Στο -2 από την κορυφή η Ανόρθωση και πάει ΓΣΠ για να την πάρει!

Δημοσιεύθηκε 2.1.2024

Δυσκολεύτηκε αλλά πέτυχε τον στόχο της η Ανόρθωση, η οποία στο πρώτο της παιχνίδι στο 2024 επικράτησε με 1-0 της Καρμιώτισσας στο «Α. Παπαδόπουλος», μείωσε στο -2 από τον ΑΠΟΕΛ και μετέτρεψε το επερχόμενο ραντεβού τους σε ντέρμπι κορυφής!

Ο Γκασαμά στο 14΄, με... «ριμπάουντ» μετά από απόκρουση του Άντος σε σουτ του Καστέλ, σκόραρε το μοναδικό γκολ, ενός αγώνα στον οποίον ναι μεν οι κυανόλευκοι ήταν ανώτεροι αλλά δεν είχαν τον αριθμό ευκαιριών που συνηθίζουν να έχουν, ενώ μάλιστα απειλήθηκαν με ισοφάριση από την Καρμιώτισσα σε δυο-τρεις περιπτώσεις στην επανάληψη.

Η «Κυρία» έφτασε σε καρέ νικών παίρνοντας τέταρτη σερί για πρώτη φορά μετά από δύο χρόνια, ανέβηκε στους 37 βαθμούς κι εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία του ΑΠΟΕΛ με τον Απόλλωνα (2-2), μειώνοντας στους δύο τη διαφορά της από την κορυφή, την οποία θα διεκδικήσει το Σάββατο (6/1, 17:00) στο ντέρμπι με τους γαλαζοκίτρινους στο ΓΣΠ.

H Kαρμιώτισσα, η οποία ειδικά στο β' ημίχρονο είχε πολύ καλή εμφάνιση δεν μπόρεσε να κάνει την έκπληξη, δέχθηκε τρίτη διαδοχική ήττα και παρέμεινε με δέκα βαθμούς στην προτελευταία θέση.

Χάιλαιτ του αγώνα η επιστροφή του Γκερέρο στη δράση μετά από τρεις μήνες, με τον Ισπανό να καταχειροκροτείται κατά την είσοδό του στον αγώνα (αντικατέστησε τον Γουαρίς στο 66΄), ενώ τραυματίας αποχώρησε ο συμπατριώτης του, Τεχέρα (75').

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

87' Σουτ του Γκερέρο, απέκρουσε ο Άντος.

85' Ακυρώνεται γκολ του Γκασαμά με υπόδειξη οφσάιντ στον Ουαγκέ.

75' Φεύγει τραυματίας ο Τεχέρα, μέσα ο Κίκο.

70' Ευκαιρία για την Ανόρθωση με γύρισμα του Καστέλ, δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή ο Γκερέρο και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

69' Aπειλεί η Καρμιώτισσα με σουτ του Κατσαντώνη, λίγο έξω.

66΄Γκερέρο, Τιουνέ και Μουσοντά αντί Γουαρίς, Χρυσοστόμου και Φερέιρα. Επιστροφή Γκερέρο μετά από τρεις μήνες.

64' Σουτ του Ρόσι εκτός περιοχής, πολύ ψηλά.

56' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Ο Μιχαήλ απέκρουσε το σουτ του Θεοδώρου και στη συνέχεια ο Ρόσι βρήκε το δοκάρι.

52' Σουτ του Γουαρίς, έξω, Προηγήθηκαν φωνές για χέρι και πέναλτι, τίποτα από τον ρεφ.

49΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Καστέλ στο οριζόντιο δοκάρι.

46' Ουαγκέ αντί Αντωνίου.

Δεύτερο ημίχρονο

45+3' Σουτ του Κοβάσεβιτς, έπεσε και μάζεψε ο Μιχαήλ.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

40' Κίτρινη στον Σουκ.

31' Κεφαλιά του Μαρμούκ, έξω.

25' Κίτρινη στον Φουρ.

22' Ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Καστέλ βγήκε απέναντι στον Άντος, πήγε να τον περάσει, μετά από σύγκρουση βρέθηκε στο έδαφος, δεν δίνει κάτι ο ρεφ.

18' Κίτρινη στον Νεοφύτου.

14' ΓΚΟΛ, 1-0 η Ανόρθωση με τον Γκασαμά! Γύρισμα του Γουαρίς για τον Καστέλ, ο Άντος απέκρουσε το σουτ του Ισπανού και ο Αφρικανός από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

12' Σουτ του Γουαρίς, λίγο έξω. Ανεβάζει στροφές η Ανόρθωση.

11' Καλή φάση για την Ανόρθωση με σουτ του Καστέλ, απέκρουσε ο Άντος.

10' Κεφαλιά του Γκασαμά, άστοχη.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μιχαήλ, Αντωνίου (46΄ Ουαγκέ), Κορέα, Μαρμούκ, Κορέια, Τεχέρα (75΄ Κίκο), Χρυσοστόμου (66΄ Τιουνέ), Φερέιρα (66΄ Μουσοντά), Γουαρίς (66΄ Γκερέρο), Γκασαμά, Καστέλ.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Άντος, Παντελή (46΄ Ντούμπια), Γκραντινάρου, Χριστοφόρου, Κοβάσεβιτς, Σουκ (46΄ Αγγελή), Νεοφύτου, Φουρ (70΄ Μπεν Σαλάμ), Ρόσι (85΄ Αριστείδου), Ματθαίου (46΄ Θεοδώρου), Κατσαντώνης.

ΣΚΟΡΕΡ: 14΄ Γκασαμά / -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: - / 18΄ Νεοφύτου, 25΄ Φουρ, 40΄ Σουκ, 53΄ Ρόσι, 60΄ Ντούμπια, 77΄ Κοβάσεβιτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αντωνίου Μενέλαος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Μεταξάς Μιχάλης

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος