Χτυπάει τα αντίπαλα δίχτυα μετά το 20’!

ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΛΙΟΥ Δημοσιεύθηκε 17.11.2023

Ο ΑΠΟΕΛ σκόραρε και στους έντεκα αγώνες που έδωσε μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, όμως σε κανέναν από αυτούς τα τέρματα (σ.σ. έχει συνολικό απολογισμό 19 γκολ) δεν ήρθαν στο πρώτο 15λεπτο. Το πιο γρήγορο γκολ για τους γαλαζοκιτρίνους επιτεύχθηκε στον αγώνα με την Ανόρθωση όταν ο Κβιλιτάια στο 21' έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με εκτέλεση πέναλτι (σ.σ. το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 1-1). Μάλιστα, το δεύτερο δεκάλεπτο (15’-30’) είναι το πιο παραγωγικό για την ομάδα της Λευκωσίας, καθώς μετράει πέντε γκολ στο διάστημα αυτό. Στον αγώνα με τον Εθνικό (5-1), οι Μαρκίνιος και Γαβριήλ βρήκαν δίχτυα στο 23' και στο 28' αντίστοιχα, στο διπλό (1-2) επί της Καρμιώτισσας είχε πετύχει γκολ στο 25' ο Εντονγκαλά, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε σημειώσει το μοναδικό τέρμα στην εντός έδρας νίκη (1-0) κόντρα στην ΑΕΛ στο 25'.

Από εκεί και πέρα, ο ΑΠΟΕΛ έχει τέσσερα γκολ από το 31’ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ισάριθμα στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου. Στα άλλα δύο χρονικά διαστήματα, από το 61’ μέχρι το 75’ και από το 76’ μέχρι το τελικό σφύριγμα, οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος πέτυχαν από τρία γκολ.

Το ίδιο Ευρώπη και κύπελλο

Στο μεταξύ, ούτε και στα ευρωπαϊκά παιχνίδια, όπως ούτε και στον έναν αγώνα κυπέλλου που έδωσε το συγκρότημα του Ρικάρντο Σα Πίντο δεν είχε σκοράρει κάποιο τέρμα στα αρχικά στάδια των αγώνων. Στις έξι αναμετρήσεις στα προκριματικά του Conference League το πιο γρήγορο γκολ του ΑΠΟΕΛ πέτυχε ο Σαρφό, ανοίγοντας το σκορ στον εκτός έδρας αγώνα με τη Βοϊβοντίνα στο 27’ (τελικό σκορ 0-2). Στο μοναδικό ματς που έδωσαν μέχρις στιγμής οι γαλαζοκίτρινοι στον θεσμό του κυπέλλου, τον δρόμο προς την πρόκριση επί της Πέγειας (2-0) άνοιξε στο 28’ ο Κονσταντίνοφ.