Τραυματίας υπήρχε και πάλι, όμως αυτή τη φορά έβαλε γκολ ο ΑΠΟΕΛ!

Ένα μουρμουρητό από τα προηγούμενα φιλικά διέλυσε ο ΑΠΟΕΛ στο σημερινό με τη Πιρίν, αφού κέρδισε με το ευρύ 4-0, με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Θυμίζουμε ότι στα τρία προηγούμενα φιλικά οι γαλαζοκίτρινοι είχαν βάλει μόλις ένα γκολ και αυτό με πέναλτι απέναντι στην ΠΑΕΕΚ με τον Κβιλιτάια (1-0), ενώ με Απόλλων Σμύρνης (0-0) και Μπνέι Σαχνίν (1-0) είχε μείνει στο μηδέν.

Απέναντι στη Πιρίν, ομάδα που ανέβηκε φέτος στην πρώτη κατηγορία της Βουλγαρίας και η οποία στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος έχασε με 2-1 από τη Μπότεφ Πλόβντιβ, ο ΑΠΟΕΛ έκανε την καλύτερη του εμφάνιση, με τον Σάββα Πουρσαϊτίδη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε 22 ποδοσφαιριστές.

Το σκορ άνοιξε πολύ νωρίς και συγκεκριμένα στο 4’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι έγινε κακή εκτίμηση στην άμυνα των Βούλγαρων και ο Σάντος από κοντά με κεφαλιά έκανε το 1-0. Ο Βραζιλιάνος στο 31’ έγινε δημιουργός και με πάσα έδωσε στον Κατσαντώνη που πέτυχε το 2-0.

Στα επόμενα δύο γκολ πρωταγωνιστής ήταν ο Γιώργος Εφραίμ. Πρώτα στο 64’ με σέντρα βρήκε τον Τσουτσούκη, με τη μπάλα να βρίσκει στο σώμα του νεαρού και να κυλάει στα δίχτυα του Βούλγαρου τερματοφύλακα – γέλασαν ο σκόρερ, αλλά και από τον πάγκο του ΑΠΟΕΛ με τον τρόπο που ήρθε το γκολ! – και έπειτα στο 76’ χρίστηκε ο ίδιος σκόρερ με πανέμορφο τελείωμα, μετά από πάσα του Εντονγκαλά.

Αξίζει να αναφερθεί ότι ο τελευταίος έφυγε τραυματίας λίγα λεπτά πριν από το τέλος, μετά από εναέρια μονομαχία. Αυτό είναι το δεύτερο παιχνίδι που προκύπτει πρόβλημα στον ΑΠΟΕΛ, μιας και στο προηγούμενο με τη Μπνέι Σαχνίν υπήρξε θέμα με τον Σάβιτς, ο οποίος όπως ενημέρωσαν οι γαλαζοκίτρινοι, θα ακολουθήσει πρόγραμμα φυσιοθεραπείας και η κατάστασή του θα επανεκτιμηθεί με την επιστροφή της αποστολής στην Κύπρο.

Όσον αφορά στους ποδοσφαιριστές που χρησιμοποίησε ο Σάββας Πουρσαϊτίδης, ο αγώνας ξεκίνησε με τους Ουζόχο, Καρώ, Σάντος, Λουντέμο, Ντε Βινσέντι, Κατσαντώνης, Θεοδώρου, Ζαμπάλα, Οκριασβίλι (ο οποίος έπαιξε το πρώτο του παιχνίδι με τον ΑΠΟΕΛ), Βρόντης και Ντανίλο. Στο δεύτερο μέρος, η ενδεκάδα άλλαξε κατά 8/11. Μπήκαν μέσα οι Ντίας, Εφραίμ, Πολυκάρπου, Μπερν, Γουίλερ, Εντονγκαλά, Τσουτσούκης και Κουτσάκος.

Δηλαδή μόνο οι Κατσαντώνης, Ουζόχο και Καρώ εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο και στο δεύτερο ημίχρονο και αλλάχθηκαν στη συνέχεια από τους Γεωργίου (57’), Μιχαήλ (61’) και Βινίσους (61’) αντίστοιχα.