Τα αποτελέσματα των Κυπρίων στο Τόκιο 2020 – Πέντε στη δεκάδα

Το μετάλλιο δεν ήρθε, όμως η τέταρτη θέση του Παύλου Κοντίδη στα Laser είναι σπουδαία επιτυχία για τον ιστιοπλόο μας και τον κυπριακό αθλητισμό. Είναι βεβαίως και η κορυφαία επίδοση της Κύπρου στους Ολυμπιακούς Αγώνες Τόκιο 2020.

Ο 31χρονος ιστιοπλόος μας έγινε ο 13ος αθλητής μας που ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του στη φετινή Ολυμπιάδα, την ώρα που εκκρεμούν οι συμμετοχές δύο αθλητών μας του Στίβου, των Μίλαν Τράικοβιτς (110μ. εμπόδια) και Ελένης Αρτυματά (400μ.) που θα αγωνιστούν στα προκριματικά των αγωνισμάτων τους την ερχόμενη Τρίτη (3/8).

Κι από τους 13 αθλητές μας, οι πέντε κατάφεραν να πάρουν θέση στη δεκάδα, αριθμός που κρίνεται πολύ ικανοποιητικός.

Εκτός από τον Κοντίδη, Ολυμπιονίκης (έβδομη) αναδείχθηκε και η Άντρη Ελευθερίου στο σκιτ (για δεύτερη φορά), ενώ στη δεκάδα τερμάτισαν επίσης οι άλλοι δύο σκοπευτές μας στο σκιτ, Γιώργος Αχιλλέως (9ος) και Δημήτρης Κωνσταντίνου (10ος), καθώς και ο γυμναστής μας Μάριος Γεωργίου στο μονόζυγο (9ος).

Σχετικά ψηλές θέσεις κατέλαβαν επίσης ο ιστιοπλόος μας Ανδρέας Καριόλου στα RS:X (12ος) και ο δισκοβόλος μας Απόστολος Παρέλλης (16ος).

Δείτε αναλυτικά τις θέσεις και τις επιδόσεις των αθλητών μας στο Τόκιο 2020:

ΜΑΡΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ – ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Μονόζυγο: 9ος (από 74) με 14.333
Έδαφος: 50ός (από 70) με 13.466
Δίζυγο: 52oς (από 63) με 13.666
Κρίκοι: 61ος (από 75) με 12.766
Πλάγιος ίππος: 74ος (από 76) με 10.666
Σύνθετο ατομικό: 50ός (από 66) με 78.997

ΝΙΚΟΛΑΣ ΑΝΤΩΝΙΟΥ – ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

50μ. ελεύθερο: 45ος (από 73) με 23.38
100μ. ελεύθερο: 40ός (από 71) με 50.00

ΚΑΛΙΑ ΑΝΤΩΝΙΟΥ – ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

50μ. ελεύθερο: 27η (από 82) με 25.41
100μ. ελεύθερο: 29η (από 52) με 55.38

ΓΙΩΡΓΟΣ ΑΧΙΛΛΕΩΣ – ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

ΣΚΙΤ: 9ος (από 30) με 122/125

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ – ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ 

ΣΚΙΤ: 10ος (από 30) με 121/125

ΑΝΤΡΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ – ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

ΣΚΙΤ: 7η (από 29) με 119/125

ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΑΚΡΗΣ – ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

ΤΡΑΠ: 28ος (από 29) με 117/125

ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΡΕΛΛΗΣ – ΣΤΙΒΟΣ

Δισκοβολία: 16ος (από 32) με 62.11

ΠΑΥΛΟΣ ΚΟΝΤΙΔΗΣ – ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Laser: 4ος (από 35)

ΜΑΡΙΛΕΝΑ ΜΑΚΡΗ – ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Laser Radial:  33η (από 44)

ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΡΙΟΛΟΥ – ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

RS:X: 12ος (από 25)

ΝΑΤΑΣΑ ΛΑΠΠΑ – ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

RS:X: 21η (από 27(

ΑΝΤΡΗ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΥ – ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Ποδηλασία Δρόμου: Δεν τερμάτισε λόγω ατυχήματος και λάθους των διοργανωτών στο χρονικό όριο

ΟΙ ΔΥΟ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ

Μίλαν Τράικοβιτς – ΣΤΙΒΟΣ

110. εμπόδια

Προκριματικά: Τρίτη (3/8) 13:10
Hμιτελικά: Τετάρτη (4/8) 05:00
Τελικός: Πέμπτη (5/8) 05:55

Ελένη Αρτυματά – ΣΤΙΒΟΣ

400μ.

Προκριματικά: Τρίτη (3/8) 03:45
Ημιτελικά: Τετάρτη (4/8) 13:30
Τελικός: Παρασκευή (6/8) 15:35