«Βραχυκύκλωσε» τον ΠΑΟΚ και έβαλε στο τσεπάκι €570.000!

Η 3η Δεκεμβρίου θα γραφτεί στα χαρτιά της ιστορίας της Ομόνοιας καθώς σε αυτήν την ημερομηνία πέτυχε την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη σε φάση ομίλων. Οι πράσινοι «βραχυκύκλωσαν» τον ΠΑΟΚ και επικράτησαν με 2-1, βάζοντας συνάμα τέλος σε ένα αρνητικό σερί εννιά αγώνων χωρίς να γευθούν το νέκταρ της επιτυχίας.

Επιτέλους νίκη λοιπόν για την Ομόνοια, η οποία μπορεί να μην έχει βαθμολογική σημασία αφού μετά την επικράτηση της Αϊντχόφεν στην Ισπανία απέναντι στη Γρανάδα (0-1) βρήκαν κάτοχο τα δύο εισιτήρια για τους «32», όμως ήταν μια πολύ τονωτική ένεση ενόψει του πρωταθλήματος αλλά και για την… τσέπη της. Θα βάλει στα ταμεία της €570.000 που δίνει η UEFA. Μπορεί να μην έφτασε σε υψηλά επίπεδα απόδοσης, εντούτοις αμυντικά ήταν σχεδόν… τέλεια. Πλέον επικεντρώνεται στο πρωτάθλημα και στο «αιώνιο» ντέρμπι της Δευτέρας με αντίπαλο τον ΑΠΟΕΛ.

Πράσινος αιφνιδιασμός

Η νεανική επίθεση που επέλεξε ο Χένινγκ Μπεργκ με Κακουλλή, Τζιωνή, Λοΐζου και Σενέ λειτούργησε εξαιρετικά στο πρώτο 20λεπτο, με τους πράσινους να αιφνιδιάζουν τον ΠΑΟΚ. Η υπεροχή καρποφόρησε, με τον Κακουλλή στο 9′ να παίρνει το ριμπάουντ από το σουτ του Σενέ και την απόκρουση του Ζίβκοβιτς και να σκοράρει. Στάθηκε άτυχος όμως αφού στο 21′ έγινε αλλαγή αφού τραυματίστηκε λίγα λεπτά νωρίτερα (18′) σε μια φάση όπου η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι. Ήταν δύσκολη αλλά φάνηκε να υπάρχει παράβαση.

Η είσοδος του Σέχου την έκανε πιο… αμυντικογενή, γεγονός που αξιοποίησε ο ΠΑΟΚ και έγινε πιο επιθετικός. Πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ με τον Τζιόλη στο 39′, μετά από όμορφες εναλλαγές με τους συμπαίκτες του. Δύο λεπτά μετά, και οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι για παράβαση του Λούφτνερ στον Σφιντέρσκι. Και εδώ όμως ήταν μια δύσκολη φάση.

Εύστοχος και 2-1

Δυναμικά μπήκε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος και στο 47′ ο Ελ Καντουρί από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα έξω. Ωστόσο, τη μεγάλη ευκαιρία απώλεσε η Ομόνοια στο 50′ με τον Ζίβκοβιτς να λέει «όχι» στον Σενέ και στη συνέχεια το σουτ του Τζιωνή σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να είχαν την κατοχή, εντούτοις η Ομόνοια με τους Λανγκ, Λούφτνερ και Χούμποτσαν κέρδισε κάθε μάχη στον αέρα και δεν επέτρεψε πολλές επικίνδυνες φάσεις. Και στο 84′ βρήκε και γκολ, με τον Γκόμεθ να εκτελεί σωστά από την άσπρη βούλα σε πέναλτι που κέρδισε ο Λοΐζου. Στα λεπτά που απέμειναν, κράτησε με σχετική ευκολία την μπάλα και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη σε φάση ομίλων.