Σακκάς: «Είπαμε ότι θέλαμε 19 βαθμούς – Αξίζουμε να παίζουμε πρώτη κατηγορία»

Διαβάστε όσα δήλωσε ο προπονητής της Δόξας, Κώστας Σακκάς, μετά τη σπουδαία νίκη της ομάδας του επί της Ανόρθωσης με 2-1 στο Μακάρειο για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά όσα είπε:

«Ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, περνούσε η ομάδα μια περίοδο που συνέβαιναν κάποια γεγονότα στην ομάδα που μας άφηνε κάποιους παίκτες εκτός και δεν ήταν βασικά τραυματισμοί, ήταν άλλα προβλήματα από ατυχία. Σήμερα είχαμε κάποιες επιστροφές και δείξαμε ότι είμαστε μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Συγχαρητήρια πρώτα στους παίκτες, έχω ποδοσφαιριστές εξαιρετικούς, δουλεύουν αρκετά στις προπονήσεις και σήμερα ακολούθησαν ένα πλάνο που σχεδιάσαμε στο 100%.

Στην αρχή της χρονιάς είπαμε ότι θέλαμε στο τέλος του πρώτου γύρου να μαζέψουμε 19 βαθμούς. Αυτή τη στιγμή έχουμε 17, είμαστε αρκετά κοντά, θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια στη συνέχεια, να επανέλθουν σιγά-σιγά όλοι οι ποδοσφαιριστές και είμαστε σε καλό δρόμο, χρειάζεται υπομονή, να μη βγούμε από τον δρόμο μας.

Για τον αγώνα, το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλό για την πλευρά μας, στο δεύτερο μας αποσυντόνισε λίγο η ισοφάριση όμως μετά από 7-8 λεπτά βρήκαμε τον τρόπο να κλείσουμε τους χώρους και να βρούμε γκολ και να πάρουμε μια πολύτιμη νίκη απέναντι σε μια σπουδαία ομάδα. Συνεχίζουμε, είναι μακρύς ο δρόμος, ομάδες όπως η Δόξα αξίζουν να παίζουν στην πρώτη κατηγορία.

Να μην παραλείψω να δώσω συγχαρητήρια στην Ομόνοια για την ψεσινή της νίκη, είναι πολύ καλό για το κυπριακό πρωτάθλημα».