Τρίποντο ανάσας και ελπίδας για την Ομόνοια με «χρυσό» σκόρερ τον Τσέποβιτς!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 24.1.2022

Αγχώθηκε μα στάθηκε στο ύψος της!

Η Ομόνοια επικράτησε 2-1 της ΠΑΕΕΚ στο ΓΣΠ για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος και πήρε τρίποντο που της δίνει ανάσα και ελπίδα. Ο Κακουλλής άνοιξε το σκορ, ενώ ο Νάντο ισοφάρισε. Ο Τσέποβιτς, σκόραρε σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι (προηγήθηκε το παιχνίδι κυπέλλου) και ξέσπασε σε έξαλλους πανηγυρισμούς, καθώς αμφισβητήθηκε έντονα στην τρέχουσα σεζόν.

Η ομάδα της πρωτεύουσας έφτασε τους 27 βαθμούς ενώ η αντίστοιχη της Κερύνειας έμεινε στους 13. Η Ομόνοια μείωσε στο -8 από την κορυφή και περιμένει το αποτέλεσμα του ΑΕΚ-Ανόρθωση ώστε να γνωρίζει την ακριβή της θέση (τώρα βρίσκεται στην 4η και σε ενδεχόμενη νίκη των κυανόλευκων θα βρίσκεται στην 5η).

Το ματς…

Σαν να μην έγινε το πρώτο ημίχρονο στο γήπεδο της πρωτεύουσας καθώς οι φάσεις ήταν είδος προς… εξαφάνιση. Οι πράσινοι σημείωσαν μια και μοναδική ευκαιρία στο 42’ με τον Ντισκέρουτ να κάνει το τακουνάκι στην κίνηση, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, όμως ο Φραγκέσκου έδιωξε πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

Όσα δεν είδαμε στο πρώτο μέρος, τα είδαμε στο δεύτερο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν με πιο επιθετική προσέγγιση στο παιχνίδι, σημείωσαν αρκετές ευκαιρίες με πρωταγωνιστή τον Κακουλλή ο οποίος στο 55’ με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Πρόσεκ για το 1-0. Η ΠΑΕΕΚ όμως δεν πτοήθηκε και δύο λεπτά αργότερα με υποδειγματική αντεπίθεση και εύστοχο πλασέ του Νάντο έφερε το ματς στα ίσα.

Το «τριφύλλι» συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και στο 79’ από στατική φάση πήρε το τρίποντο που της δίνει σημαντική ανάσα. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ, ο Τσέποβιτς με κεφαλιά σκόραρε το δεύτερο και νικητήριο γκολ της ομάδας του.

90'+5 Τέλος του αγώνα.

90'+2 Μακρινό σουτ από τον Βαρέλα, απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

90' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

79' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ! Εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ, κεφαλιά του Τσέποβιτς και η μπάλα στα δίχτυα.

78' Κίτρινη στον Ενόχ.

77' Κίτρινη στον Νάντος.

76' Πολύ καλή αντεπίθεση από την ΠΑΕΕΚ, ο Νάντο εντελώς ανενόχλητος έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

76' Γύρισμα του Ντίσκερουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην εξωτερική των διχτύων.

70' Νέα κεφαλιά από τον Κακουλλή, ξανά δίπλα από την εστία του Πρόσεκ.

68' Κεφαλιά του Γιούστε, μόλις έξω η μπάλα.

62' Μεγάλη φάση για την Ομόνοια, σέντρα του Μποτεάκ αλλά δεν έπιασε την κεφαλιά ο Κακουλλής προ κενής εστίας.

61' Κεφαλιά του Κακουλλή, μάζεψε εύκολα ο Πρόσεκ.

57' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΕΕΚ! Μετά από σέντρα του Καπαρτή, ο Νάντο με εύστοχο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

55' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ! Μετά από λάθος στην άμυνα, ο Κακουλλής σταμάτησε την μπάλα και με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

53' Προβολή του Κακουλλή, έφυγε εκτός μετά από κόντρα η μπάλα.

48' Πλασέ του Μπάμπιτς, κόντραρε σε αμυντικός και έφυγε η μπάλα.

48' Επαναρχίζει το παιχνίδι.

47' Στο έδαφος ο Πρόσεκ μετά από τραυματισμό. Για λίγο διακοπή στο παιχνίδι.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

43' Κίτρινη στον Λοΐζου.

42' Εξαιρετική φάση για την Ομόνοια. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μιξ έπιασε το τακουνάκι στην κίνηση όμως αμυντικός της ΠΑΕΕΚ έδιωξε πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

38' Σέντρα σουτ από τον Γκόμεθ, απέκρουσε εύκολα ο Πρόσεκ.

32' Αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις στο παιχνίδι, γι' αυτό και ο ρυθμός δεν είναι ο καλύτερος.

25' 'Εκλεισε τους διαδρόμους η ΠΑΕΕΚ και βάζει δύσκολα στην Ομόνοια. Η ομάδα της Κερύνειας προσπαθεί να επιτεθεί μέσω αντεπιθέσεων.

18’ Συνδυάστηκαν εξαιρετικά Ασάντε-Λοΐζου όμως ο τελευταίος δεν κατάφερε να ελέγξει τη μπάλα.

14’ Σουτ του Μπάμπιτς, εύκολα στα χέρια του Φαμπιάνο.

10' Ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο χωρίς να προκύψει κάποια αξιόλογη φάση, έχει τον έλεγχο η Ομόνοια.

2' Κίτρινη στον Ντίας.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Ψάλτης, Γιούστε, Παναγιώτου, Λέτσιακς, Μιξ, Γκόμεθ, Μποτεάκ, Λοΐζου, Ασάντε (46' Τσέποβιτς), Κακουλλής (88' Χαραλάμπους).

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Πρόσεκ, Δημητρίου, Φραγκέσκου, Ομπανόρ, Κούρος, Ντίας (75' Αριστοτέλου6ς), Ενόχ, Σουμαόρο (86' Κωμοδίκης), Νάντο (86' Μίλιτς), Καπαρτής (75' Βαρέλα), Μπάμπιτς (64' Χαραλάμπους).

Σκόρερ: 55' Κακουλλής, 79' Τσέποβιτς / 57' Νάντο

Κίτρινες: 43' Λοΐζου / 2' Ντίας, 49' Κούρος, 77' Νάντο, 78' Ενόχ, 90'+3 Ομπανόρ

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας