Θρίλερ με happy end για την Ανόρθωση που σηκώνει τρόπαιο μετά από 13 χρόνια!

Το κύπελλο βάφτηκε κυανόλευκο!

Η Ανόρθωση επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού στον τελικό και κατέκτησε τρόπαιο μετά από 13 χρόνια, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα 120 λεπτά, καθώς οδηγήθηκε στην παράταση. Οι δύο ομάδες σκόραραν από ένα γκολ σε διάστημα δύο λεπτών (!) και μοιραία το μεγάλο παιχνίδι είχε και συνέχεια.

Στο 110’ ο Κβιλιτάια ήταν ο ήρως που πέτυχε το νικητήριο γκολ και έβαλε… μπρος το πάρτι σε ΓΣΠ και «Αντώνης Παπαδόπουλος» όπου εκατοντάδες φίλοι της «Κυρίας» έβλεπαν το παιχνίδι από γιγαντοοθόνη.

Από την άλλη, η ομάδα της Λευκωσίας σημείωσε αξιέπαινη εμφάνιση, προσπάθησε, έδωσε όλες της τις δυνάμεις, όμως δεν κατάφερε να κατακτήσει το κύπελλο.

Το ματς…

Ο ρυθμός ήταν ανάλογος ενός τελικού κυπέλλου. Η Ανόρθωση μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και στο πρώτο 15λεπτο ήταν κυρίαρχη, χωρίς όμως να καταφέρνει να σκοράρει.

Μόλις στο 7’, ο Μίχα πέρασε δύο ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού, βρέθηκε απέναντι από τον Μιχαήλ ο οποίος εξουδετέρωσε εντυπωσιακά τον κίνδυνο. Οι μαυροπράσινοι απάντησαν με τον Κυριάκου ο οποίος ανενόχλητος πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι και έστειλε την μπάλα ψηλά έξω.

Το παιχνίδι ήταν ισοζυγισμένο από το πρώτο 20λεπτο και έπειτα, ωστόσο στο 30’ η «Κυρία» έφτασε ξανά κοντά στο γκολ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Οκριασβίλι, η οποία και πάλι βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

Το δεύτερο μέρος φύλαγε τα… καλύτερα. Αφού απείλησε με Ρισβάνη η ομάδα της Αμμοχώστου στα αρχικά στάδια του δευτέρου 45λεπτου, ο Αρτυματάς άνοιξε το σκορ στο 59’. Οκριασβίλι-Κβιλιτάια-Μίχα συνδυάστηκαν εξαιρετικά, ο τελευταίος έδωσε στον αρχηγό της «Κυρίας» που με σουτ-βολίδα από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Μιχαήλ.

Ο Ολυμπιακός δεν έδειξε να πτοείται και απάντησε μόλις δύο λεπτά (!) αργότερα. Ο Σαρφό χόρεψε ολόκληρη την άμυνα της Ανόρθωσης και με εύστοχο δυνατό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Λόρια.

Το παιχνίδι μετατράπηκε σε… θρίλερ και μέχρι το τέλος οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μια την άλλη, ωστόσο το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Στο πρώτο μέρος της, οι δύο ομάδες φύλαγαν τα… νώτα τους, ενώ στο δεύτερο ο Κβιλιτάια μετά από φάση διαρκείας, νίκησε τον Μιχαήλ και έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα σκοράροντας το καθοριστικό και νικητήριο γκολ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

120’+5 Τέλος του αγώνα! Κυπελλούχος 2020-21 η Ανόρθωση!

120′ Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

119′ Τετ-α-τετ ο Ελουντού, έδιωξε με το πόδι ο Μιχαήλ.

118′ Φαλτσαριστό σουτ του Οκριασβίλι, μόλις έξω η μπάλα.

115′ Προσπαθεί να επιτεθεί ο Ολυμπιακός, αμύνεται για την ώρα η Ανόρθωση.

110′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Μετά από φάση διαρκείας, ο Μιχαήλ έσωσε δύο φορές, όμως ο Κβιλιτάια έσρπωξε την μπάλα στα δίκτυα.

106′ Έναρξη δευτέρου μέρους της παράτασης.

105’+1 Τέλος πρώτου μέρους της παράτασης.

105’+1 Απευθείας εκτέλεση του Σαρφό, στα χέρια του Λόρια η μπάλα.

104′ Σουτ-βολίδα του Ψάλτη, απέκρουσε με το ένα χέρι ο Λόρια εντυπωσιακά.

103′ Έχει την κατοχή η Ανόρθωση, ωστόσο έκλεισε τους χώρους ο Ολυμπιακός.

96′ Κίτρινη στον Κορέια.

94′ Απέκρουσε ο Λόρια το συρτό σουτ του Κα.

92′ Κεφαλιά του Κβιλιτάια, μόλις έξω η μπάλα.

91′ Έναρξη παράτασης.

90’+6 Τέλος της κανονικής διάρκειας! Στην παράταση ο τελικός!

90′ Έξι λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

89′ Μπήκε στην περιοχή ο Σάλι μετά από κούρσα, κόντραρε το σουτ του και απομακρύνθηκε η μπάλα.

87′ Άστοχη έξοδος από τον Μιχαήλ μετά από εκτέλεση κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά ο Κβιλιτάια, μόλις έξω η μπάλα.

85′ Αποχώρησε τραυματίας ο Ρισβάνης μετά από άσχημο πέσιμο. Στην θέση του ο Γκαλίτσιος.

83′ Θρίλερ στο ΓΣΠ, πολύ καλός ο ρυθμός.

77′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Σαρφό, έπεσε και έδιωξε ο Λόρια.

75′ Κίτρινη στον Ρισβάνη.

67′ Πλασέ από τον Κβιλιτάια, απέκρουσε με το ένα χέρι ο Μιχαήλ. Σπουδαίες ευκαιρίες από τις δύο ομάδες.

64′ Κίτρινη στον Σωτηρίου.

63′ Μπλόκαρε ο Λόρια το πολύ κοντινό πλασέ του Σαλί! Τεράστια φάση για τον Ολυμπιακό.

61′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Σαρφό χόρεψε την άμυνα της Ανόρθωσης, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Λόρια. Απίστευτη εξέλιξη στον τελικό.

59′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Συνδυασμός Οκριασβίλι-Κβιλιτάια-Μίχα, η μπάλα καταλήγει στον Αρτυματά που με σουτ βολίδα από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Μιχαήλ.

54′ Κίτρινη στον Οκριασβίλι.

51′ Σουτ-βολίδα από πλάγια θέση του Ρισβάνη, νέα απόκρουση από τον Μιχαήλ.

49′ Άστοχη κεφαλιά από τον Μάζιτς.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45’+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

44′ Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση. Τετ-α-τετ ο Καλτσάς με τον Μιχαήλ, πρόλαβε και έδιωξε ο Κυριάκου πριν σκοράρει ο Ελλαδίτης.

41′ Νέα κεφαλιά από τον Κβιλιτάια, κατευθείαν στα χέρια του Μιχαήλ η μπάλα.

40′ Πολύ καλός ο ρυθμός του αγώνα, συνεχείς επιθέσεις και από τις δύο ομάδες.

39′ Πλασέ δυνατό από τον Σαλί, μόλις έξω η μπάλα.

37′ Κίτρινη στον Καλτσά.

33′ Κεφαλιά του Κβιλιτάια μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά, μόλις έξω η μπάλα.

30′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Οκριασβίλι, έπεσε στην γωνία και απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μιχαήλ.

29′ Ισοζύγισε ο Ολυμπιακός, πιο επικίνδυνος στην επίθεση από την Ανόρθωση μετά το πρώτο 20λεπτο.

21′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Ζαχαρίου, μόνος στο ύψος του πέναλτι ο Κυριάκου, το πλασέ του οποίου κατέληξε ψηλά έξω.

17′ Κίτρινη στον Κβιλιτάια.

16′ Κίτρινη στον Νταουσβίλι.

15′ Άστοχο πλασέ στην κίνηση από τον Σωτηρίου, ψηλά έξω η μπάλα.

14′ Mπήκε στην περιοχή ο Μάντζης, το σουτ κόντραρε και κατέληξε έξω.

9′ Αδύναμο σουτ του Οκριασβίλι, απέκρουσε εύκολα ο κίπερ του Ολυμπιακού.

7′ Τεράστια φάση για την Ανόρθωση. Πέρασε δύο ποδοσφαιριστές ο Μίχα, μπήκε στην περιοχή το πλασέ όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Μιχαήλ που απέκρουσε εντυπωσιακά.

5′ Καλύτερη η Ανόρθωση στο πρώτο πεντάλεπτο, έχει την κατοχή και προσπαθεί να επιτεθεί.

4′ Άστοχη κεφαλιά από τον Ρισβάνη μετά από νέα εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά.

3′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Καλτσά, απομάκρυνε την μπάλα η άμυνα του Ολυμπιακού.

1′ Έναρξη του μεγάλου τελικού! Πολύ όμορφη η ατμόσφαιρα στο ΓΣΠ.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κορέα, Βργκοτις, Ρισβάνης (85′ Γκαλίτσιος), Κορέια (105′ Ελουντού), Αρτυματάς, Νταουσβίλι (46′ Χουσμπάουερ), Μίχα (64′ Μαργκάσα), Οκριασβίλι, Καλτσάς (91′ Χριστοφή), Κβιλιτάια.

Ολυμπιακός (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μιχαήλ, Ψάλτης, Σωτηρίου, Σαμπίνια (90’+1 Αντρέου), Ζαχαρίου (81′ Κα), Κυριάκου, Νάνι, Σαντάνα (100′ Γαρουφαλιάς), Σαρφό (106′ Γκουστάβο), Σάλι, Μάντζης (106′ Κοστόφ).

Σκόρερ: 59′ Αρτυματάς, 110′ Κβιλιτάια / 61′ Σαρφό

Κίτρινες: 16′ Νταουσβίλι, 17′ Κβιλιτάια, 37′ Καλτσάς, 54′ Οκριασβίλι, 75′ Ρισβάνης, 96′ Κορέια / 64′ Σωτηρίου