«Πάρτι» της Μινέιρο με τριάρα στη Ρίβερ

Δημοσιεύθηκε 9:18 πμ
Η Ατλέτικο Μινέιρο, χωρίς τον τραυματία Μπερνάρ, διέλυσε με 3-0 την Ρίβερ Πλέιτ στον πρώτο ημιτελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες και έκανε το πρώτο βήμα για τον μεγάλο τελικό.

Η Ρίβερ Πλέιτ ήταν το απόλυτο φαβορί ταξιδεύοντας στην Βραζιλία για το πρώτο ματς κόντρα στην Ατλέτικο Μινέιρο. Όμως στο MRV δεν πήγαν τα πράγματα όπως θα ήθελε ο Γκαγιάρδο.

Οι Βραζιλιάνοι έπαιξαν υποδειγματική άμυνα σε όλο το ματς με την Ρίβερ να μην έχει καμία σπουδαία φάση, αντίθετα οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο και όποτε βρέθηκαν με αξιώσεις νίκησαν τον Αρμάνι για να πανηγυρίσουν μία σπουδαία και εκκωφαντική νίκη με 3-0.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ντείβερσον που είχε ένα ακυρωμένο γκολ, για οφσάιντ στο 6ο λεπτό, ενώ στο 23' άνοιξε το σκορ μετά από... καταλάθος ασίστ του Χουλκ. Στην επανάληψη στην πρώτη σπουδαία ευκαιρία της Μινέιρο στην επανάληψη ο Ντείβερσον έκανε το 2-0 (70') με δεύτερο προσωπικό τέρμα και έδωσε ασίστ τέσσερα λεπτά μετά στον Παουλίνιο που έγραψε το τελικό 3-0.

sdna.gr

UEFA: «Metropolitano» (Μαδρίτη) και «Olympic Stadium» (Μπακού) για τον τελικό UCL 2027