Πάτησε τριάδα ο ανατρεπτικός Άγιαξ, «καθάρισε» από το ημίχρονο την Φόλενταμ η Τβέντε

Δημοσιεύθηκε 12.2.2023
Ακόμη μια νίκη στην εποχή, Χάιτινγκα, πέτυχε ο Άγιαξ αυτήν τη φορά με ανατροπή κόντρα στη Βάαλβαϊκ (3-1), ενώ η Τβέντε χρειάστηκε το πρώτο εικοσάλεπτο για να επικρατήσει της Φόλενταμ (3-0)

Με Χάιτινγκα είναι αλλιώς! Ο Άγιαξ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη Βάαλβαϊκ κατάφερε να επικρατήσει 3-1 στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» και ανέβηκε στην 3η θέση της Eredivisie έπειτα από 21 αγωνιστικές.

Υπόθεση είκοσι λεπτών ήταν για την Τβέντε η νίκη κόντρα στη Φόλενταμ (3-0) με την ομάδα του Ρον Γιανς να παραμένει στην 5η θέση της βαθμολογίας και στο -6 από τη πρωτοπόρο Φέγενορντ.

Στο Άμστερνταμ, η Βάαλβαϊκ «πάγωσε» τον Άγιαξ με γκολ του Σόντγενς στο 17' με το 0-1 να παραμένει ως το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ωστόσο ο Τζον Χάιτινγκα ήταν εκείνος που με τις αλλαγές του άλλαξε τη ροή περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Μπρόμπεϊ και τον Μπάσεϊ.

Πέντε λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο ο νεαρός στράικερ ισοφάρισε σε 1-1 με τον Τίμπερ να κάνει την ανατροπή στο 78'. Τρία λεπτά αργότερα, ο Κούντους μετά τη δεύτερη ασίστ του Μπέργκχαους στο ματς έγραψε το τελικό 3-1 συνεχίζοντας την ανοδική πορεία του Άγιαξ.

Ένα εικοσάλεπτο χρειάστηκε η Τβέντε για να καθαρίσει στο «Ντε Γκρολς» την Φόλενταμ. Οι γηπεδούχοι στο 16' ο Μπρένετ άνοιξε με κεφαλιά το σκορ, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Τσέρνι με υπέροχο πλασέ έκανε το 2-0. Πριν η Φόλενταμ συνειδητοποιήσει την εξέλιξη της αναμέτρησης ο Χέλγκερς έγραψε το 3-0 στο 20ο λεπτό «σφραγίζοντας» την άνετη επικράτηση των γηπεδούχων.