Θρίλερ χωρίς νικητή στο Τσίρειο, ο Γκεριέ κράτησε… ζωντανό τον Απόλλωνα!

Έκοψε την φόρα του Απόλλωνα η Ανόρθωση και έβαλε φωτιά στην κορυφή! Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων (1-1) για την 6η αγωνιστική των πλέι οφ, και πλέον οι κυανόλευκοι της Λεμεσού περιμένουν τα αποτελέσματα της Κυριακής, ώστε να γνωρίζουν την διαφορά από την κορυφή ή αν θα ισοβαθμούν με την Ομόνοια ή την ΑΕΛ ή και τις δύο!

Η «Κυρία» δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στα πλέι οφ. Μέχρι το 90’+4 κρατούσαν το τρίποντο όμως οι κυανόλευκοι της Λεμεσού είπαν την τελευταία τους λέξη ένα λεπτό αργότερα και διαμόρφωσαν το τελικό 1-1 με γκολ του Γκεριέ!

Το ματς…

Με μπόλικο VAR… σημαδεύτηκε το πρώτο 10λεπτο της αναμέτρησης. Στα 20 δευτερόλεπτα ακυρώθηκε γκολ του Απόλλωνα καθώς ο Μπένσοπ συνελήφθη σε θέση οφσάιντ (σκόραρε στη συνέχεια ο Γιαννιώτας), ενώ το γκολ του Οκριασβίλι στο 8’ δεν μέτρησε λόγω φάουλ του Κορέια στον Πέδρο, στο ξεκίνημα της φάσης.

Μπίσεσβαρ και Ντένιτς ήταν οι πρωταγωνιστές για τον Απόλλωνα, οι οποίοι είτε αστόχησαν είτε βρήκαν σε ετοιμότητα τον Λόρια, ενώ η κεφαλιά του Ρισβάνη κατέληξε εύκολα στα χέρια του Γιοβάνοβιτς.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός ήταν και πάλι αντάξιος ενός ντέρμπι! Ο Μπίσεσβαρ σημείωσε την πρώτη φάση, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική των δικτύων, ενώ στο 53’ ο Κβιλιτάια κατέβασε στην περιοχή, γύρισε ανενόχλητος, όμως το σουτ του κατέληξε ψηλά έξω χωρίς να ανησυχήσει τον κίπερ των γηπεδούχων.

Στο 59’ ο Οκριασβίλι δεν λάθεψε και μετά από πολύ καλή προσωπική του ενέργεια, ελευθερώθηκε και με σουτ από το ύψος της περιοχής, έβαλε την Ανόρθωση σε θέση οδηγού. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Απόλλωνας έβαλε ασφυκτική πίεση και το ματς μετατράπηκε σε… θρίλερ. Ντιγκινί, Μπένσοπ και Ματέι ήταν… κίνδυνοι-θάνατοι για την άμυνα της «Κυρίας», ωστόσο ο Λόρια κατέβασε τα ρολά και κράτησε το μηδέν.

Ο Απόλλωνας δεν το έβαλε κάτω και στην τελευταία φάση κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά του Γκεριέ μετά από εκτέλεση κόρνερ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90’+5 Τέλος του αγώνα.

90’+5 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝ! Κεφαλιά του Γκεριέ, στα δίκτυα η μπάλα και 1-1 στο ντέρμπι.

90′ Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

89′ Σουτ-βολίδα από τον Ματέι, απογειώθηκε ο Λόρια και έδιωξε.

84′ Κίτρινη στον Πηλέα.

81′ Κίτρινη στον Ματέι.

80′ Σουτ του Μπένσοπ, στα σώματα και έξω η μπάλα.

70′ Νέο σουτ από τον Μπένσοπ αυτή τη φορά, απέκρουσε ξανά ο Λόρια σταθερά.

68′ Πλασέ-βολίδα από τον Ντιγκινί, απέκρουσε σωτήρια για την Ανόρθωση ο Λόρια.

61′ Κίτρινη στον Ρισβάνη, χάνει επίσης ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια.

60′ Κίτρινη στον Γιαννιώτα.

59′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Φαλτσαριστό σουτ από τον Οκριασβίλι, στα δίκτυα η μπάλα!

53′ Γυριστό σουτ στην κίνηση από τον Κβιλιτάια, ψηλά έξω η μπάλα. Καλή στιγμή για την Ανόρθωση.

52′ Επικίνδυνη σέντρα του Γιαννιώτα, η μπάλα πέρασε από όλους όμως κανείς δεν την έσπρωξε στα δίκτυα.

49′ Σουτ του Μπίσεσβαρ από κοντινή απόσταση, στην εξωτερική των δικτύων η μπάλα.

48′ Κίτρινη στον Νταουσβίλι που συμπληρώνει απαγορευτικό αριθμό. Χάνει ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45′ Άστοχο σουτ από τον Νταμπό.

41′ Απομάκρυνε ο Βργκοτς πριν σκοράρει ο Γιούστε.

37′ Σουτ-βολίδα από τον Ντένιτς, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

31′ Κίτρινη στον Οκριασβίλι.

27′ Σουτ από τον Μπίσεσβαρ, η μπάλα κόντραρε και ο Λόρια μάζεψε με διπλή προσπάθεια.

24′ Κίτρινη στον Γιούστε.

20′ Πολύ καλός ο ρυθμός του αγώνα, ανεβοκατεβαίνει η μπάλα και καταγράφονται κάποιες καλές προϋποθέσεις.

17′ Kεφαλιά του Ρισβάνη, στα χέρια του Γιοβάνοβιτς η μπάλα.

12′ Ακυρώθηκε το γκολ της Ανόρθωσης. Κίτρινη στον Ρομπέρζ για διαμαρτυρίες.

11′ Στο VAR ο διαιτητές ώστε να ελέγξει τη φάση για φάουλ του Κορέια στον Πέδρο.

8′ Ακυρώθηκε γκολ της Ανόρθωσης. Μακρινό φαλτσαριστό σουτ του Οκριασβίλι και στα δίκτυα η μπάλα, ωστόσο ενδέχεται να υπάρχει φάουλ του Κορέια στον Πέδρο.

2′ Ακυρώθηκε το γκολ του Απόλλωνα μετά από έλεγχο στο VAR.

1′ Ακυρώθηκε γκολ του Απόλλωνα για οφσάιντ όταν έφυγε μόνος ο Νταμπό. Ο Λόρια απέκρουσε ασταθώς όμως ο Γιαννιώτας σκόραρε προ κενής εστίας. Ελέγχεται η φάση.

1′ Έναρξη του αγώνα.

Απόλλων (Γιάννης Πετράκης): Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Γκεριέρ, Ντένιτς, Χ.Κυριάκου (67′ Mατέι), Γιαννιώτας (62′ Ντιγκινί), Μπίσεσβαρ (67′ Μπένσοπ), Πίττας, Νταμπό.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κορέια, Κορέα, Βργκοτς, Ρισβάνης, Κ.Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Οκριασβίλι (77′ Χριστοφή), Μίχα (77′ Πηλέας), Καλτσάς, Κβιλιτάια (64′ Μαργκάσα).

Σκόρερ: 90’+5 Γκεριέ / 59′ Οκριασβίλι

Κίτρινες: 12′ Ρομπέρζ, 24′ Γιούστε, 60′ Γιαννιώτας, 81′ Ματέι / 31′ Οκριασβίλι, 48′ Νταουσβίλι, 61′ Ρισβάνη, 84′ Πηλέας