«Χρυσός» Βέγκχορστ, λύτρωσε τους Ολλανδούς!

Δημοσιεύθηκε 16.6.2024

Οι Ολλανδοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όμως η ποιότητα και η θέληση της για την νίκη την οδήγησαν σε αγχωτική επικράτηση με 1-2 επί των Πολωνών

Μια χορταστική ματσάρα, με του Πολωνούς να μπαίνουν δυναμικά και να παγώνουν το σύνολο των Ολλανδών του Κούμαν, όμως, λίγο η ποιότητα, λίγο και η φανέλα μίλησαν στο δεύτερο ημίχρονο και οι "οράνιε" πήραν το τρίποντο της νίκης, ξεκινώντας με το δεξί στην διοργάνωση.

Η Πολωνία άνοιξε το σκορ κόντρα στη ροή του παιχνιδιού. Ο Ζιελίνσκι εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, με τη μπάλα να πάει στη μικρή περιοχή και τον Μπούκσα να πιάνει τη γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, για να νικήσει τον Φερμπρούχεν.

3 λεπτά αργότερα οι Ολλανδοί έφτασαν μια ανάσα από το γκολ. Μεγάλη ευκαιρία για τους Οράνιε να φέρουν το ματς στα ίσα με το γυριστό σουτ του Φαν Ντάικ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, διατήρησε ανέπαφη την εστία του ο Σέσνι.

Οι παίκτες του Κούμαν απέκτησαν την κυριαρχία στο παιχνίδι, όμως το γκολ δεν έρχονταν. Και ο χρόνος άρχισε να πιέζει, με τους Πολωνούς να θέλουν να πάνε στην ανάπαυλα με το 1-0 υπερ τους.

Η Ολλανδία άξιζε την ισοφάριση και την βρήκε πριν φτάσουμε στο ημίωρο, με τον Χάκπο να κάνει το δυνατό σουτ εκτός περιοχής και τη μπάλα να αλλάζει πορεία κοντράροντας και να ξεγελά τον Σέσνι, καταλήγοντας στα δίχτυα για το 1-1.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με ανοιχτούς λογαριασμούς για το δεύτερο ημίχρονο. Οι Ολλανδοί μπήκαν δυνατά στην επανάληψη, οι προσπάθιες του Ντεπάι και του Χάκπο όμως κατέληγαν στον Σέζνι. Με τις αλλαγές στο τελευταίο 20λεπτο όμως όλα άλλαξαν.

Ο Βέγκχορστ αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή για τον Κούμαν, με τον Άκε να βγάζει κάθετη πάσα στην καρδιά της άμυνας της Πολωνίας και τον υψηλόσωμο φορ να εκτελεί τον Σέσνι με άψογο πλασέ με το αριστερό.

Το τελικό 1-2 δίνει στην Ολλανδία ψυχολογία, παράλληλα προβληματίζει τον προπονητή των "οράνιε" για την συνέχεια. Με την ομάδα του να παθαίνει αρκετά black out και να δείχνει πως θέλει δουλειά για να φτάσει μακριά στον θεσμό.

Πολωνία: Σέσνι, Σάλαμον, Μπέντναρεκ, Κίβιορ, Φρανκόφσκι, Ζιελίνσκι, Ρόμαντσουκ, Ζαλέφσκι, Ουρμπάνσκι, Μπούκσα, Σ. Σιμάνσκι.

Ολλανδία: Φερμπρούχεν, Ντάμφρις, Ντε Φράι, Φαν Ντάικ, Άκε, Σούτεν, Ρέιντερς, Φέρμαν, Σίμονς, Μέμφις, Χάκπο.

sdna.gr

BINTEO: Iσοπαλία που γέμισε χαμόγελα τη Δανία κόντρα στη Σερβία που είπε... αντίο

ΒΙΝΤΕΟ: Πρωτιά με... προβληματισμό για Αγγλία, χαμογέλασε και η Σλοβενία ως 3η

H ατυχία του Τερ Στέγκεν λόγω... Νόιερ

BINTEO: Η Αυστρία έκανε το... μπαμ, «λύγισε» την Ολλανδία και κατέκτησε την κορυφή του 4ου ομίλου!