Τρίποντο-ανάσα για τη Δόξα

Τρίποντο ανάσα για τη Δόξα, της έμεινε… η προσπάθεια της ΠΑΕΕΚ. Οι πράσινοι της Κατωκοπιάς επικράτησαν 2-1 των Κερυνειωτών για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο Μακάρειο στάδιο. Με αυτή τη νίκη, η Δόξα έχει πλέον 11 βαθμούς και πλησίασε την Ανόρθωση στο -1 που παίζει τη Δευτέρα με τον Απόλλωνα, ενώ η ΠΑΕΕΚ έμεινε στην προτελευταία με 8 βαθμούς.

Το ματς…

Η Δόξα άνοιξε το σκορ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαντίκ στο 18’ (προηγήθηκε χέρι εντός περιοχής), ενώ η ΠΑΕΕΚ αντέδρασε σχεδόν αμέσως και στο 23’ ήταν η σειρά του Μπάμπιτς να ευστοχήσει από την άσπρη βούλα (προηγήθηκε σπρώξιμο του Λαφράνς). Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά καλές στο πρώτο μέρος, με ιδιαίτερη όρεξη, ωστόσο το νικητήριο γκολ επιτεύχθηκε στο δεύτερο μέρος.

Στο 61’ ο Ντιτζανί, δύο λεπτά αφού μπήκε στο παιχνίδι (!) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με συρτό δυνατό κοντινό πλασέ. Από’ εκείνο το σημείο και έπειτα, η ΠΑΕΕΚ ήταν επικίνδυνη σε κάποιες φάσεις, όμως η Δόξα διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90’+4 Τέλος του αγώνα.

89′ Σουτ του Ενόχ, μόλις έξω η μπάλα.

85′ Πλασέ-σουτ του Μπάμπιτς, απέκρουσε δύσκολα ο Σισκόφσκι.

68′ Πιο συγκεντρωμένη η Δόξα στο δεύτερο μέρος που έφτασε σχετικά στο γκολ. Προσπαθεί αλλά δεν μπορεί να δημιουργήσει φάσεις η ΠΑΕΕΚ.

61′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΞΑ! Με συρτό δυνατό πλασέ ο Ντιτζανί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45’+1 Tέλος πρώτοη ημιχρόνου.

44′ Έκλεψε ο Μπάμπιτς στην περιοχή, όμως το πλασέ του βρήκε σε ετοιμότητα τον Σισκόφσκι.

35′ Καλύτερ η ΠΑΕΕΚ μετά το γκολ της ισοφάρισης, αγχωμένη και πολλά λάθη από την Δόξα.

23′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΕΕΚ! Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Μπάμπιτς.

21′ Πέναλτι για την ΠΑΕΕΚ και κίτρινη στον Λαφράνς για σπρώξιμο στον Έσελιν.

18′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΞΑ! Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Σαντίκ.

16′ Πέναλτι για τη Δόξα για χέρι εντός περιοχής.

5′ Σουτ του Σουμαόρο, μόλις έξω η μπάλα. Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι.

1′ Έναρξη του αγώνα.

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Πρόσεκ, Δημητρίου, Μασέδο (88′ Ορ), Έσελινγκ, Κούρος, Ντιας, Σουμαόρο (80′ Κωμοδίκης), Χαραλάμπους (70′ Καπαρτής), Νάντο (80′ Τίμερμανς), Ενόχ, Μπάμπιτς.

Δόξα (Κώστας Σακκάς): Σισκόφσκι, Μέσκα (81′ Καραμανώλης), Αντενόν, Λαφράνς, Στυλιανού, Οικονομίδης (58′ Ντιτζανί), Αντάμοβιτς (58′ Τραϊτσέφσκι), Ασαμόα, Μπαλντέ (90′ Χριστοφή), Σασί (81′ Καλλής), Σαντίκ.

Σκόρερ: 23′ Μπάμπιτς (πέν.) / 18′ Σαντίκ (πέν.), 61′ Ντιτζανί

Κίτρινες: – / 21′ Λαφράνς, 61′ Ντιτζανί, 79′ Σάσι