Θριαμβευτική Λεβερκούζεν κέρασε «τεσσάρα» τους Ολλανδούς

Δημοσιεύθηκε 9:51 μμ

Έκανε περίπατο με τεσσάρα από ημίχρονο στο Ρότερνταμ η Λεβερκούζεν με την Φέγενορντ να μην μπορεί να αντιδράσει.

Οι «ασπιρίνες», με τους Φριμπόνγκ και Γκριμάλντο να κάνουν πάρτι από τα πλάγια και τον Μπόνιφεϊς να κυριαρχεί, ήταν μία ταχύτητα πάνω από τους Κυπελλούχους Ολλανδίας, που μετά την Eredivisie συνεχίζουν και στην Ευρώπη τις προβληματικές εμφανίσεις, υπό τον διάδοχο του Άρνε Σλοτ, Μπρίαν Πρίσκε.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν σε φρενήρη ρυθμό στο Ρότερνταμ και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, όταν ο Άντριχ έκλεψε ψηλά την μπάλα και τροφοδότησε τον Βιρτς, ο οποίος με ωραίο σουτ, σημάδεψε με γκολ το ντεμπούτο του στη διοργάνωση!

Η Φέγενορντ, ισοφάρισε στο 10ο λεπτό με σουτ του Ζερούκι μετά από προσπάθεια του Χάνσκο, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ του σκόρερ, έπειτα από έλεγχο VAR.

Έτσι, στο ημίωρο η κυρίαρχος Λεβερκούζεν, κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της, με τον Μπόνιφεϊς να τροφοδοτεί δεξιά τον Φριμπόνγκ και αυτόν να γυρίζει απέναντι στον επερχόμενο Γκριμάλντο για το 0-2.

Στο 32′, η Φέγενορντ θα μπορούσε να μπει ξανά στο ματς, αλλά ο Χράντετσκι είπε «όχι» σε τετ-α-τετ με τον Παϊσάο, ενώ στη συνέχεια ο Ζερούκι σούταρε άουτ στην επαναφορά.

Αφού δεν έγινε λοιπόν το 1-2, στο 36′ σημειώθηκε το 0-3, με άλλη μία φαρμακερή κόντρα της Λεβερκούζεν, δεύτερη ασίστ του Φριμπόνγκ και δεύτερο γκολ του Βιρτς (ο πρώτος Γερμανός με 2+ τέρματα στο ντεμπούτο του στο Τσάμπιονς Λιγκ, εκτός προκριματικών), με απ’ ευθείας σουτ μετά την μπαλιά του Ολλανδού.

Το μαρτύριο της Φέγενορντ στο α’ ημίχρονο όμως δεν είχε τελειώσει, καθώς στο 45′, από εκτέλεση φάουλ, ο Ταπσόμπα γύρισε με κεφαλιά, ο τερματοφύλακας Βελενρόιτερ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και παρά την προσπάθεια του Τράουνερ να προλάβει, το 0-4 ήταν γεγονός, σε ισάριθμες τελικές των φιλοξενούμενων στο α’ μέρος!

Στο β’, η Λεβερκούζεν έριξε ρυθμούς, με αποτέλεσμα η Φέγενορντ να απειλήσει στο 55′, με ωραίο σουτ του Τίμπερ, που έβγαλε ο Χράντετσκι.

Στο 73′, οι γηπεδούχοι είχαν δεύτερο γκολ που ακυρώθηκε, όταν μετά από ομαδική προσπάθεια, ο Ουέντα σκόραρε από κοντά, ωστόσο ο Ιάπωνας που είχε μπει στο ματς νωρίτερα ως αλλαγή, ήταν σε θέση οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Η Λεβερκούζεν, θα μπορούσε να κλείσει το ματς με πέμπτο γκολ, με τον αναπληρωματικό Γκαρθία να έχει σουτ από κοντά στο 90+1′, αλλά τον Χάνσκο να σώζει στη γραμμή.

Champions League: Η Μονακό το «μπαμ», ο Χιμένες «λύτρωσε» την Ατλέτικο και ο Ράγια έσωσε την Άρσεναλ