Λετονία - Κύπρος - Αυστρία... Με μία βαλίτσα στο χέρι...

Δημοσιεύθηκε 14.7.2024

Με νίκη έκλεισε τα φιλικά, αλλά και τον κύκλο προετοιμασίας του στη Λετονία ο Άρης. Οι πράσινοι επικράτησαν προχθές με 5-1 της Riga ΙΙ αφήνοντας πολύ καλές εντυπώσεις. Σήμερα το πρωί η αποστολή αναχώρησε για την Κύπρο, ενώ η συνέχεια της προετοιμασίας θα δοθεί στην Αυστρία, όπου θα αναχωρήσει στις 19 Ιουλίου.

Στο τελευταίο φιλικό ο Άρης άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, σκοράροντας πέντε διαφορετικοί ποδοσφαιριστές. Το σκορ άνοιξε ο Γκομίς στο 27’. Πέντε λεπτά αργότερα ο Στρούσκι σημείωσε το 2-0, ενώ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (44’) ο Μοντνόρ πέτυχε το 3-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης παρατάχθηκε με διαφορετική εντεκάδα, αλλά συνέχισε να ελέγχει πλήρως τον αγώνα. Στο 70ο λεπτό ο Λέο Μπένγκτσον ανέβασε το σκορ στο 4-0 και δυο λεπτά αργότερα, στο 72’ ο Σεμέδο πέτυχε το 5-0. Οι Λετονοί κατάφεραν να μειώσουν στο τελικό 5-1 στο 75’.