Κύπρος των δύο προσώπων, την έκανε ό,τι ήθελε το Κόσοβο

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 2.6.2022

Δεν ξεκίνησε καλά το ταξίδι της στο Nations League η Εθνική Κύπρου, χάνοντας στην πρεμιέρα του β’ ομίλου της Γ’ κατηγορίας από το Κοσόβο με 2-0 στην «ΑΕΚ Αρένα». Η νίκη ήταν δίκαιη για τους φιλοξενούμενους, καθώς κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε καλά στο πρώτο ημίχρονο και είχε προσπάθειες κάνοντας σουτ προς την αντίπαλη εστία, έχοντας στο 41’ μεγάλη ευκαιρία αλλά το πλασέ του Πιέρου έφυγε ελάχιστα έξω. Επιπλέον, το Κόσοβο δεν ήταν επικίνδυνο, χάνοντας την πρώτη του ευκαιρία στο 45’ με τον Ζεγκρόβα.

Μετά την ανάπαυλα τα πάντα άλλαξαν. Οι δύο ομάδες ήταν αγνώριστες. Η δική μας Εθνική προς το χειρότερο και οι φιλοξενούμενοι προς το καλύτερο. Από το πρώτο δευτερόλεπτο της επιστροφής στον αγωνιστικό χώρο βαρούσαν ακατάπαυστα την εστία του Νεόφυτου Μιχαήλ που τελικά λύγισε στο 65’, όταν ο Μπερίσια με πλασαριστό σουτ έκανε το 1-0.

Η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει για τα καλά προς την πλευρά του Κοσόβου, που στο 78’ πέτυχε και δεύτερο τέρμα, με δράση αυτή τη φορά τον Ζεγκρόβα, ο οποίος «χόρεψε» τον Γκόγκιτς, έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Ενδιάμεσα των δύο τερμάτων, οι νικητές είχαν και δοκάρι στο 71’ με τον Ραχμανί.

Τέλος του παιχνιδιού

78' - ΓΚΟΛ. 0-2. Ο Ζεγκρόβα, μετά από ασίστ του Λοσάι, "χόρεψε" τον Γκόγκιτς και με σουτ έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Νεόφυτου Μιχαήλ

71'- ΔΟΚΑΡΙ. Ο Ραχμανί κέρδισε την κεφαλιά, μετά από σέντρα, και αφού χτύπησε και κάπου στη συνέχεια βρήκε στο δοκάρι.

65' - ΓΚΟΛ. 0-1. Μετά από όμορφη προσπάθεια, ο Μουρίγκι έδωσε στον Μπερίσια που με πλασαριστό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μιχαήλ που δεν μπόρεσε να αντιδράσει

63' - Δυνατό σουτ από τον Ρασίτσια, έπεσε και μάζεψε ο Μιχαήλ

60'- Eλάχιστα έξω το πλασέ που έκανε ο Ζεγκρόβα

57' - Νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με τον Ρασίτσια να κάνει το σουτ μπροστά από τον Χάμπο, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω

55'- Πάνω από τα δοκάρια η μπάλα στο σουτ που επιχείρησε ο Ιντρίζι μέσα από την περιοχή

54' - Ο Γκόγκιτς έπεσε και τελευταία στιγμή έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μουρίγκι

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Tέλος πρώτου ημιχρόνου

45' - Σουτ του Ζέγκροβα, ο Μιχαήλ έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

41' - Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας, ο Πιέρος κατέβασε στον Παπουλή, αυτός έδωσε πλάγια στον Μηνά που σέντραρε και ο Πιέρος έκανε το τελείωμα με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω

26' - Σουτ από τον Μπερίσια, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

22' - Ο Κάστανος επιχείρησε, έξω από την περιοχή, το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει σε αμυνόμενο και πήγε κόρνερ

8'- Σουτ του Πιέρου Σωτηρίου, από το ύψος της μεγάλος περιοχής, πήγε πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

1' - Έναρξη της αναμέτρησης

ΚΥΠΡΟΣ: Μιχαήλ, Χάμπος (66' Κατελάρης), Γκόγκιτς, Ν. Παναγιώτου, Αντωνίου (66' Α. Παναγιώτου), Αρτυματάς, Κάστανος, Παπουλής (66' Πίττας), Ν. Ιωάννου (77' Κακουλής), Τζιωνής (70' Λοΐζου), Σωτηρίου

ΚΟΣΟΒΟ: Μούριτς, Αλιτί, Κριέζιου, Ραχμανί, Καστράτι, Μπερίσια (76' Ντρέσεβιτς), Φαζίλι, Ιντρίζι (70' Ιλισάι), Ρασίτσια (86' Μπιτίγκι), Ζεγκρόβα, Μουρίγκι

ΣΚΟΡΕΡ: 65' Μπερίσια, 78' Ζεγκρόβα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90+2' A. Παναγιώτου / 30' Καστράτι, 36' Κριέζιου, 80' Λοσάι, 90' Ντρέσεβιτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζέρομι Μπρισάρντ (Γάλλος)