκου, Κοστάκε (46' Μαλεκκίδης), Μπεσάρτ, Μάρκες (80' Κρμέντσικ).

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Ικόκο, Κβίντα (69' Ρους), Γκολντάρ, Μποστκάι, Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε (58' Τουμάσι), Μπρούνο (58΄Βαλακάρι), Τάνκοβιτς (67' Νταλίνια), Ζάιρο (74' Νταβό).

ΣΚΟΡΕΡ: -/21' πεν. Τάνκοβιτς, 45+5', 60' Ζάιρο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: -/29' Μπρούνο, 35' Ζάιρο, 46' Κβίντα, 78' Ικόκο

ΚΟΚΚΙΝΗ: 28' Χάμπος (απευθ.)

** Στο 32' αποβλήθηκε και ο προπονητής του Απόλλωνα, Βλάνταν Μιλόγεβιτς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φρανσέσκο Φουρνιέ

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος

4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας

VAR: Σολωμού Δημήτρης