Πλησιάζει το αρνητικό ρεκόρ

Απομακρύνεται το τρένο της Ευρώπης για την ΑΕΚ… Για πέμπτο σερί παιχνίδι η ομάδα της Λάρνακας δεν μπορεί να γευτεί τη χαρά της νίκης, χάνοντας νέο πολύτιμο έδαφος στην προσπάθειά της να πλασαριστεί στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Οι κιτρινοπράσινοι μόνο αποτυχημένα αποτελέσματα έχουν μέσα στο 2021 και εάν δεν κερδίσουν ούτε την ερχόμενη Παρασκευή (22/1) τον Ερμή στο «Αρένα» τότε θα ισοφαρίσουν το αρνητικό ρεκόρ που κουβαλούν από την περίοδο 2018-19 με προπονητή τον Αντόνι Ιραόλα, όταν δεν κατάφεραν να κερδίσουν σε έξι διαδοχικά παιχνίδια.

Εκείνη την περίοδο, από την 11η μέχρι και τη 16η αγωνιστική, η ΑΕΚ ηττήθηκε διαδοχικά από Ένωση (2-1), Πάφο (1-0), έφερε ισοπαλία (3-3) με τον Απόλλωνα, έχασε από τη Νέα Σαλαμίνα και την Ομόνοια με το ίδιο σκορ (1-0), ενώ έφερε ισοπαλία με τον Ερμή (2-2). Ακολούθησαν η αλλαγή τεχνικής ηγεσίας και ο ερχομός του Ιμανόλ Ιδιάκεθ τον Ιανουάριο του 2019, που είχε ως αποτέλεσμα την εμφαντική νίκη με 5-0 σε βάρος της Δόξας, στο Μακάρειο, τη 17η αγωνιστική.

Στον προχθεσινό αγώνα με τη Δόξα το πρόβλημα με το εύκολο γκολ έκανε ξανά την εμφάνισή του. Ενώ στο πρώτο μέρος, μετά το πρώτο 15λεπτο, η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, και πάλι έλειψε το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια. Ούτε από τα έντεκα βήματα μπόρεσε ο Τρισκόφσκι να δει δίχτυα, ο οποίος είναι φανερό πως δεν είναι ο περσινός Τρισκόφσκι και αυτό στοιχίζει στην ομάδα. Ούτε, όμως, οι υπόλοιποι μεσοεπιθετικοί έχουν βοηθήσει φέτος στο γκολ, εάν εξαιρέσουμε τον 38χρονο Ακοράν, ο οποίος πέτυχε τέσσερα τέρματα. Σε 20 αγωνιστικές τα ποσοστά ευστοχίας των μεσοεπιθετικών της ΑΕΚ κάθε άλλο παρά ικανοποιητικά είναι.

Τα έξι γκολ που σημείωσε ο Τρισκόφσκι δεν αντικατοπτρίζουν την αξία του, ωστόσο έχει το ελαφρυντικό ότι ταλαιπωρήθηκε από τον κορωνοϊό. Η προσφορά των υπόλοιπων μεσοεπιθετικών είναι μηδαμινή. Ο Ναράνχο σε 17 συμμετοχές πέτυχε μόνο τέσσερα γκολ, ο Γκαρσία σε 16 συμμετοχές ακόμα να σκοράρει, ούτε ο Σπόλιαριτς σε 14 συμμετοχές. Ούτε τα τέσσερα γκολ του Τολμές, σε 16 συμμετοχές, θεωρούνται ικανοποιητικός απολογισμός λαμβάνοντας υπόψη το όνομα που έχει.

Ο Μακρής σε 16 συμμετοχές πέτυχε μόλις τρία γκολ. Στον προχθεσινό αγώνα ενθαρρυντικά μηνύματα με την εμφάνισή του έστειλε ο Μολ (επιτέλους έπαψε να ισχύει το… ό,τι πάει μέσα «γράφει» γκολ), ενώ αντίθετα ο Λαφράνς έδειξε βαρύς και προβλημάτισε. Ενόψει Ερμή επιστρέφουν οι Τρουγιόλς και Ναράνχο, ενώ θα απουσιάσουν οι Τολμές (τιμωρημένος) και Φερνάντες (τραυματίας).