Ξύπνησαν στο φινάλε, αλλά έμειναν στο μηδέν Ολυμπιακός και ΑΕΛ

Δημοσιεύθηκε 12.9.2022

Στο μηδέν κόλλησαν Ολυμπιακός και ΑΕΛ στο ΓΣΠ, σε έναν αγώνα που δεν θα θυμόμαστε για καιρό, με τις δύο μεγάλες φάσεις να γίνονται στις καθυστερήσεις. Βάσει εμφάνισης περισσότερο απογοητευμένη μπορεί να αισθάνεται η ομάδα της Λεμεσού αφού έφτασε αρκετές φορές στην πηγή στο πρώτο μέρος, αλλά δεν ήπιε νερό. Οι «λέοντες» έχασαν πέναλτι στο 9ο λεπτό με Τσέποβιτς, ενώ όταν ο Χάσα σκόραρε(26’) είδαν το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Η κόκκινη κάρτα του Μπάστο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (50’), «χάλασε» το παιχνίδι αφού ουσιαστικά μετά από την αποβολή του ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να γίνουν επικίνδυνες για μεγάλο χρονικό διάστημα. Στο φινάλε αμφότεροι μπορούσαν να «κλέψουν» την νίκη, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκεριέρ αστόχησε μπροστά από την εστία ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα η ΑΕΛ είδε τις προσπάθειες της να σταματούν δύο φορές στο δοκάρι. Έτσι Ολυμπιακός και ΑΕΛ πήραν τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα.

Το ματς

Η ΑΕΛ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, καθώς και τις ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ. Οι «λέοντες» μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι ενάντι του ακίνδυνου στο πρώτο μέρος Ολυμπιακού. Σε μία ανύποπτη φάση ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της ομάδας της Λεμεσού να ανοίξει το σκορ. Μετά από βαθιά μπαλιά στην περιοχή ο Μπάρντι έδιωξε την με το χέρι και σωστά υποδείχθηκε πέναλτι το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Τσέποβιτς. Ο Σέρβος δεν κατάφερε να νικήσει τον Μολ που έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνιά και απέκρουσε, η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι, στην συνέχεια απομάκρυνε με τα πόδια ο Ελβετός που συνδύασε την επιστροφή του με την απόκρουση πέναλτι. Ο επιθετικός μονόλογος της ΑΕΛ συνεχίστηκε με την ΑΕΛ να βρίσκει δίχτυα στο 26ο λεπτό με τον Χάσα αλλά το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Μετά από σέντρα του Μιλιντσεάνου, ο Τσέποβιτς κέρδισε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στον νεαρό Γάλλο που με ωραίο πλασέ νίκησε τον Μολ, ωστόσο ο Μιλιντσεάνου ήταν εκτεθιμένος στην αρχή της φάσης. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΛ είχε άλλη μία ευκαιρία με τον Χάσα να κάνει την κούρσα από αριστερά, γύρισε στον Μακρή που υπο πίεση έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Μολ. Ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο μέρος του αγώνα στο απόλυτο μηδέν.

Τα δεδομένα άλλαξαν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με την ΑΕΛ να μένει με δέκα παίχτες στο 50’ μετά από κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Μπάστο για σκληρό μαρκάρισμα στον Σάλι. Ακόμα και με αριθμητικό πλεονέκτημα ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν αρκετά να φτιάξει ευκαιρίες. Στις καθυστερήσεις οι δύο μεγάλες φάσεις, με τον Γκεριέρ να μην βρίσκει στόχο από πολύ κοντά, ενώ ένα λεπτό αργότερα Σις και Κατσανίκλιτς σημάδεψαν το δοκάρι.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του αγώνα

90+4' Απίθανη φάση για την ΑΕΛ, διπλό δοκάρι, στην τελευταία φάση του αγώνα!

90+3' Φοβερή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο φινάλε, μετά από μπαλιά του Πεχλιβάνη ο Γκεριέρ αστοχεί με κεφαλιά.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

88' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ντόσις αντί Ευτυχίδη.

83' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα Κατσάνικλιτς και Κοντινέλα, έξω Κάσα και Παντελή.

82' Γύρισμα του Γκεριέρ, προσπάθησε δις ο Πεχλιβάνης αλλά Φραντζής και Μουριέλ κράτησαν το μηδέν.

80' Χάνει ευκαιρία η ΑΕΛ. Ο Μπεραχίνο έπιασε την κεφαλιά, ο Μολ ήταν σε ετοιμότητα και έπεσε και μάζεψε την μπάλα.

79' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Χέντρικς και Πεχλιβάνης μέσα, έξω Ντεσιρέ και Καρτασιάν.

78' Μακρινό σουτ του Καπαρτή, χωρίς να απειλήσει περνά δίπλα από τα δοκάρια.

71' Πολλές διακοπές στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς κάποια φάση μέχρι τώρα.

64' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ, εκτός Τσέποβιτς και Μακρής μέσα Μπεραχίνο και Σις.

54' Αλλαγή για την ΑΕΛ, έξω ο Μιλιντσεάνου μέσα ο Φραντζής.

52' Εκτελέι ο Ψύχας, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

51' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Σάλι, Καπαρτής στην θέση του.

50' Κόκκινη κάρτα στον Μπάστο, συνεχίζει με 10 η ΑΕΛ.

48' Εξετάζεται η πιθανότητα κόκκινης κάρτας στον Μπάστο, μετά από μαρκάρισμα στον Σάλι.

47' Κάθετη πάσα του Τσέποβιτς στον Χάσα αυτός σεντράρει και η μπάλα καταλήγει στον Μολ.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Τέλος ημιχρόνου.

45+3' Ο Χάσα έκανε την κούρσα από αριστερά, γύρισε στον Μακρή που υποπίεση έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Μολ.

45+3' Φάουλ του Σάλι, κεφαλιά του Νάνι, μάζεψε ο Μουριέλ.

45' Τρία λεπτά καθυστερήσεις.

43' Κίτρινη στον Μάριο Νεοφύτου που βρίσκεται στον πάγκο της ΑΕΛ, για διαμαρτυρίες.

40' Κίτρινη ο Γκεριέρ για δυνατό φάουλ στον Μακρή.

35' Φάουλ του Χάσα στον Ψύχα λίγο έξω από την περιοχή, εκτελεί ο ίδιος αλλά δεν απειλεί ο Ολυμπιακός.

30' Παραμένει το 0-0.

29' Ακυρώνεται το γκολ, εκτεθιμένος ο Μιλιντσεάνου και για εκατοστά ακυρώνεται το γκολ.

28' Αναμονή για να επικυρωθεί το γκολ από το VAR.

26' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Χάσα, μετά από σέντρα του Μιλιντσεάνου, ο Τσέποβιτς κέρδισε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στον νεαρό Γάλλο που με ωραίο πλασέ νίκησε τον Μολ.

24' Καθετή μπαλιά του Μακρή στον Μιλιντσεάνου, αρκετά δυνατή όμως.

21' Κίτρινη κάρτα στον Παντελή.

17' Χαμηλή εκτέλεση και νέο κόρνερ.

16' Σουτ του Τσέποβιτς από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε στον Γκεριέ και έφυγε κόρνερ.

9' Το πιάνει ο Μολ, η μπάλα κτύπησε και στο δοκάρι.

7' Πέναλτι για την ΑΕΛ, μετά από χέρι του Μπάρντι.

6' Κίτρινη κάρτα στον Τσίμπολα.

4' Συνεχίζεται η αναμέτρηση.

3' Μικρή διακοπή για πτώση του Μπάστο.

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Καρτασιάν(Πεχλιβάνης 80'), Μπάρντι, Σάλι (Καπαρτής 51'), Ντεσιρέ (Χέντρικς 80'), Γκεριέ, Έσσελινγκ, Ευτυχίδης (Ντόσις 85'), Ψύχας, Νανίσιο, Κυριάκου.

ΑΕΛ: Μούριελ, Τεσέιρα, Μπάστο, Χάσα (Κατσανίκλιτς 84'), Νταβόρ, Τσέποβιτς (Μπεραχίνο 64'), Μακρής (Σις 64'), Παντελή (Κοντινέλα 84'), Τσίμπολα, Μιλιτσεάνου (Φραντζής 51'), Τζάλμα.

Παρατηρητής: Θεοδότου Κώστας

Στην Αστυνομία για ποινική διερεύνηση τo πόρισμα για θέματα διαιτησίας και χειραγώγησης αγώνων ποδοσφαίρου