Νίκησε την ΑΕΛ ο ΑΠΟΕΛ

Δημοσιεύθηκε 18.4.2024

Ο ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με την Payabl. EKA ΑΕΛ, επικρατώντας με 74-69. Κορυφαίος του αγώνα ο Blackmon με 31 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Με την έναρξη του αγώνα η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που πήρε πρώτη προβάδισμα με τη βολή του Flowers (1-0), με τον ΑΠΟΕΛ να απαντά με 3 εύστοχες βολές του Blackmon. Το τρίποντο του Γεωργακούδη στο 3’ έδωσε προβάδισμα 7 πόντων για τους γηπεδούχους, ενώ στο 5’ η διαφορά έφτασε στο +10. Η ομάδα της Λευκωσίας ήταν μπροστά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 35-28 με το τρίποντο του Davis στο 19’, και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 40-28.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» Λεμεσού μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, μειώνοντας σε 42-35 στο 33’. Το τρίποντο του Μονιάτη στο 24’ μείωσε τη διαφορά στο +8 (45-38), ενώ με τρίποντο του Παπαμιχαήλ στο 26’ διαμόρφωσε το 53-43 για τον ΑΠΟΕΛ.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η ΑΕΛ πίεσαν για να γυρίσουν το σκορ. Με τον Flowers να ευστοχεί σε τρίποντο στο 35’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 68-64, ενώ με το λεϊ απ του Γεωργίου στο 37’ η διαφορά μειώθηκε στο -1 (70-69). Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά του και πήρε τη νίκη με 74-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-13, 40-28, 61-54, 74-69

ΑΠΟΕΛ Περεστρόικα (Νικόλας Παπαδόπουλος)

Blackmon 31 (2), Koιλαράς 6 (2), Γεωργακούδης 3 (1), Mckinnis 17, Νοττατζ 2, Γιανναράς 4, Παπαμιχαήλ 8 (2), Σοφοκλέους, Πυρίλλης, Galloway 3 (1)