Πετροκούπ - ΑΠΟΕΛ: Το καθήκον του με «ζωγραφιά» Μαρκίνιος!

Δημοσιεύθηκε 30.7.2024

Ο ΑΠΟΕΛ εξήλθε ισόπαλος 1-1 με την Πετροκούπ στο Ζίμπρου και σε συνδυασμό με το 1-0 του ΓΣΠ πήρε την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρου του Champions League, εξασφαλίζοντας παράλληλα παρουσία στους ομίλους του Conference League.

Οι γαλαζοκίτρινοι έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να μετατρέψουν σε γκολ μία από τις έξι τουλάχιστον μεγάλες χαμένες φάσεις τους. Πιο απαιτητικοί στο β΄μέρος οι Μολδαβοί που πήγαν να «παγώσουν» τους πρωταθλητές όμως ο ΑΠΟΕΛ είχε άμεση απάντηση στο γκολ του Πλάτικα στο 60΄ με το γκολ του Μαρκίνιος στο 66΄.

Κυρίαρχος αλλά άστοχος στο πρώτο μέρος

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, ο ΑΠΟΕΛ πήρε τον έλεγχο του ματς και «πυροβολούσε» την αντίπαλη περιοχή χωρίς ωστόσο να πετύχει το ζητούμενο. Συγκεκριμένα, ο επιθετικός μονόλογος των γαλαζοκιτρίνων ξεκίνησε από το 23ο λεπτό και είχε διάρκεια σχεδόν έως το τέλος του πρώτου μέρους. Πρώτος απείλησε ο Ντράζιτς με σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο τερματοφύλακας είχε απάντηση. Στο 26΄ήταν η σειρά του Σούσιτς να κάνει ένα σουτ έξω από την περιοχή όμως και πάλι ο αντίπαλος γκολκίπερ απέκρουσε. Στο 28΄ο Ντράζιτς σημάδεψε το δοκάρι με πλασέ από πλάγια θέση ενώ στο 33΄ ο Σαρφό πάτησε περιοχή, έκανε το πλασέ όμως σημάδεψε τον Σμαλενέα ενώ στην επαναφορά ο Ντράζιτς ήταν άστοχος.

Είχε άμεσα απάντηση με Μαρκίνιος

Οι Μολδαβοί ήταν πιο απαιτητικοί στα πρώτα λεπτά του β΄μέρους και κατάφεραν στο 60΄να ανοίξουν το σκορ με σουτ του Πλάτικα εκτός περιοχής. Το προβάδισμα τους ωστόσο δεν κράτησε για πολύ αφού έξι λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε με φοβερό γκολ του Μαρκίνιος. Ο Βραζιλιάνος στόπαρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, ξεπέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και πριν η μπάλα σκάσει στο χόρτο εκτέλεσε για το 1-1 των γαλαζοκιτρίνων. Ο ΑΠΟΕΛ στην συνέχεια κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό χάνοντας μάλιστα ευκαιρίες για να φύγει με το διπλό από το Κισινάου. Πιο μεγάλη φάση ήταν αυτή του Δώνη στο 85΄με τον Ελλαδίτη ωστόσο να μην καταφέρνει στο τετ α τετ να νικήσει τον τερματοφύλακα της Πετροκούπ.

ΓΚΟΛ: 60΄Σ.Πλάτικα/66΄Μαρκίνιος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 41΄Μούντρατς/45' Τεχέρα, 64΄Μαρκίνιος, 86΄Σατσιάς

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ:

Πετροκούπ: Σμαλενέα, Κοβάλ, Σ. Πλάτικα, Μούντρατς, Ντουάνλα, Ι.Ζιαρντάν, Λούκου, Αμπάνια, Πούσκας (73΄Ντέμια) Άμπρος (86΄Σάντου) Μ. Πλάτικα (73΄Καρούτου) Λουπάν (37΄Β.Ζιαρντάν)

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Τεχέρα (85΄Σατσιάς) Μαρκίνιος (67΄Μάγιερ) Σούσιτς, Κιντιγιά, Ντράζιτς (85΄Τσεπάκ) Σαρφό (67΄Ελ Αραμπί) Κονσταντίνοφ, Εντογκαλά (67΄Δώνη)

Διαιτητής: Fedayi San

ΒΑΡ: Lukas Fähndrich