Β’ Κατηγορία: «Πάρτι» Ντιούφ απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα, μεγάλο διπλό η Καρμιώτισσα (βαθμολογία)

Τεράστιας σημασίας νίκη με ανατροπή επί της Νέας Σαλαμίνας πήρε ο Ερμής, ο οποίος επικράτησε με 3-2 έχοντας απόλυτο πρωταγωνιστή τον Πάπα Ντιούφ που πέτυχε χάτ-τρικ με κεφαλιές!

Οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο μεγάλο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της Β’ Κατηγορίας στο ΓΣΖ, χάρη σε γκολ του Φελίπε στο 7ο λεπτό, όμως ακολούθως… ανέλαβε ο Ντιούφ.

Ο Σενεγαλέζος επιθετικός πήρε ξανά το όπλο του και αφότου ισοφάρισε στο 30′, έφερε «τούμπα» το ματς στο 47′, ενώ βρήκε και τρίτο γκολ στο 80′ (όλα με το κεφάλι). Ο 32χρονος Αφρικανός παραμένει ο μοναδικός σκόρερ του Ερμή στο πρωτάθλημα, έχοντας πετύχει και τα έξι τέρματα των «φτεροπόδαρων»!

Η Νέα Σαλαμίνα δεν μπόρεσε να καταφέρει κάτι περισσότερο από το να μειώσει στο 95′ σε 3-2 με τον Γκολομπάρτ.

Χάρη στη μεγάλη του νίκη, ο Ερμής έφτασε τους οκτώ βαθμούς κι ανέβηκε στην τέταρτη θέση, αφήνοντας στους επτά την προσφυγική ομάδα.

Στο άλλο παιχνίδι της Παρασκευής, η Καρμιώτισσα πήρε μεγάλο διπλό επί του Ονήσιλου, με 3-1. Οι Πολεμιδιώτες έφτασαν τους εννέα βαθμούς κι έπιασαν στη δεύτερη θέση την Ομόνοια 29Μ (έχει αγώνα λιγότερο), ξεπερνώντας -και- την ομάδα της Σωτήρας που παρέμεινε στους οκτώ βαθμούς κι έπεσε στην τέταρτη θέση.

Η αγωνιστική συνεχίζεται αύριο, με την πρωτοπόρο ΕΝΠ να φιλοξενεί την Ολυμπιάδα και τη δεύτερη Ομόνοια 29Μ να υποδέχεται την Ξυλοτύμπου.

Η 5η αγωνιστική

Παρασκευή 15/10

Ερμής Αραδίππου – Νέα Σαλαμίνα 3-2
Ονήσιλος Σωτήρας – Καρμιώτισσα Πολεμιδιών 1-3

Σάββατο 16/10 (15:30)
Ομόνοια 29ης Μαΐου – Π.Ο. Ξυλοτύμπου
Αναγέννηση Δερύνειας – Οθέλλος Αθηαίνου
Αλκή Ορόκλινη – Ακρίτας Χλώρακας
Ένωση Νέων Παραλιμνίου – Ολυμπιάς Λυμπιών

Κυριακή 17/10 (15:30)
ΑΣΙΛ Λύσης – Αγία Νάπα
Αχυρώνας Λιοπετρίου – Ομόνοια Αραδίππου

Η βαθμολογία

1. Ένωση Νέων Παραλιμνίου 10
2. Ομόνοια 29ης Μαΐου 9
3. Καρμιώτισσα Πολεμιδιών 9 (+1 αγώνα)
4. Ερμής Αραδίππου 8 (+1 αγώνα)
5. Ονήσιλος Σωτήρας 8 (+1 αγώνα)
6. Νέα Σαλαμίνα 7 (+1 αγώνα)
7. Ολυμπιάς Λυμπιών 7
8. Αλκή Ορόκλινη 7
9. Ακρίτας Χλώρακας 6
10. Αχυρώνας Λιοπετρίου 6
11. Π.Ο. Ξυλοτύμπου 6
12. Οθέλλος Αθηαίνου 4
13. ΑΣΙΛ Λύσης 3
14. Ομόνοια Αραδίππου 3
15. Αναγέννηση Δερύνειας 2
16. Αγία Νάπα 1