Έφτασε μια ανάσα από το όνειρο μα η Ρεάλ Σοσιεδάδ δεν αστειευόταν

Δημοσιεύθηκε 15.9.2022

Άγγιξε την υπέρβαση μα δεν απέφυγε την ήττα. Η Ομόνοια ηττήθηκε με 1-2 από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στην Ισπανία, για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, μένοντας με μηδέν βαθμούς στον όμιλο. Στο άλλο παιχνίδι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε 2-0 τη Σέριφ. Το «τριφύλλι» προσπάθησε, ισοφάρισε, όμως το επίπεδο μεταξύ των δύο ομάδων ήταν ευδιάκριτο και η ομάδα του Λένον κρατά τα θετικά από μια τέτοια εμπειρία.

Από τον αγώνα, δεν έλειψαν τα απρόοπτα για τον Ιρλανδό τεχνικό και τους συνεργάτες του. Κασαμά και Γιούστε αποχώρησαν τραυματίες. Ο πρώτος ένιωσε σφίξιμο στο πόδι, ενώ ο Ισπανός αμυντικός σε μονομαχία χτύπησε στο δεξί του χέρι.

Η κατάσταση και των δύο θα αξιολογηθεί με την επιστροφή της αποστολής, καθώς ακολουθεί το… κρίσιμο παιχνίδι με την ΕΝΠ. Εκεί όπου η Ομόνοια δεν έχει άλλη επιλογή, πέρα από το να πάρει τους τρεις βαθμούς. Οι πράσινοι έμειναν πίσω από τις πρώτες θέσεις και γι’ αυτό η προσοχή στρέφεται στο ματς της Κυριακής (18/9).

Στα του αγώνα, οι φάσεις που καταγράφηκαν ήταν λιγοστές, μα οι πλείστες ήταν για τους γηπεδούχους. Η Σοσιεδάδ μπήκε φουριόζα και έδειξε με το… καλημέρα πως είναι το φαβορί. Το γκολ για τους Ισπανούς σημειώθηκε στο 30ο λεπτό όταν μετά από «πολιορκία» της Ρεάλ, η μπάλα δεν έφυγε και ο Γκεβαρά με σουτ-βολίδα από το ύψος της περιοχής, έστειλε τη μπάλα στο πλεχτό του Φαμπιάνο.

Το δεύτερο μέρος, άρχισε όπως τέλειωσε το πρώτο. Οι γηπεδούχοι ήταν το αφεντικό και η Ομόνοια αμυνόταν. Στο 64’ ο Σέρλοθ είχε σπουδαία ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ της ομάδας του, ωστόσο ο Βραζιλιάνος κίπερ των πρασίνων έδιωξε με τα πόδια το κοντινό πλασέ.

Το «τριφύλλι» προσπάθησε να επιτεθεί μέσω αντεπιθέσεων και το κατάφερε στο 72’ όταν ο Μίλετιτς έβγαλε υποδειγματική μακρινή σέντρα, αμυντικός και Ρεμίρο δεν συνεννοήθηκαν με αποτέλεσμα ο Μπρούνο να σκοράρει ανενόχλητος. Η χαρά των φιλοξενουμένων δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Σέρλοθ αποδείχθηκε… χρυσή αλλαγή για τη Ρεάλ καθώς με εύστοχο πλασέ νίκησε τον Φαμπιάνο.

90'+6 Τέλος του αγώνα.

90'+3 Κοντινό πλασέ του Κούμπο, μόλις έξω η μπάλα.

90' Έξι λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

80' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΣΟΣΙΕΔΑΔ! Υποδειγματική αντεπίθεση από τους γηπεδούχους, ο Σέρλοθ με εύστοχο πλασέ έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του.

79' Σε δύο διαδοχικές ευκαιρίες ο Φαμπιάνο μάζεψε και εξουδετέρωσε τον κίνδυνο.

75' Παράλληλο γύρισμα στην περιοχή, δεν βρέθηκε κανένας παίκτης της Ομόνοιας για να την στείλει στα δίχτυα.

72' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ! Υποδειγματική πάσα του Μίλετιτς, ο αμυντικός και Ραμίρο μπερδεύτηκαν και ο Μπρούνο από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

72' Ο Σέρλοθ έβγαλε φάτσα τον Κούμπο με τον Φαμπιάνο, πρόλαβε ο Βραζιλιάνος πριν σκοράρει ο παίκτης των Ισπανών.

64' Tετ-α-τετ ο Σέρλοθ με τον Φαμπιάνο, έδιωξε με τα πόδια ο κίπερ της Ομόνοιας.

62' Καμία ευκαιρία στο δεύτερο μέρος. Πολύ κακός ο ρυθμός της αναμέτρησης.

55' Η Ομόνοια κρατά τη Σοσιεδάδ μακριά από την εστία της, ωστόσο δεν μπορεί να επιτεθεί.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45'+3 Τελος πρώτου ημιχρόνου.

44' Tρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

40' Απόλυτη κυρίαρχος η ομάδα της Ισπανίας που διαχειρίζεται άψογα το υπέρ της αποτέλεσμα.

30' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΣΟΣΙΕΔΑΔ! Η άμυνα της Ομόνοιας δεν έδιωξε αποτελεσματικά, ο Γκεβάρα πήρε τη μπάλα από το ύψος της περιοχής και με σουτ-βολίδα νίκησε τον Φαμπιάνο για το 1-0.

23' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σοσιεδάδ. Κεφαλιά του ανενόχλητου Τσο και μόλις έξω η μπάλα.

17' Έπεσε ο ρυθμός μετά το πρώτο 10λεπτο, καθώς δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση απο εκείνο το σημείο και έπειτα.

9' Σέντρα του Ψάλτη, απέκρουσε ο Ρεμίρο. Πρώτη επίσκεψη των πρασίνων στην περιοχή των γηπεδούχων.

8' Ασφυκτική η πίεση των Ισπανών. Ο Φαμπιάνο χρειάστηκε να μαζέψει κάποιες σέντρες πριν εξελιχθεί η φάση.

3' Στην περιοχή ο Μέντεθ, δυνατό πλασέ και απόκρουση από τον Φαμπιάνο.

1' Έναρξη του αγώνα.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Σόλα, Ελουστόντο, Θουμπέλντια, Ρίκο, Ιγιαραμέντι, Γκεβάρα, Μερίνο (61' Ναβάρο), Μέντεθ, Τσο (61' Κούμπο), Καρικαμπούρου (61' Σέρλοθ).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Ψάλτης (65' Μάθιους), Μίλετιτς, Παναγιώτου, Γιούστε (50' Λανγκ), Κίτσος, Μπασιρού, Κασαμά (13' Χαραλάμπους), Μιξ (65' Παπουλής), Λοΐζου, Ανσαριφάρντ (65' Αρσαριφάρντ).

ΣΚΟΡΕΡ: 30' Γκεβάρα, 80' Σέρλοθ / 72' Μπρούνο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 86' Θουμπέλντια / 2' Μιξ, 83' Μπασιρού, 90'+2 Λανγκ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κρίστο Τόβερ (Εσθονία)

VAR: Κρις Κάβανα (Αγγλία)