Ξύπνησε αργά, αλλά έχασε το… τρένο της Ευρώπης η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση πλήρωσε το τραγικό πρώτο ημίχρονο στην Ελβετία και έμεινε εκτός Ευρώπης, καθώς ηττήθηκε από την Βασιλεία με 3-2 στο πλαίσιο του γ’ προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ. Σκόρερ για την Ανόρθωση οι Βργκοτς (45’) και Κβιλιτάια (66’), ενώ για την Βασιλεία σκόραραν οι Βίντμερ (4’), Κάμπο (12’), αυτ. Αμπαρτζουμπιάν (21’). Αποβλήθηκαν Οκριασβίλι (50’) και Φαν Μος (86’).

Η «Μεγάλη Κυρία» δέχθηκε τρία γκολ σε 17 λεπτά (4’-21’), αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να δώσει την πρόκριση στην ομάδα του Κετσπάγια.

Αυτό που κρατάει ο Γεωργιανός είναι η αντίδραση που έβγαλε η ομάδα του. Αν και έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές (αποβλήθηκε στο 50’ για θέατρο ο Οκριασβίλι), οι κυανόλευκοι πάλεψαν απέναντι σε μία σπουδαία ομάδα και έπεσαν μαχόμενοι.

Ψυχρολουσία…

Σε καμία περίπτωση δεν μπήκε στο πνεύμα του αγώνα το πρώτο ημίχρονο η Ανόρθωση. Οι ποδοσφαιριστές του Τιμούρ Κετσπάγια είχαν να αντιμετωπίσουν μία σπουαδαία ομάδα όπως η Βασιλεία και γνώριζαν εξ αρχής ότι θα έπρεπε να είναι απόλυτα συγκεντρωμένοι. Παρ’ όλα αυτό μπήκαν στο γήπεδο… μουδιασμένα και μέσα σε 21’ δέχθηκαν τρία τέρματα χωρίς να αντιδράσουν.

Η Βασιλεία προηγήθηκε στο 4’ (1-0) με τον Βίντμερ, ενώ στο 12’ (2-0) ο Κάμπο εκμεταλύθηκε το τραγικό διώξιμο του Μαργκάσα και διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Δεν έφθανε αυτό, καθώς τα λάθη δεν σταμάτησαν, με τον Αμπουρτζαμίαν στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Λόρια (21’, 3-0).

Η ομάδα του Τιμούρ προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε με το γκολ του Βργκοτς (45’, 3-1), να δίνει κάποιες ελπίδες στην Ανόρθωση, αλλά όλοι ένοιωθαν πλέον ότι ήταν αργά…

«Μαχητική ψυχή», αλλά…

Δεν έφθανε το κακό πρώτο ημίχρονο, η Ανόρθωση έμεινε μόλις στο 50’ με δέκα ποδοσφαιριστές (αποβολή Οκριασβίλι, δέχθηκε δεύτερη κίτρινη για θέατρο) και έκανε το έργο της «Μεγάλης Κυρίας» ακόμη πιο δύσκολο.

Εκεί νομίζαμε πως όλα είχαν τελειώσει, ο Αμπαρτζουμίαν ανατράπηκε στην περιοχή από τον Παντούλα, με τον Κβιλιτάια να σκοράρει και να βάζει «φωτιά» στον αγώνα (66’, 3-2). Η Ανόρθωση πήρε τα πάνω της και αν και με δέκα ποδοσφαιριστές έψαξε το γκολ που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση.

Η είσοδος του Μίχα έδωσε τόνο και αυτοπεποίθηση στους κυανόλευκους, οι οποίοι μέχρι το τέλος προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης. Η Βασιλεία έμεινε και εκείνη με δέκα ποδοσφαιριστές (αποβλήθηκε ο Φαν Μος), ωστόσο τα πράγματα δεν άλλαξαν και οι Ελβετοί πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΣΚΟΡΕΡ: 4′ Βίντμερ, 12′ Κάμπο, 22 αυτ. Αμπαρτζουμπιάν – 45′ Βργκοτς, 67′ πεν. Κβιλιτάια

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βίντμερ, Αλντερέτε, Φον Μος – Οκριασβίλι, Αμπαρτζουμιάν, Κβιλιτάια.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: Οκριασβίλι, Φαν Μος

ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Νίκολιτς, Φαν Βόλφσβινκελ, Κόμερτ, Βίντμερ, Αλντερέτε, Κάμπο (86′ Φαν Ντερ Βερφ), Μπουλουλού (60′ Φον Μος), Στόκερ (71′ Ομπερλίν), Καμπράλ, Φράι, Παντούλα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Σίλντελφελντ, Νταουσβίλι, Σελίν (78΄Γκαλίτσιος), Βργκοτς, Αμπαρτζουμιάν, Κ. Αρτυματάς, Μαργκάσα (62′ Μίχα), Κορέια, Οκριασβίλι, Κβιλιτάια.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

90+4′ Σουτ του Κβιλιτάια, με δυσκολία έδιωξε ο Νίκολιτς.

87′ Κόκκινη στον Φαν Μος! Με δέκα συνεχίζει και η Βασιλεία.

85′ – Άλλα πέντε λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης.

73′ – Εμφανώς καλύτερη η Ανόρθωση, ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης!

66′ – ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Σκόρερ ο Κβιλιτάια, ο οποίος μετουσίωσε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Αμπαρτζουμιάν.

62′ Στην θέση του Μαργκάσα ο Μίχα. Ντεμπούτο για το νέο απόκτημα της Ανόρθωσης.

60′ Προσπάθησε να ξεγελάσει τον διαιτητή ο Οκριασβίλι και το πλήρωσε με την αποβολή.

51′ – Κόκκινη στον Οκριασβίλι! Ο Γεωργιανός δέχθηκε δεύτερη κίτρινη και άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές.

46′ – Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45′ – 3-1! Μειώνει στο σκορ με σουτ του Βργκοτς η Ανόρθωση!

39′ – Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα η Ανόρθωση…

23′ Τραγική αντίδραση από τον Λόρια και τον Αμπαρτζουμιάν, ο οποίος στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

20′ – Δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα για την Ανόρθωση, η οποία αν θέλει να περάσει στην επόμενη φάση θα πρέπει να ανατρέψει το 2-0.

12′- 2-0 για την Βασιλεία. Ο Μαργκάσα έκανε τραγικό λάθος και ο Κάμπο νίκησε με ωραίο τρόπο τον Λόρια.

4′ – 1-0 για τη Βασιλεία. Ολιγωρία στην άμυνα της Ανόρθωσης. Ο Βίντμερ έπιασε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και νίκησε τον Λόρια.

1′ – Άρχισε ο αγώνας!