Δεν σηκώνει κεφάλι η ΑΕΚ, νέα έκπληξη από Εθνικό

Δημοσιεύθηκε 9:00 μμ Ενημερώθηκε 9:06 μμ

«Τσίμπησε» βαθμό μέσα στην Αρένα ο ψυχωμένος και νοικοκυρεμένος Εθνικός Άχνας, έπειτα από ένα «πλούσιο» παιχνίδι (2-2).

Το συγκρότημα του Μπαντία «κοίταξε στα μάτια» την ΑΕΚ, δείχνοντας σε ακόμα ένα παιχνίδια τα διαπιστευτήριά του.

Η ΑΕΚ πέταξε στα σκουπίδια ένα ολόκληρο 45λεπτο, ενώ στην επανάληψη δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ της ανατροπής για να διασφαλίσει τη νίκη της. Τρίτο σερί αποτυχημένο αποτέλεσμα για τους Λαρνακείς στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο μέρος ο Εθνικός «βραχυκύκλωσε» την ΑΕΚ με την εξαιρετική ανασταλτική του λειτουργία. Έκλεινε σωστά τους διαδρόμους προς την εστία του Φλόρες και ήταν επικίνδυνος όταν έβγαινε ταχύτατα στην κόντρα. Στο 22΄ «πάγωσε» την Αρένα με το εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Γκονζάλες (0-1). Η ΑΕΚ «ξύπνησε» κι έβγαλε αντίδραση μετά το γκολ που δέχθηκε. Άσκησε πίεση, έφτιαξε ευκαιρίες και πάλι, όμως, φάνηκε η αδυναμία των επιθετικών της στο εύκολο γκολ. Όποτε χρειάστηκε να επέμβει ο Φλόρες, αποδείχθηκε φύλακας άγγελος για την ομάδα του. Η ΑΕΚ του πρώτου 45λεπτου είχε πολλές ανορθογραφίες στο βασικό της σχήμα.

Στην επανάληψη το γήπεδο κατηφόρισε. Οι αλλαγές του Μπεργκ έκαναν πιο ορθόδοξο το σχήμα της ομάδας του. Η ΑΕΚ έγινε… άλλη ομάδα. Μπήκε φουριόζα και στο 55΄ ο Γκάμα με ωραίο σουτ από πλάγια θέση έφερε το ματς στα ίσα (1-1). Οι Λαρνακείς συνέχισαν να παίζουν τον Εθνικό όπως «η γάτα το ποντίκι» και στο 63΄ ο Αιτόρ «γύρισε» το ματς (2-1). Κόντρα στη ροή του αγώνα, όμως, ο Εθνικός, ο οποίος δεν πτοήθηκε από την εις βάρος του εξέλιξη, εκμεταλλεύτηκε μια αδράνεια των γηπεδούχων και ο Λίπσκι ισοφάρισε σε 2-2 στο 71΄. Οι Αχνιώτες άντεξαν στην πίεση κι επέστρεψαν στην βάση τους μ’ έναν πολύτιμο βαθμό.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μιραμόν (46΄ Ναλί), Εκπολό, Ρομπέρζ, Μιλίσεβιτς, Λέδες, Μπονς (85΄ Ρόντεν), Αιτόρ, Φαράζ, Καμπρέρα (70΄ Αντζιέλσκι), Σολ (46΄ Γκάμα)

ΕΘΝΙΚΟΣ: Φλόρες, Ιωάννου (68΄ Σόμπιεχ), Οφόρι (85΄ Μπεχλιβάνης), Μπαχανάγκ, Παναγιώτου, Μ. Στυλιανού (52΄ Λομοτέι), Γκονζάλες (52΄ Μπρενό), Λίπσκι, Ντε Ιριόντο (68΄ Σαατί), Αντερένγκεν, Μπονέτο

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ο Κωνσταντίνος Φωτίου δεν έκανε το μεγάλο λάθος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 41΄ Καμπρέρα / 3΄ Ντε Ιριόντο, 26΄ Μπονέτο, 45+4΄ Λίπσκι, 87΄ Μπρενό, 90΄ Σαατί

71' ΓΚΟΛ, 2-2 ισοφαρίζει ο Εθνικός! Με κεφαλιά-ψαράκι του Λίπσκι μετά από σέντρα του Μπονέτο.

71' Ανγκιέλσκι στη θέση του Καμπρέρα.

68' Σόμπιεχ αντί Ιωάννου, Σάντι αντί Ντε Ιριόντο

63' ΓΚΟΛ, 2-1 η ΑΕΚ γυρίζει το ματς με τον Αϊτόρ! Με κεφαλιά που κόντραρε, μετά από εκτέλεση φάουλ του Λέδες.

55' ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η ΑΕΚ με Γκάμα! Μπήκε από αριστερά στην περιοχή με εξαιρετική ατομική ενέργεια και νίκησε τον Φλόρες με διαγώνιο σουτ.

53' Αλμέιδα και Λομοτέι αντί Γκονζάλεθ και Στυλιανού.

49' Απειλεί η ΑΕΚ με Αϊτόρ, έξω το κοντινό του σουτ.

48' Σπουδαία φάση για τον Εθνικό, ο Αντερέγκεν ηττάται στο τετ-α-τετ από τον Αθανασιάδη.

46' Ναλί και Γκάμα στις θέσεις των Μιραμόν και Σολ.

45+4' Κίτρινη στον Λίπσκι.

45+2' Απειλεί η ΑΕΚ με Καμπρέρα, έξω η κεφαλιά του.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

42' Κεφαλιά του Σολ, μάζεψε ο Φλόρες. Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ.

41' Κίτρινη στον Καμπρέρα.

32' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ, ξανά σώζει ο Φλόρες στο πλασέ του Φαράζ.

31' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ, τρομερή απόκρουση του Φλόρες στο κοντινό πλασέ του Καμπρέρα.

26' Κίτρινη στον Μπονέτο.

22' ΓΚΟΛ, 1-0 ο Εθνικός! Με εξαιρετικό ανάποδο του Γκονζάλεθ.

14' Πρώτη φάση για την ΑΕΚ με σουτ του Καμπρέρα, δεν βρήκε στόχο.

13' Απειλεί ξανά ο Εθνικός με σουτ του Γκονζάλεθ, έξω.

8' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό, με πλασέ του Μπονέτο από την καρδιά της περιοχής μετά από γύρισμα του Iωάννου, μόλις έξω!

3' Κίτρινη κάρτα στον Ντε Ιριόντο.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μιραμόν (46΄ Ναλί), Μιλίτσεβιτς, Εκπολό, Ρομπέρζ, Λέδες, Φαράζ, Πονς, Αϊτόρ, Καμπρέρα (71΄ Αγκιέλσκι), Σολ (46΄ Γκάμα)

ΕΘΝΙΚΟΣ: Φλόρες, Ιωάννου (68' Σόμπιεχ), Στυλιανού (53΄ Λομοτέι), Παναγιώτου, Μπάχανακ, Οφόρι, Ντε Ιριόντο (68' Σάντι), Λίπσκι, Μπονέτο, Γκονζάλεθ (53΄ Αλμέιδα), Αντερέγκεν.

ΣΚΟΡΕΡ: 55΄ Γκάμα, 63΄ Αϊτόρ / 22΄ Γκονζάλεθ, 71΄ Λίπσκι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 41΄ Καμπρέρα / 3΄ Ντε Ιριόντο, 26΄ Μπονέτο, 45+4΄ Λίπσκι

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φωτίου Κωνσταντίνος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Π. Γιώργος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος

4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας