Έγινε της... κόκκινης στο τεράστιο διπλό της Πάφου στο Παραλίμνι!

Δημοσιεύθηκε 6:34 μμ Ενημερώθηκε 9:14 μμ

Τεράστια ανατροπή και τεράστιο διπλό για την Πάφο FC, που πέτυχε την πέμπτη της νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας με 2-1 την Ένωση στο Παραλίμνι και συνεχίζει να οδηγεί αλάνθαστη την κούρσα του πρωταθλήματος με 16 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εξαιρετικό σουτ του Ανδρέου στο 29’, με την ομάδα του Καρσέδο να κάνει ολική ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με τους Ζάιρο (75΄) και Γκολντάρ (88΄) με δύο ασίστ του Ζάζα που μπήκε αλλαγή. Με οχτώ παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα η Ένωση μετά από τις αποβολές των Μεντί (71΄), Σαμ (90+3΄) και Γιαντσούκοβιτς (90+6΄).

Μπήκε πολύ καλύτερη η Πάφος στο παιχνίδι και έχασε σημαντικές ευκαιρίες, με τους βυσσινί όμως να σκοράρουν κόντρα στη ροή του αγώνα με εξαιρετικό σουτ του Ανδρέου στο 29ο λεπτό. Παρά τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Γκούτμαν να προηγείται.

Μπορεί οι κυανόλευκοι να μπήκαν με επιθετική διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν καλά διαβασμένοι και αναχαίτιζαν τις περισσότερες προσπάθειές μέσα στα καρέ τους.

Ωστόχο, όσο πλησιάζαμε προς το φινάλε η πίεση από την Πάφο εντεινόταν, ενώ η προσπάθεια των βυσσινί για υπεράσπιση του 1-0 έγινε πιο δύσκολη μετά από την αποβολή του Μεντί στο 71΄. Η Πάφος ανέλαβε τα ηνία και με γκολ των Ζάιρο (75΄) και Γκολντάρ (88΄) γύρισε το παιχνίδι. Οι όποιες προσπάθειες των γηπεδούχων για την ισοφάριση εξανεμίστηκαν μετά από τις άλλες δύο κόκκινες που δέχθηκαν οι ποδοσφαιριστές τους (Σαμ, Γιιαντσούκοβιτς).

Tέλος της αναμέτρησης.

90+6΄Δεύτερη κίτρινη στον Γιαντσούκοβιτς, με οχτώ η Ένωση.

90+3΄ Κοκκινη στον Σαμ για αγκωνιά. Με εννέα συνεχίζει η Ένωση.

88΄- ΤΟ ΓΥΡΙΖΕΙ Η ΠΑΦΟΣ FC. Μετά από σέντρα του Ζάζα, ο Γκολντάρ με κοντινό πλασέ στέλνει την μπάλα στα διχτυα.

81΄- Μεγάλη απόκρουση από τον Αντεμπάγιο μετά από σουτ του Κορέια.

75΄- ΓΚΟΛ Η ΠΑΦΟΣ 1-1. Μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Ζάιρο με κεφαλιά φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

71΄ Δεύτερη κίντρινη στον Μεντί και κόκκινη. Με δέκα η Ένωση.

65΄ Σουτ του Τάνκοβιτς εντός περιοχής, μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια ο Αντεμπάγιο.

-Οι βυσσινί πιέζουν ψηλά και δυσκολεύουν την Πάφο να αναπτυχθεί.

-Διαβασμένη η άμυνα της Ένωσης στις περισσότερες προσπάθειες των κυανολεύκων.

60' -Κίτρινη κάρτα στον Καρσέδο για διαμαρτυρίες.

-Πιέζει η Πάφος για την ισοφάριση.

51΄- Προβολή του Γκολντάρ, σε ετοιμότητα ο Αντεμπάγιο.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45+1΄ Σουτ από τον Νατέλ εντός περιοχής, οι αμυντικοί διώχνουν τον κίνδυνο.

42΄ Κεφαλιά του Σούνιτς μετά από σέντρα του Τάνκοβιτς, η μπάλα έξω.

-Πιέζει η Πάφος για την ισοφάριση πριν το τέλος του ημιχρόνου.

29' - ΓΚΟΛ, 1-0 η ΕΝΩΣΗ: Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ανδρέου πέτυχε ένα πανέμορφο φαλτσαριστό γκολ. Πραγματική ζωγραφιά!

-Πολύ καλύτερη και δημιουργική Πάφος.

13΄ Ωραία πάσα του Νατέλ στον Ντάνκοβιτς, ο οποίος κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Αντεμπαγιό σώζει την εστία του. Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο.

10΄- Ωραία επιθετική προσπάθεια από την Πάφο, ο Άντερσον δεν προλαβαίνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα μέσα στη μεγάλη περιοχή.

8΄- Κίτρινη κάρτα στον Σίλβα για θέατρο στη μεγάλη περιοχή.

6΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Άντερσον, μπλοκάρει ο Αντεμπάγιο.

3'- Eπικίνδυνα ο Νατέλ μέσα στη μεγάλη περιοχή της Ένωσης, ανακόπτεται από τους αμυντικούς η προσπάθειά του.

Ξεκίνησε το παιχνίδι

ΕΝΩΣΗ: Αντεμπάγιο, Φλίτερ (46' Μεντί), Χούγκενγχουτ, Κορίνους, Χριστοφή, Κράινζ, Μαυρουδής (72΄ Μιλίντεβιτς), Γκότλιπ, Ανδρέου (75' Γιαντσούκοβιτς), Χαραλάμπους (68΄ Έντσον), Σαμπού (68΄ Σαμ).

ΠΑΦΟΣ: Μιχαήλ, Μπρούνο, Γκολντάρ, Μπουκαμίρ, Σίλβα (46΄ Ζάιρο), Κίνα, Σούνιτς, Τάνκοβιτς, Νατέλ (46΄Ζάζα), Κορέια, Άντερσον.

ΣΚΟΡΕΡ: - / -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: - / 8΄ Σίλβα, 35' Χούγκενγχουτ, 56΄ Μεντί

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αργυρού Μ. Ανδρέας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος

VAR: Αντωνίου Μενέλαος

AVAR: Βασιλείου Αδάμος