ΒΙΝΤΕΟ: «Το γκολ του αιώνα» τέσσερα λεπτά μετά το «χέρι του Θεού»!

Τα δύο πιο διάσημα γκολ του Ντιέγκο Μαραντόνα έχουν επιτευχθεί στο ίδιο παιχνίδι.

Ο Αργεντινός θρύλος, που από χθες (25/11) δεν βρίσκεται πια στη ζωή και βύθισε στο πένθος το παγκόσμιο ποδόσφαιρο, κατάφερε να… γράψει ιστορία δύο φορές κατά τη διάρκεια του αγώνα της εθνικής του με την Αγγλία το 1986 (22 Ioυνίου) για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου (2-1).

Ο Μαραντόνα άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό με το (αντικανονικό) γκολ που χαρακτηρίστηκε (αρχικά από τον ίδιο) «το χέρι του Θεού» (και μέχρι και σήμερα δεν χωνεύεται από τους Άγγλους), ενώ μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα (55′), σκόραρε με εκείνο το επικό σλάλομ, που ψηφίστηκε από τη FIFA ως το κορυφαίο γκολ του 20ού αιώνα.

Στο 81′ ο Γκάρι Λίνεκερ μείωσε σε 2-1 όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει η Αγγλία την πορεία των Αργεντινών και του σπουδαίου Ντιέγκο για τον τελικό και την κατάκτηση (απέναντι στη Δυτική Γερμανία) του Μουντιάλ.