ΣΚ.Ο. Λευκωσίας και Κ. Αριστοφάνους κέρδισαν τους Διασωματειακούς Αγώνες

Με συνολικό αποτέλεσμα 338/400, η ομάδα σπόρτιγκ της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας εξασφάλισε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο στους Παγκύπριους Διασωματειακούς Αγώνες, ενώ στη ατομική κατάταξη κέρδισε ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λάρνακας Κωνσταντίνος Αριστοφάνους με 90/100.

Οι Διασωματειακοί, ήταν ο τελευταίος αγώνας του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγιναν στο διεθνές σκοπευτήριο Λεμεσού την περασμένη Κυριακή3 Οκτωβρίου, με διοργανωτή τη Σκοπευτική Οργάνωση Αμμοχώστου και αθλοθέτη την Τράπεζα Κύπρου.

Η ομάδα της ΣΚΟΛΕΥ, με τους Κωνσταντίνο Κωνσταντίνου, Πέτρο Ιωάννου, Φάνο Μιχαήλ και Ηλία Ηλία, πήρε με σχετική άνεση την πρώτη θέση με 338/400, έναντι 332/400 του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου και 330/400 της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λάρνακας που τερμάτισε στην τρίτη θέση.

Στη ατομική κατάταξη των σκοπευτών, ο Κωνσταντίνος Αριστοφάνους με το 90/100, εξασφάλισε την πρώτη θέση τόσο στη γενική κατάταξη όσο και στη Β’ κατηγορία όπου αγωνίζεται. Δεύτερος στη γενική κατάταξη και πρώτος στην Α’ κατηγορία τερμάτισε ο διεθνής σκοπευτής της ΣΚΟΛΕΜ Λεύκιος Μιλτιάδους, ενώ στην Γ’ κατηγορία πρώτευσε ο Γιάννος Θεοδώρου της ΣΚΟΑΜ με 85/100 και στη Δ’ κατηγορία ο  Ανδρέας Βασιλείου της ΣΚΟΛΕΥ με 88/100.

Ο Φάνος Μιχαήλ της ΣΚΟΛΕΥ, με 83/100 ήταν ο νικητής στην κατηγορία των σίνιορς ενώ ο Ανδρέας Κατζιανής της ΣΚΟΑΜ με 74/100 πήρε την πρώτη θέση στην κατηγορία των βετεράνων και ο Τουρκοκύπριος συναθλητής του Σαλίχ Κιράνογλου, με το ίδιο αποτέλεσμα πρώτευσε στην κατηγορία των εφήβων.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Παγκύπριων Διασωματειακών Αγώνων σπόρτιγκ, ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία:

ΟΜΑΔΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

  1. Σκοπευτική Οργάνωση Λευκωσίας 338/400
  2. Σκοπευτικός Όμιλος Πάφου 332/400
  3. Σκοπευτική Οργάνωση Λάρνακας 330/400

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Λεύκιος Μιλτιάδους ΣΚΟΛΕΜ 89/100
  2. Χάρης Χριστοδουλίδης ΣΚΟΠΑΦ 88/100
  3. Νεόφυτος Σιαλής ΣΚΟΑΜ 87/100
  4. Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου ΣΚΟΛΕΥ 87/100
  5. Πέτρος Ιωάννου ΣΚΟΛΕΥ 86/100
  6. Ντίνος Κωνσταντίνου ΣΚΟΠΑΦ 85/100

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Κωνσταντίνος Αριστοφάνους ΣΚΟΛΑΡ 90/100
  2. Σταύρος Σταύρου ΣΚΟΚΕΡ 86/100
  3. Χαράλαμπος Κυριάκου ΣΚΟΑΜ 84/100
  4. Γιώργος Σταυρινού ΣΚΟΛΑΡ 84/100
  5. Φάνος Μιχαήλ ΣΚΟΛΕΥ 83/100
  6. Παντελής Παντελή ΣΚΟΚΕΡ 82/100

Γ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Γιάννος Θεοδώρου ΣΚΟΑΜ 85/100
  2. Αγαθοκλής Κωνσταντίνου ΣΚΟΠΑΦ 84/100
  3. Σάκης Καουρτίσιης ΣΚΟΛΕΥ 79/100
  4. Βασίλης Βασιλείου ΣΚΟΚΕΡ 79/100
  5. Νίκος Κουλέρμος ΣΚΟΚΕΡ 79/100
  6. Νικόλας Μανιταρά ΣΚΟΛΑΡ 78/100

Δ’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

  1. Ανδρέας Βασιλείου ΣΚΟΛΕΥ 88/100
  2. Χαράλαμπος Μιχαήλ ΣΚΟΚΕΡ 85/100
  3. Μιχάλης Χριστοδουλίδης ΣΕΛ 84/100

ΣΙΝΙΟΡΣ

  1. Φάνος Μιχαήλ ΣΚΟΛΕΥ 83/100
  2. Μίκης Φυλακτού ΣΚΟΛΕΥ 77/100
  3. Αντώνης Αντωνίου ΣΚΟΛΕΜ 77/100

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ

  1. Ανδρέας Κατζιανής ΣΚΟΑΜ 74/100
  2. Ευάγγελος Καραβόλιας ΣΚΟΛΕΥ 67/100
  3. Νίκος Πετρίδης ΣΚΟΛΕΥ 63/100

ΕΦΗΒΟΙ

  1. Σαλίχ Κιράνογλου ΣΚΟΑΜ 74/100
  2. Χαράλαμπος Νεοφύτου ΣΚΟΛΕΥ 62/100