Πολλές κίτρινες, κόκκινη, όχι όμως φάσεις και γκολ στο πρώτο της χρονιάς

Δημοσιεύθηκε 23.8.2024

Πολλές κίτρινες υπήρχαν, όπως και κόκκινη, αλλά δεν επεφύλασσε κάποιο γκολ το πρώτο παιχνίδι της σεζόν 2024-25, με την Ομόνοια Αραδίππου στην επιστροφή της στην Α’ κατηγορία μετά από 28 χρόνια να υποχρεώνει την Ανόρθωση στη ισοπαλία 0-0.

Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε την κατοχή της μπάλας στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, απείλησε σε κάποιες περιπτώσεις την εστία των τυπικά γηπεδούχων, όμως δεν βρήκε τον τρόπο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του πρώην τερματοφύλακά, Γκιόργκι Λόρια.

Μόλις στο 6’ το συγκρότημα του Γιαννάκη Οκκά είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Κονσεϊσάο να κάνει συρτή μπαλιά και τον Χρυσοστόμου από κοντά να κάνει το σουτ όμως δεν βρήκε στόχο. Από εκεί και πέρα, η μεγαλύτερη απειλή για την εστία του Λόρια ήταν στο 41’, με τον Γεωργιανό τερματοφύλακα να κόβει το σουτ του Ρόγκουλιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η «Κυρία» ήταν κάπως πιο απαιτητική, χωρίς όμως να απειλήσει αρκετές φορές. Μοναδική σοβαρή απειλή ήταν στο 59’ είχε τεράστια ευκαιρία με τον Κονσεϊσάο αρχικά να σημαδεύει το δοκάρι και στη συνέχεια ο Λόπες σε δυο προσπάθειες βρήκε σώματα αντιπάλων.

Επιπλέον, η ομάδα της Αμμοχώστου κινδύνεψε και με παραβίαση της εστίας της στο 84’ με τη μπάλα να φτάνει στον Γκόμες που με γυριστό σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Ζίβκοβιτς όμως η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια.

Σημειώνεται ότι η Ανόρθωση ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Παρούτη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αφού αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για προσπάθεια εκμαίευσης πέναλτι. Την πρώτη την είχε δεχθεί για διαμαρτυρίες ενώ έκανε προθέρμανση πριν από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του αγώνα

90+1' - ΚΟΚΚΙΝΗ. Ο Παρούτης δέχεται κίτρινη κάρτα για θέατρο. Είναι η δεύτερη και αποβάλλεται

89' - Από μακριά δοκίμασε ο Παρούτης, έξω το σουτ

84' - Η Ομόνοια Αραδίππου χάνει σημαντική ευκαιρία, με τη μπάλα να φθάνει στον Γκόμες πουμε γυριστό σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Ζίβκοβιτς όμως η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια

74' - Εκτέλεση φάουλ από τον Κονσεϊσάο, κεφαλιά ο Μλάντοβιτς, αρκετά έξω η μπάλα

59' - ΔΟΚΑΡΙ. Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Κονσεϊσάο από κοντά να βρίσκει το δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Λόπες προσπάθησε να σπρώξει αυτός τη μπάλα στα δίχτυα όμως βρήκε σε αντίπαλο

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

41' - Απειλεί η Ανόρθωση με τον Ρόγκουλιτς να κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι, με τον Λόρια να πέφτει και να αποκρούει

30' - Μετά από εκτέλεση φάουλ του Κίκο, ο Μλάντοβιτς βρέθηκε σε καλή θέση όμως δεν πρόλαβε να βάλει σωστά το πόδι

6' - Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Κονσεϊσάο έφυγε από τα δεξιά, έκανε τη συρτή μπαλιά, με τον Χρυσοστόμου να κάνει το πλασαριστό σουτ από κοντά όμως δεν βρήκε στόχο

3' - Σουτ από τον Αρτυματά, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

1' Έναρξη του αγώνα

ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡ.: Λόρια, Ζερόμ, Θεοχάρους, Γκόμες, Σιήκκης, Βρόντης (69' Χριστοδούλου), Μπάτζι, Δημητρίου (83' Ταβάρες), Αναστασίου (89' Αβραάμ), Μπόργκες (83' Τεϊσέιρα), Κούτσακος (69' Ποντικός)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Ζίβκοβιτς, Μουκαμπί (70' Παρούτης), Μλάντοβιτς, Χρυσόπουλος, Κονσεϊσάο, Αρτυματάς, Χρυσοστόμου (82' Σπόλιαριτς), Κίκο, Ρόγκουλιτς (70' Θεοδώρου), Γούλερι (86' Χαραλάμπους), Λόπες

ΣΚΟΡΕΡ:

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29' Bρόντης, 45+2' Γκόμες, 75' Ζερόμ, 80' Δημητρίου, 87' Ποντικός, 90+1' Ταβάρες / 45' Μλάντοβιτς, 51' Παρούτης, 62' Χρυσόπουλος

ΚΟΚΚΙΝΗ: 90+1' Παρούτης

* Στο 89' δέχθηκε κάρτα ο προπονητής της Ομόνοιας Αραδίππου, Ούγκο Μαρτίνς.

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος

4ος Διαιτητής: Κωνσταντινίδης Αντώνης